Cmentarz żydowski (Człopa): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
'''Cmentarz żydowski w Człopie'''
+
'''Cmentarz żydowski w [[Człopa|Człopie]]''' został założony prawdopodobnie w [[XVII wiek]]u. Usytuowano go przy obecnej ulicy Mickiewicza. Zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Kirkut ten należy do największych na Pomorzu Zachodnim, gdyż gmina żydowska w Człopie należała do wyjątkowo dużych. W XVII wieku mieszkało tu tylko kilka rodzin żydowskich, ale w następnych dziesięcioleciach liczba wyznawców judaizmu w mieście stale rosła, by w połowie [[XIX wiek]]u przekroczyć 300 osób. W tym czasie gmina posiadała nie tylko własny cmentarz, ale także synagogę. W późniejszym okresie liczba Żydów mieszkających w Człopie stale spadała – w latach międzywojennym było ich już tylko około 100. W [[1938]] roku zostali wypędzeni z miasta, a własność gminy została przejęta przez władze miejskie. Cmentarz został zdewastowany i zamknięty.
 
+
W [[1992]] roku został wpisany do rejestru zabytków. Na terenie kirkutu zachowało się jedynie kilka macew, z których najstarsza pochodzi z [[1861]] roku i starodrzew.
Cmentarz w [[Człopa|Człopie]] został założony prawdopodobnie w XVII wieku. Usytuowano go przy obecnej ulicy Mickiewicza. Zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Kirkut ten należy do największych na Pomorzu Zachodnim, gdyż gmina żydowska w Człopie należała do wyjątkowo dużych. W XVII wieku mieszkało tu tylko kilka rodzin żydowskich, ale w następnych dziesięcioleciach liczba wyznawców judaizmu w mieście stale rosła, by w połowie XIX wieku przekroczyć 300 osób. W tym czasie gmina posiadała nie tylko własny cmentarz, ale także synagogę. W późniejszym okresie liczba Żydów mieszkających w Człopie stale spadała – w latach międzywojennym było ich już tylko około 100. W 1938 roku zostali wypędzeni z miasta, a własność gminy została przejęta przez władze miejskie. Cmentarz został zdewastowany i zamknięty.
 
W 1992 roku został wpisany do rejestru zabytków. Na terenie kirkutu zachowało się jedynie kilka macew, z których najstarsza pochodzi z 1861 roku i starodrzew.
 
 
 
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
+
* Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1989. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
*Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1989. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
+
* Opęchowski, Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.  
*Opęchowski, Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.  
 
 
 
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
 
+
* [http://www.polin.org.pl/cities/617/info/ Polin - Dziedzictwo Polskich Żydów]
*[http://www.polin.org.pl/cities/617/info/ Polin - Dziedzictwo Polskich Żydów]
+
* [http://www.sztetl.org.pl/pl/article/czlopa/12,cmentarze/1555,cmentarz-zydowski-przy-ul-mickiewicza/ Wirtualny Sztetl]
*[http://www.sztetl.org.pl/pl/article/czlopa/12,cmentarze/1555,cmentarz-zydowski-przy-ul-mickiewicza/ Wirtualny Sztetl]
 
 
 
 
 
 
{{Autor|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
 
{{Autor|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
 
[[Kategoria:Pomeranica - Zabytki]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Zabytki]]
Linia 21: Linia 13:
 
[[Kategoria:Człopa]]
 
[[Kategoria:Człopa]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]
+
[[Kategoria:Pomeranica FB]]
{{DEFAULTSORT:}}
+
{{DEFAULTSORT:Człopa}}

Wersja z 15:12, 20 wrz 2013

Cmentarz żydowski w Człopie został założony prawdopodobnie w XVII wieku. Usytuowano go przy obecnej ulicy Mickiewicza. Zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Kirkut ten należy do największych na Pomorzu Zachodnim, gdyż gmina żydowska w Człopie należała do wyjątkowo dużych. W XVII wieku mieszkało tu tylko kilka rodzin żydowskich, ale w następnych dziesięcioleciach liczba wyznawców judaizmu w mieście stale rosła, by w połowie XIX wieku przekroczyć 300 osób. W tym czasie gmina posiadała nie tylko własny cmentarz, ale także synagogę. W późniejszym okresie liczba Żydów mieszkających w Człopie stale spadała – w latach międzywojennym było ich już tylko około 100. W 1938 roku zostali wypędzeni z miasta, a własność gminy została przejęta przez władze miejskie. Cmentarz został zdewastowany i zamknięty. W 1992 roku został wpisany do rejestru zabytków. Na terenie kirkutu zachowało się jedynie kilka macew, z których najstarsza pochodzi z 1861 roku i starodrzew.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1989. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
  • Opęchowski, Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Anna Bartczak