Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego (Koszalin): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 59: Linia 59:
 
|-
 
|-
 
| 21. || Zdzisław Derebecki  || 02.01.2007-  
 
| 21. || Zdzisław Derebecki  || 02.01.2007-  
|}
+
|}{| class="wikitable" align="left" style
 
 
 
 
{| class="wikitable" align="left" style
 
 
!colspan=4| Wykaz dyrektorów artystycznych BTD<ref>Tamże</ref>
 
!colspan=4| Wykaz dyrektorów artystycznych BTD<ref>Tamże</ref>
 
|-
 
|-
Linia 102: Linia 99:
 
|-
 
|-
 
| 18. || Jacek Papis || 01.09.2008-31.08.2009
 
| 18. || Jacek Papis || 01.09.2008-31.08.2009
|}
+
|}{| class="wikitable"  
 
 
 
 
{| class="wikitable"  
 
 
!colspan=4|Premiery BTD<ref>Tamże</ref>
 
!colspan=4|Premiery BTD<ref>Tamże</ref>
 
|-
 
|-

Wersja z 08:21, 21 cze 2013

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie – samorządowa instytucja kultury, prowadząca i rozwijająca sztukę widowiskową w Koszalinie.

Podstawowym zadaniem teatru jest przygotowywanie i wystawianie utworów dramatycznych z narodowego i światowego repertuaru. Celem teatru jest tworzenie, upowszechnianie i ochrona dóbr kultury, a zwłaszcza sztuki teatralnej i dyscyplin artystycznych tworzących teatr. Organizatorem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego jest miasto Koszalin.

Logo nowe.jpg

Historia i działalność

Teatr powstał 1 listopada 1953 roku na podstawie zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki. Była to pierwsza w Polsce scena oparta na budżecie Wojewódzkiej Rady Narodowej. Innowacja polegała na tym, że wszystkie inne teatry zawodowe były wtedy państwowe i podlegały bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Teatrów. Pierwszy sezon artystyczny rozpoczął się "Ślubami Panieńskimi" Aleksandra Fredry. Premiera odbyła się 16 stycznia 1954 roku. Premiera „Ślubów Panieńskich”, stała się chwilą inaugurującą działalność Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Wystawiano je na deskach Teatru 87 razy.

Siedziba Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie

W okresie dyrekcji Tadeusza Aleksandrowicza teatr otrzymał także długo oczekiwaną siedzibę. Był to gmach dawnego kościoła ewangelickiego, ulokowanego w bezpośredniej bliskości zabytkowej kaplicy świętej Gertrudy, wybudowanego w 1906 roku, który został wyremontowany i specjalnie przygotowany na potrzeby teatru (obecna ulica Heleny Modrzejewskiej). 12 kwietnia 1958 roku odbyła się tam uroczysta premiera "Fantazego" Juliusza Słowackiego. Odtąd koszaliński teatr nosi imię polskiego wieszcza.

W ciągu 60. lat istnienia teatr wystawił wiele spektakli i premier, odbył także wiele tras artystycznych. Oprócz stałego zespołu koszalińskich aktorów ostatnich lat (Katarzyna Ulicka-Pyda, Piotr Krótki, Wojciech Rogowski, Leszek Żentara, Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska i inni) na deskach BTD występowało wielu gości: Jan Machulski, Cezary Żak, Artur Barciś, Jerzy Bończak, Lara Szafran.

Wśród dyrektorów byli m.in. Zbigniew Kułagowski, dyrektorem artystycznym był przez pewien czas znany aktor Edward Żentara. Obecnie na stanowisku dyrektora zasiada Zdzisław Derebecki.

Wykaz dyrektorów zarządzających BTD[1]
Lp. Imię i nazwisko Czas urzędowania
1. Stefan Nafalski 1.09.1953-1954, 1954-31.08.1955
2. Zbigniew Makuszewski 1.09.1955-1.06.1956
3. Juliusz Lubicz-Lisowski 1.09.1955-1956, 1956-1957
4. Stanisław Wolicki 1956-1957
5. Henryk Kleps 1956-1957, 1957-1958
6. Tadeusz Aleksandrowicz 1.01.1958-31.08.1962
7. Jan Maciejowski 07.1962-31.08.1963
8. Lech Komarnicki 1.08.1963-31.08.1967
9. Andrzej Ziębiński 1.09.1967-31.08.1970
10. Jerzy Wróblewski 1.09.1970–31.08.1973
11. Jarosław Kuszewski 1.09.1973-31.08.1976
12. Bogusław Planutis 16.03.1975-31.05.1982
13. Marek Górski 1.03.1982-15.04.1986
14. Andrzej Maria Marczewski 16.04.1986-31.08.1988
15. Wiesław Nowosielski 1.09.1988-31.08.1989
16. Jacek Andrucki 1.09.1989-31.06.1990
17. Ryszard Major 1.09.1990-31.08.1994
18. Józefa Solecka 1.09.1994-31.08.1999
19. Zbigniew Kułagowski 3.12.1998-31.03.2004
20. Roman Radziwonowicz 1.04.2004-8.01.2007
21. Zdzisław Derebecki 02.01.2007-

{| class="wikitable" align="left" style

!colspan=4| Wykaz dyrektorów artystycznych BTD[2] |- ! Lp. !! Imię i nazwisko !! Czas urzędowania |- | 1. || Irena Górska-Damięcka || 01.02.1954-31.07.1955 |- | 2. || Juliusz Lubicz-Lisowski || 1955-1956 |- | 3. || Tadeusz Aleksandrowicz || 1958-1962 |- | 4. || Jan Maciejowski || 1962-1963 |- | 5. || Lech Komarnicki || 1963-1967 |- | 6. || Andrzej Ziebiński || 1967-1970 |- | 7. || Jerzy Wróblewski || 1970-1973 |- | 8. || Jarosław Kuszewski || 1973-1977 |- | 9. || Janusz Tartyłło || 01.01.1973-01.08.1979 |- | 10. || Andrzej Rozhin || 01.01.1979-31.08.1981 |- | 11. || Zbigniew Mich || 01.09.1981-31.10.1982 |- | 12. || Krzysztof Rotnicki || 1981-31.03.1986 |- | 13. || Józef Skwark || 10.08.1993-31.06.1998 |- | 14. || Romuald Michalewski || 01.07.1998-28.02.2001 |- | 15. || Bogusław Semotiuk || 01.09.2001-31.07.2004 |- | 16. || Edward Żentara || 28.06.2004-31.08.2005 |- | 17. || Zbigniew Najmoła || 01.09.2005-31.08.2006 |- | 18. || Jacek Papis || 01.09.2008-31.08.2009 |}{| class="wikitable" !colspan=4|Premiery BTD[3] |- ! Lp. !! Tytuł !! Data premiery |- | 1.||Okno w lesie||03.04.1954 |- | 2.|| Takie czasy||01.05.1954 |- | 3.|| Szelmostwa Skapena||26.06.1954 |- | 4.||Żabusia||24.07.1954 |- | 5.||Mąż i żona||30.11.1954 |- | 6.||Lekkomyślna siostra|| 07.05.1955 |- | 7. ||Pieją koguty|| 04.06.1955 |- | 8. ||Chory z urojenia|| 01.10.1955 |- | 9. ||Konkury|| 29.10.1955 |- | 10. ||Mariusz||15.01.1956 |- | 11. ||Przyjaciele|| 29.04.1956 |- | 12. ||Pan Geldhalb||12.07.1956 |- | 13. ||Śluby Panieńskie|| 16.01.1954 |- | 14. ||Żołnierz i bohater|| 23.01.1955 |- | 15.||Moralność Pani Dulskiej||03.03.1956 |- | 16.||Hamlet|| 19.06.1960 |- | 17.||Maria Stuart|| 08.02.1961 |- | 18.||Serce Bałtyku|| 11.17.1961 |- | 19.||Klub kawalerów|| 12.06.1963 |- | 20. ||Angelina|| 23.07.1966 |- | 21.||Apetyt na czereśnie|| 04.11.1969 |- | 22.||Pokojówki|| 15.05.1971 |- | 23.||Wierna rzeka|| 14.10.1972 |- | 24.||Awans|| 18.07.1974 |- | 25.|| Komedia rodzinna||11.07.1975 |- | 26.||Kabaret|| 28.05.1981 |- | 27.||Poza rzeczywistością|| 14.11.1981 |- | 28.|| Tango|| 06.03.1983 |- | 29.||Król Maciuś|| 16.11.1984 |- | 30.||Bałkański szpieg|| 10.01.1987 |- | 31.||Się kochamy|| 24.07.1988 |- | 32.||Caligula|| 06.05.1990 |- | 33.||Śpiewajmy póki czas || 30.10.1991 |- | 34.||Fatamorgana|| 1994 |- | 35.||Pan Tadeusz|| 07.01.1995 |- | 36.||Scenariusz dla trzech aktorów|| 16.02.1996 |- | 37.||Czekając na Godota||13.02.1999 |- | 38.||Edith i Marlene|| 26.05.2001 |- | 39.||Faust|| 12.04.2003 |- | 40.||Ślub|| 27.09.2003 |- | 41.||Cafe Sax|| 31.03.2007 |- | 42.||Wodzirej|| 29.03.2008 |- | 43.||Jak wam się podoba|| 28.03.2009 |}


Aktorzy BTD (sezon 2012/2013):

  • Marcin Borchardt
  • Daria Brudnias
  • Artur Czerwiński
  • Zdzisław Derebecki
  • Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska
  • Piotr Krótki
  • Dominika Mrozowska
  • Beata Niedziela
  • Artur Paczesny
  • Wojciech Rogowski
  • Katarzyna Ulicka-Pyda
  • Małgorzata Wiercioch
  • Jacek Zdrojewski
  • Leszek Żentara

W 2008 roku Bałtycki Teatr Dramatyczny przeszedł gruntowną modernizację siedziby, wyremontowano garderoby, biura, foyer, wprowadzono nowoczesne technologie i komfortową widownię.


Przypisy

  1. Dyrektorzy. W: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie [online]. [Przeglądany 21 czerwca 2013].
  2. Tamże
  3. Tamże


Bibliografia

  • Rotnicki, Krzysztof. Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie. 40 lat. Koszalin: b.w., 1993.
  • Wojcieszak, Roman. 50 lat Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (1953-2004). "Rocznik Koszaliński". 2004, nr 32, s. 109-110. ISSN 01-37-5652.

Linki zewnętrzne



IES64.png
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski