Cmentarz śródpolny (Gosław, powiat gryficki)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 13:21, 30 sty 2018 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz śródpolny w Gosławiu
Cmentarz śródpolny w Gosławiu
Nazwa niemiecka Friedhof Gützlaffshagen
Adres Gosław, 72-320
Wyznanie ewangelickie
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
[ Mapa Google.]
[ Google Street View.]


Cmentarz ewangelicki śródpolny w Gosławiu obecnie cmentarz komunalny.

Historia

W Gosławiu w okresie międzywojennymi funkcjonowały dwa cmentarze – przykościelny, obecnie zlikwidowany i śródpolny, obecnie komunalny.

Nowy cmentarz wiejski został założony w 2. połowie XIX wieku (przed 1889 rokiem[1]) na obszarze 0,5 ha, przy drodze polnej na północny wschód od zabudowań wsi.

Pierwotne, nieczytelne obecnie w terenie, rozplanowanie kwater nekropolii przypominają drzewa nasadzone wzdłuż granic cmentarza.[2]

Jest to jeden z trzech przedwojennych cmentarzy nadal funkcjonujących na terenie gminy Trzebiatów.[3]

Od 2004 roku na cmentarzu znajduje się dwujęzyczna tablica upamiętniająca istnienie w tym miejscu cmentarza przed 1945 rokiem, - Areal des Deutschen Friedhofes/ bis 1945/ „Unsern Toten zum Gedenken”/ Miejsce po cmentarzu/ niemieckim do 1945/„Naszym zmarłym ku pamięci”/ A.D. 2004.

W 2014 roku na terenie nekropolii wybudowano ołtarz polowy połączony z lapidarium utworzonym z kilkudziesięciu fragmentów płyt i krzyży nagrobnych przedwojennych mieszkańców wsi. Dodatkowym elementem wmontowanym w ścianę lapidarium jest płyta z listą poległych w I wojnie mieszkańców sąsiedniej Gołańczy pochodząca z niezachowanego pomnika, od kilkudziesięciu lat znajdująca się na cmentarzu komunalnym w Gosławiu.


Przypisy

  1. Potwierdza to Messtischblatt z 1889 roku, karta 603 Gűtzlaffshagen.
  2. Z. Sobisz, Flora naczyniowa cmentarzy gminy Trzebiatów, w: Trzebiatów – spotkania pomorskie 2007 r., Szczecin 2008, s. 211.
  3. Archiwum Państwowe w Szczecinie, zespół Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, sygn. 4154, Wykaz cmentarzy czynnych znajdujących się na terenie powiatu Gryfice, 19.09.1966, k. 10.

Bibliografia

  • Archiwum Państwowe w Szczecinie, zespół Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, sygn. 4154, Wykaz cmentarzy czynnych znajdujących się na terenie powiatu Gryfice, 19.09.1966, k. 10.
  • Sobisz Zbigniew, Flora naczyniowa cmentarzy gminy Trzebiatów, w: Trzebiatów – spotkania pomorskie 2007 r., Szczecin 2008.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak