Akademia Morska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (→‎Wydział Nawigacyjny: - uprawnienia doktoranckie)
Linia 9: Linia 9:
 
* Nawigacja
 
* Nawigacja
 
* Transport
 
* Transport
 +
W [[1997]] Wydział Nawigacyjny uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: geodezja i kartografia), w [[2010]] - w dyscyplinie transportu. następnie, w [[2015]], wydział uzyskał prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych, w dyscyplinie transportu<ref>https://www.am.szczecin.pl/uczelnia/historia</ref>.
  
 
====Wydział Mechaniczny====
 
====Wydział Mechaniczny====

Wersja z 09:34, 7 cze 2017

Akademia Morska –  państwowa uczelnia techniczna, kontynuatorka tradycji szczecińskich szkół morskich istniejących tu od 1947. Jako Akademia Morska funkcjonuje od 9 stycznia 2004, gdy ustawą sejmową dokonano zmiany nazwy Wyższa Szkoła Morska na Akademia Morska w Szczecinie[1]. Kształci wysoko wykwalifikowane kadry dla gospodarki morskiej, łącząc edukację z badaniami naukowymi i rozwojem innowacyjnych technologii, we współpracy z gospodarką. Kształci na trzech wydziałach, na studiach inżynierskich, magisterskich i doktoranckich, w języku polskim i angielskim. W gospodarce morskiej akademia jest renomowaną jednostką naukową, w szczególności w zakresie inżynierii ruchu morskiego.

Logo Akademii Morskiej (2013)

Kierunki kształcenia

Wydział Nawigacyjny

 • Geodezja i Kartografia
 • Informatyka
 • Nawigacja
 • Transport

W 1997 Wydział Nawigacyjny uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: geodezja i kartografia), w 2010 - w dyscyplinie transportu. następnie, w 2015, wydział uzyskał prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych, w dyscyplinie transportu[2].

Wydział Mechaniczny

 • Mechanika i Budowa Maszyn
 • Mechatronika

W 2002r. wydział uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: budowa i eksploatacja maszyn). W 2012r. Wydział Mechaniczny otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn[3]

Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu

 • Logistyka
 • Transport
 • Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Rektorzy Akademii Morskiej

Przypisy

 1. Ustawa z 9-01-2004 o nadaniu Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie nazwy Akademia Morska w Szczecinie. [online]. [Przeglądany 6 czerwca 2013]. Dostępny w: http://sejmometr.pl/ustawy/461.
 2. https://www.am.szczecin.pl/uczelnia/historia
 3. 2012 r. Wydział Mechaniczny otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn.
 4. Rektorzy WSM/AM w Szczecinie w latach 1969 – 2012. W: Akademia Morska w Szczecinie. 01-01-2011 [online]. [Przeglądany 6 czerwca 2013] Dostępny w: http://www.am.szczecin.pl/organy-i-osoby-sprawujace-funkcje-i-ich-kompetencje-w-tym-organy-samorzadu-studenckiego/487-rektorzy-wsm-am-w-szczecinie-w-latach-1969-2012.
 5. Stanisław Gucma, Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie. W: Morza i Oceany.pl [online]. [Przeglądany 28 czerwca 2013] Dostępny w: http://morzaioceany.pl/inne/sylwetki-morskie/55-stanislaw-gucma-rektor-akademii-morskiej-w-szczecinie.html.
 6. Władze Akademii Morskiej w Szczecinie. [online]. [Przeglądany 28 czerwca 2013] Dostępny w: http://www.am.szczecin.pl./uczelnia/wladze.
 7. Władze Akademii Morskiej w Szczecinie. [online]. [Przeglądany 28 czerwca 2013] Dostępny w: http://www.am.szczecin.pl./uczelnia/wladze.


Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak