Żabiniec: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „* Tadeusz Białecki, Lucyna Turek-Kwiatkowska, ''Szczecin stary i nowy'', Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 1991” na „* Białecki, Tadeusz, [[Lucyna Turek-Kwiatkowska|Turek-Kwiatkowska, Luc)
Linia 17: Linia 17:
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
* [[Tadeusz Białecki]] (red.) – [[ Encyklopedia Szczecina]], Szczecin 1999.
 
* [[Tadeusz Białecki]] (red.) – [[ Encyklopedia Szczecina]], Szczecin 1999.
* [[Tadeusz Białecki]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska]], ''[[Szczecin stary i nowy]]'', [[Uniwersytet Szczeciński]], Szczecin 1991, str. 385.
+
* [[Tadeusz Białecki|Białecki, Tadeusz]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska|Turek-Kwiatkowska, Lucyna]]. [[Szczecin stary i nowy|Szczecin stary i nowy. (Encyklopedyczny zarys dziejów historycznych dzielnic i osiedli oraz obiektów fizjograficznych miasta)]]. Szczecin: [[Uniwersytet Szczeciński]], 1991., str. 385.
 
[[Kategoria:Rzeki i strumienie]]
 
[[Kategoria:Rzeki i strumienie]]

Wersja z 12:10, 4 kwi 2013

Żabiniec
Żabiniec
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam

Uchodzi do Kijanka
Miejsce ujścia Park Leśny Arkoński
Nazwa niemiecka Gottswiesenbäk
Lokalizacja źródła powyżej stawu Żabie Oko, Wzgórza Warszewskie, Osów
Długość ok. 2,0

Żabiniec (niem. Gottswiesenbäk) – potok w granicach administracyjnych Szczecina o długości ok. 2 km. Dopływ Kijanki[1]. Źródła Żabińca znajdują się na podmokłej łące, na północny wschód od stawu Żabie Oko, na osiedlu Osów we Wzgórzach WarszewskichSzczecin, [2]. Potok płynie przez osiedle domków jednorodzinnych w kierunku zachodnim, następnie po przepłynięciu pod ul. Moczarową wpływa do Parku Leśnego Arkońskiego. Przy ul. Miodowej uchodzi do Kijanki od lewego brzegu. Dalej ich wody łączą się z Zielonką i po ok. 0,4 km po opuszczeniu Polany Miodowej uchodzą do jeziora Głuszec w środkowej części Parku Leśnego Arkońskiego[3]. Dolina strumienia tworzy użytek ekologiczny "Dolina strumienia Żabiniec" o powierzchni 5,75 ha[4].

Przypisy

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5. 
  2. plan miasta, Cartomedia Poznań 2002, ISBN 978-83-7445-163-5
  3. PTTK, Oddział Regionalny Szczecin im. Stefana Kaczmarka
  4. Raport o stanie miasta. Urząd Miejski w Szczecinie, 2002.


Bibliografia