Cmentarz żydowski (Człopa): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „__NOTOC__ '''Cmentarz żydowski w Człopie''' Cmentarz w Człopie został założony prawdopodobnie w XVII wieku. Usytuowano go przy obecnej ulicy Mick...”)
 
Linia 19: Linia 19:
 
[[Kategoria:Pomeranica - Zabytki]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Zabytki]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Człopa]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]

Wersja z 13:24, 25 cze 2013

Cmentarz żydowski w Człopie

Cmentarz w Człopie został założony prawdopodobnie w XVII wieku. Usytuowano go przy obecnej ulicy Mickiewicza. Zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Kirkut ten należy do największych na Pomorzu Zachodnim, gdyż gmina żydowska w Człopie należała do wyjątkowo dużych. W XVII wieku mieszkało tu tylko kilka rodzin żydowskich, ale w następnych dziesięcioleciach liczba wyznawców judaizmu w mieście stale rosła, by w połowie XIX wieku przekroczyć 300 osób. W tym czasie gmina posiadała nie tylko własny cmentarz, ale także synagogę. W późniejszym okresie liczba Żydów mieszkających w Człopie stale spadała – w latach międzywojennym było ich już tylko około 100. W 1938 roku zostali wypędzeni z miasta, a własność gminy została przejęta przez władze miejskie. Cmentarz został zdewastowany i zamknięty. W 1992 roku został wpisany do rejestru zabytków. Na terenie kirkutu zachowało się jedynie kilka macew, z których najstarsza pochodzi z 1861 roku i starodrzew.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1989. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
  • Opęchowski, Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.

Linki zewnętrzne
IES64.png
Autor opracowania: Anna Bartczak