Bramy miejskie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 2: Linia 2:
 
'''Bramy miejskie''', obok obok systemu [[Baszty miejskie|baszt]] stanowiły ważny element [[Obwarowania miejskie Szczecina|obwarowań miejskich]] Szczecina. Z zachowanych dokumentów wynika, że cztery główne bramy miejskie powstały w 2.połowie [[XIII wiek]]u i w pierwszej dekadzie [[XIV wiek]]u. Od strony rzeki uzupełniały je przebite w murze miejskim furty zwane także bramami wodnymi. Zarówno wygląd bram miejskich, jak i furt od strony rzeki, znamy niestety tylko z niezbyt precyzyjnych przekazów ikonograficznych.
 
'''Bramy miejskie''', obok obok systemu [[Baszty miejskie|baszt]] stanowiły ważny element [[Obwarowania miejskie Szczecina|obwarowań miejskich]] Szczecina. Z zachowanych dokumentów wynika, że cztery główne bramy miejskie powstały w 2.połowie [[XIII wiek]]u i w pierwszej dekadzie [[XIV wiek]]u. Od strony rzeki uzupełniały je przebite w murze miejskim furty zwane także bramami wodnymi. Zarówno wygląd bram miejskich, jak i furt od strony rzeki, znamy niestety tylko z niezbyt precyzyjnych przekazów ikonograficznych.
 
== Pochodzenie nazw ==
 
== Pochodzenie nazw ==
Strzegące miasta i umożliwiające wjazd cztery główne bramy miejskie, tj. Brama Świętego Ducha (''Heilige Geisttor''), Brama Passawska (''Passauer Tor''), Brama Młyńska (''Mühlentor'') i Brama Panieńska (''Frauentor'') swoje nazwy zawdzięczają wiodącym doń ulicom: [[Świętego Ducha|''Heiligegeiststraße'']], [[Tkacka|''Am Passoweschen Thore'']], [[Staromłyńska|''Mühlenstraße'']] i [[Panieńska|''Frauenstraße'']]. We wczesnym średniowieczu ulice te stanowiły wyloty dróg do położonych pod miastem osiedli przedlokacyjnego Szczecina. Co prawda nazwa ulicy Świętego Ducha pojawia się i utrwala na dobre dopiero na początku [[XVIII wiek]]u, ale nazwa bramy miejskiej wiąże się również ze szpitalem Świętego Ducha ([[1295]]), usytuowanym przy drodze wiodącej w kierunku osiedla podmiejskiego [[Górny Wik|Oberwiek]]. Nazwa Bramy Passawskiej położonej na skraju dawnego osiedla kolonistów chłopskich o niezbyt zrozumiałej już dzisiaj nazwie - Brama Paschardii (1307), nawiązuje do drogi prowadzącej na pola i pastwiska miejskie. Natomiast wiodąca z osiedla kolonistów chłopskich w kierunku tzw. [[Plac Orła Białego|Nowego Rynku]] (''forum novum'', [[1306]], [[1312]]), stara droga wiejska zwana "ulicą rolników" (''platea colonorum'', 1306), łącząc się z ulicą [[Staromłyńska|Młyńską]] (Mühlenstraße) prowadziła przez istniejącą już wtedy "bramę młyńską" (''molendor'', [[1268]], ''platea molarum'', [[1305]]) w kierunku młynów wodnych położonych na północy wzdłuż strumienia [[Osówka]]. Z kolei usytuowana na skraju osiedla słowiańskiego droga wiodąca poprzez Bramę Panieńską w kierunku posadowionego u jej wylotu klasztoru żeńskiego cysterek ([[1243]]), z czasem uzyskała nazwę ulicy [[Panieńska|Panieńskiej]] (''platea dominarum'', [[1309]]).<br/>
+
Z czterech średniowiecznych bram miejskich, wchodzących w skład murów opasujących średniowieczne miasto Szczecin, trzy uzyskały nazwy od obiektów, w kierunku których prowadziły. Są to: [[Brama Młyńska]] (''Mühlentor''), prowadząca w kierunku młynów wodnych położonych na północy wzdłuż strumienia [[Osówka]], [[Brama Panieńska]] (''Frauentor''), wiodąca w kierunku posadowionego u jej wylotu klasztoru żeńskiego cysterek, i [[Brama Świętego Ducha]] (''Heilige Geisttor''), umożliwiająca dojście do szpitala Świętego Ducha, położonego na terenie Górnego Wiku określanego początkowo Wikiem Świętego Ducha. Natomiast nazwa czwartej bramy, [[Brama Passawska|Bramy Paschardii]], o niezbyt, wydawałoby się zrozumiałej już dzisiaj nazwie, nawiązuje do drogi prowadzącej na pola i pastwiska miejskie. Z czasem nazwa trzech z nich przeszła na przyległe doń ulice, tj. ulicę [[Staromłyńska|''Mühlenstraße'']], ulicę [[Panieńska|''Frauenstraße'']] i ulicę [[Tkacka|''Am Passoweschen Thore'']], (wszystkie na początku [[XIV wiek]]u). Nazwa ulicy Świętego Ducha pojawia się i utrwala na dobre dopiero na początku [[XVIII wiek]]u. <br/> [[Carl Johann Fredrich|C. Fredrich]] w publikacji o najstarszych nazwach szczecińskich ulic wymienia nazwy siedmiu bram wodnych, tj. [[Brama Kłodna|Bramy Kłodnej]] (''Baumthor''), [[Brama Rybacka|Bramy Rybackiej]] (''Fischertor''), [[Brama Mączna|Bramy Mącznnej]] (''Mehltor''), [[Brama Bycza|Bramy Byczej]], zwanej również Cebulową (''Bollentor''), [[Brama Mariacka|Bramy Mariackiej]] (''Marientor''), [[Brama Mostu Długiego|Bramy Mostu Długiego]] (''Tor der Langen Brücke'') i [[Brama Pomostu Mniszego|Bramy Pomostu Mniszego]] (''Mönchenbrücke Tor''). Ich nazwy wiązały się z przyległymi do nich ulicami lub nazwą własną. Ponadto Fredrich wymienia dwie furty bez nazwy (przy uliczce [[''Splittstraße''|''Havening'']] i [[''Hackgasse'']]). Biorąc pod uwagę wąskie rozmiary uliczki ''Hackgasse'' nie wydaje się, że u jej wylotu istniało wyjście na nabrzeże.
[[Carl Johann Fredrich|C. Fredrich]] w publikacji o najstarszych nazwach szczecińskich ulic wymienia nazwy siedmiu bram wodnych i dwie furty bez nazwy (przy uliczce [[Splittstraße|Havening]] i [[Hackgasse]]). Biorąc pod uwagę wąskie rozmiary uliczki Hackgasse nie wydaje się, że u jej wylotu istniało wyjście na nabrzeże. Nazwy pozostałych wiążą się z przyległymi do nich ulicami lub nazwą własną.
+
 
 
== Historia i architektura bram miejskich ==
 
== Historia i architektura bram miejskich ==
 
Szczegółowy opis historii i ich form architektonicznych zawarto w osobnych hasłach jak niżej:
 
Szczegółowy opis historii i ich form architektonicznych zawarto w osobnych hasłach jak niżej:

Wersja z 16:00, 27 sie 2012

Widok Bramy Passawskiej i jej przedbramia od zachodu

Bramy miejskie, obok obok systemu baszt stanowiły ważny element obwarowań miejskich Szczecina. Z zachowanych dokumentów wynika, że cztery główne bramy miejskie powstały w 2.połowie XIII wieku i w pierwszej dekadzie XIV wieku. Od strony rzeki uzupełniały je przebite w murze miejskim furty zwane także bramami wodnymi. Zarówno wygląd bram miejskich, jak i furt od strony rzeki, znamy niestety tylko z niezbyt precyzyjnych przekazów ikonograficznych.

Pochodzenie nazw

Z czterech średniowiecznych bram miejskich, wchodzących w skład murów opasujących średniowieczne miasto Szczecin, trzy uzyskały nazwy od obiektów, w kierunku których prowadziły. Są to: Brama Młyńska (Mühlentor), prowadząca w kierunku młynów wodnych położonych na północy wzdłuż strumienia Osówka, Brama Panieńska (Frauentor), wiodąca w kierunku posadowionego u jej wylotu klasztoru żeńskiego cysterek, i Brama Świętego Ducha (Heilige Geisttor), umożliwiająca dojście do szpitala Świętego Ducha, położonego na terenie Górnego Wiku określanego początkowo Wikiem Świętego Ducha. Natomiast nazwa czwartej bramy, Bramy Paschardii, o niezbyt, wydawałoby się zrozumiałej już dzisiaj nazwie, nawiązuje do drogi prowadzącej na pola i pastwiska miejskie. Z czasem nazwa trzech z nich przeszła na przyległe doń ulice, tj. ulicę Mühlenstraße, ulicę Frauenstraße i ulicę Am Passoweschen Thore, (wszystkie na początku XIV wieku). Nazwa ulicy Świętego Ducha pojawia się i utrwala na dobre dopiero na początku XVIII wieku.
C. Fredrich w publikacji o najstarszych nazwach szczecińskich ulic wymienia nazwy siedmiu bram wodnych, tj. Bramy Kłodnej (Baumthor), Bramy Rybackiej (Fischertor), Bramy Mącznnej (Mehltor), Bramy Byczej, zwanej również Cebulową (Bollentor), Bramy Mariackiej (Marientor), Bramy Mostu Długiego (Tor der Langen Brücke) i Bramy Pomostu Mniszego (Mönchenbrücke Tor). Ich nazwy wiązały się z przyległymi do nich ulicami lub nazwą własną. Ponadto Fredrich wymienia dwie furty bez nazwy (przy uliczce Havening i ''Hackgasse''). Biorąc pod uwagę wąskie rozmiary uliczki Hackgasse nie wydaje się, że u jej wylotu istniało wyjście na nabrzeże.

Historia i architektura bram miejskich

Szczegółowy opis historii i ich form architektonicznych zawarto w osobnych hasłach jak niżej:IES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk