Bramy miejskie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Zespół bramny Bramy Passawskiej
Zespół bramny Bramy Passawskiej
Widok Bramy Passawskiej i jej przedbramia od zachodu
Nazwa niemiecka Passauer Tor
Wcześniejsze nazwy valva Paschardi
Lokalizacja Plac Żołnierza
Data budowy XIV-XVI wiek
[ Zobacz Zespół bramny Bramy Passawskiej na mapie.]

Bramy miejskie, obok obok systemu baszt stanowiły ważny element obwarowań miejskich Szczecina. Niestety nie znamy wyglądu pierwotnego żadnej z nich.
Nazwy czterech kolejnych ulic: Heiligegeiststraße, Am Passoweschen Thore, Mühlenstraße i Frauenstraße, wiążą się z usytuowanymi u ich wylotu bramami miejskimi i ich otoczeniem. Są to Brama Świętego Ducha (Heilige Geisttor), Brama Passawska (Passauer Tor), Brama Młyńska (Mühlentor) i Brama Panieńska (Frauentor). Ale nie tylko. We wczesnym średniowieczu ulice te stanowiły wyloty dróg do położonych szczególnych osiedli przedlokacyjnego Szczecina. Co prawda nazwa ulicy Świętego Ducha pojawia się i utrwala na dobre dopiero w XVIII wieku, ale miano bramy miejskiej u jej wylotu wiąże się przede wszystkim ze szpitalem Świętego Ducha (1295), położonym przy drodze wiodącej w kierunku osiedla podmiejskiego Oberwiek /Górny Wik/. Nazwa bramy położonej na skraju dawnego osiedla kolonistów chłopskich o niezbyt zrozumiałej już dzisiaj nazwie - Brama Paschardii (1307), nawiązuje do drogi prowadzącej na pola miejskie. Natomiast wiodąca z osiedla kolonistów chłopskich w kierunku tzw. Nowego Rynku (forum novum, 1306, 1312), stara droga wiejska (platea colonorum, 1306), prowadziła w kierunku usytuowanych wzdłuż strumienia Osówka młynów wodnych. Stąd istniejąca już wtedy nazwa bramy i ulicy Młyńskiej (molendor, 1268, platea molarum, 1305). Z kolei usytuowana na skraju osiedla słowiańskiego droga prowadząca w kierunku najstarszego portu, po wybudowaniu u jej wylotu klasztoru żeńskiego cysterek (1243), z czasem uzyskała nazwę ulicy Panieńskiej (platea dominarum, 1309).
IES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk