Aleja Powstańców Wielkopolskich

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 22:46, 17 lut 2011 autorstwa 紅龍 (dyskusja | edycje) (rozbudowa)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica Powstańców Wielkopolskich
Śródmieście; Zachód
Ulica Powstańców Wielkopolskich
Zrób zdjęcie swojej ulicy: Pomóż nam
  Nazwa pełna Powstańców Wielkopolskich
  Nazwa niemiecka Apfelallee
  Osiedle Nowe Miasto; Pomorzany
  Dzielnica Śródmieście; Zachód
Zobacz ulicę na:
[{{{mapa_google}}} Mapa Google.]
[{{{google_street}}} Google Street View.]
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.


Ulica Powstańców Wielkopolskich (do 1945 roku niem. Apfelallee) – główna arteria dzielnicy Pomorzany. Ciągnie się ona od skrzyżowania z ulicami Budziszyńską i Smolańską na południu do placu prof. Jana Szyrockiego na północy, który łączy ulicę z aleją Piastów i ulicą Mieszka I (które tworzą drogę krajową nr 13) oraz ulicą gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Bohaterów Warszawy. Oprócz wspomnianych wyżej dróg z ulicą Powstańców Wielkopolskich krzyżuje się jeszcze sześć mniejszych ulic: Frysztacka, Orawska, Szpitalna, Milczańska, Witolda Starkiewicza i Xawerego Dunikowskiego. Powstańców Wielkopolskich przecina również dwie linie kolejowe, biegnące sztucznie utworzonymi nieckami, nad którymi wznoszą się wiadukty alei. W części południowej ulica przecina linię kolejową nr 408, a w części północnej linię kolejową nr 406.

Na całej swojej długości ulica wyposażona jest w nawierzchnię asfaltową. Środkiem jezdni poprowadzono torowisko, z którego korzystają tramwaje. Odcinki Smolańska–Frysztacka i Starkiewicza–plac J. Szyrockiego są dwujezdniowe (po dwa pasy ruchu na jezdnię), jezdnie przedzielone są pasem rozgraniczającym, po którym biegnie torowisko. Pas, na którym oprócz torów znajduje się podkład kolejowy, trawniki i drzewa, oddzielają od jezdni krawężniki. Odcinek Frysztacka–Starkiewicza, ze względu na bliskość zabudowy, jest jednojezdniowy, dwupasmowy (część pasa biegnie po torowisku).

Większość budynków przy ulicy Powstańców Wielkopolskich należy do osiedla Pomorzany. Wyjątek stanowią budynki w północno-wschodniej części ulicy oznacznone numerami 74 i 96. Są one częścią osiedla Nowe Miasto.