Cmentarz żydowski (Kamień Pomorski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „{{Autor|” na „{{AutorP|”)
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
__NOTOC__
+
__NOTOC__{{Koordynaty|53.967283|14.771673}}
 
'''Cmentarz żydowski w Kamieniu Pomorskim'''
 
'''Cmentarz żydowski w Kamieniu Pomorskim'''
{{Koordynaty|53.967283|14.771673}}
 
 
Cmentarz został założony na początku XIX wieku. Gmina żydowska w mieście nie była zbyt liczna – w 2. połowie XIX wieku liczyła niespełna 100 osób, a na początku następnego stulecia już tylko 60. Kirkut był też stosunkowo nieduży – miał obszar niespełna 0,2 ha, jednak znalazło się na nim miejsce także dla kaplicy przedpogrzebowej, wybudowanej od strony ''Feldstrasse'' (obecnie ulica Chrobrego). Ulokowany został  na wzgórzu, między ''Feldstrasse'' i ''Mühlenstrasse'' (obecnie ulica Rejtana). Ostatni pochówek miał tu miejsce w 1931 roku. Okres faszystowski kirkut przetrwał bez zniszczeń. Dopiero w 1961 roku został zamknięty (podczas wizytacji w 1963 doliczono się 43 grobów w różnym stanie zachowania ), a w 1968 roku władze nakazały jego likwidację, a teren cmentarza został częściowo zabudowany. Nie pozostał żaden ślad materialny świadczący o jego istnieniu. W 1996 roku z inicjatywy Klubu Inteligencji Kamieńskiej postawiono tam tablicę pamiątkową w kształcie macewy, która wkrótce została zniszczona. W 2008 roku tym razem z inicjatywy Społecznych Opiekunów Zabytków oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej na skwerze znajdującym się na miejscu kirkutu został ustawiony obelisk z napisem „Pamięci przedwojennej społeczności żydowskiej w Kamieniu Pomorskim”.
 
  
 +
Cmentarz został założony na początku [[XIX wiek]]u. Gmina żydowska w mieście nie była zbyt liczna – w 2. połowie XIX wieku liczyła niespełna 100 osób, a na początku następnego stulecia już tylko 60. Kirkut był też stosunkowo nieduży – miał obszar niespełna 0,2 ha, jednak znalazło się na nim miejsce także dla kaplicy przedpogrzebowej, wybudowanej od strony ''Feldstrasse'' (obecnie ulica Chrobrego). Ulokowany został  na wzgórzu, między ''Feldstrasse'' i ''Mühlenstrasse'' (obecnie ulica Rejtana). Ostatni pochówek miał tu miejsce w 1931 roku. Okres faszystowski kirkut przetrwał bez zniszczeń. Dopiero w 1961 roku został zamknięty (podczas wizytacji w [[1963]] doliczono się 43 grobów w różnym stanie zachowania ), a w [[1968]] roku władze nakazały jego likwidację, a teren cmentarza został częściowo zabudowany. Nie pozostał żaden ślad materialny świadczący o jego istnieniu. W [[1996]] roku z inicjatywy Klubu Inteligencji Kamieńskiej postawiono tam tablicę pamiątkową w kształcie macewy, która wkrótce została zniszczona. W 2008 roku tym razem z inicjatywy Społecznych Opiekunów Zabytków oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej na skwerze znajdującym się na miejscu kirkutu został ustawiony obelisk z napisem „Pamięci przedwojennej społeczności żydowskiej w Kamieniu Pomorskim”.
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
+
* Barran Fritz. Städte-Atlas Pommern. Leer 1989.
*Barran Fritz. Städte-Atlas Pommern. Leer 1989.
+
* Gemeindelexikon für die Provinz Pommern. Berlin 1908.
*Gemeindelexikon für die Provinz Pommern. Berlin 1908.
+
* Gemeinden und Gutsbezirke der Provinz Pommern und ihre Bevölkerung. Berlin 1874.
*Gemeinden und Gutsbezirke der Provinz Pommern und ihre Bevölkerung. Berlin 1874.
+
* Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.
*Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.
+
* Salinger Gerhard. Zur Erinnerung und zum Gedenken. Die einstigen jüdischen Gemeinden Pommerns. T. 2, New York 2006.
*Salinger Gerhard. Zur Erinnerung und zum Gedenken. Die einstigen jüdischen Gemeinden Pommerns. T. 2, New York 2006.
 
 
 
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
 
+
* [http://www.kamienpomorski.pl/news.php?readmore=322 Kamień Pomorski]
*[http://www.kamienpomorski.pl/news.php?readmore=322 Kamień Pomorski]
+
* [http://www.sztetl.org.pl/pl/article/kamien-pomorski/12,cmentarze/ Wirtualny Sztetl]
*[http://www.sztetl.org.pl/pl/article/kamien-pomorski/12,cmentarze/ Wirtualny Sztetl]
+
* [http://www.mhzk.eu/index.php?view=art_m&aid=1680 Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej]
*[http://www.mhzk.eu/index.php?view=art_m&aid=1680 Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej]
+
{{AutorP|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
 
 
{{Autor|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
 
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Kamień Pomorski]]
 
[[Kategoria:Kamień Pomorski]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]
+
[[Kategoria:Pomeranica FB]]
 +
{{DEFAULTSORT:Kamień Pomorski}}

Aktualna wersja na dzień 13:53, 17 kwi 2014

Geolokalizacja: 53.967283,14.771673

Cmentarz żydowski w Kamieniu Pomorskim

Cmentarz został założony na początku XIX wieku. Gmina żydowska w mieście nie była zbyt liczna – w 2. połowie XIX wieku liczyła niespełna 100 osób, a na początku następnego stulecia już tylko 60. Kirkut był też stosunkowo nieduży – miał obszar niespełna 0,2 ha, jednak znalazło się na nim miejsce także dla kaplicy przedpogrzebowej, wybudowanej od strony Feldstrasse (obecnie ulica Chrobrego). Ulokowany został na wzgórzu, między Feldstrasse i Mühlenstrasse (obecnie ulica Rejtana). Ostatni pochówek miał tu miejsce w 1931 roku. Okres faszystowski kirkut przetrwał bez zniszczeń. Dopiero w 1961 roku został zamknięty (podczas wizytacji w 1963 doliczono się 43 grobów w różnym stanie zachowania ), a w 1968 roku władze nakazały jego likwidację, a teren cmentarza został częściowo zabudowany. Nie pozostał żaden ślad materialny świadczący o jego istnieniu. W 1996 roku z inicjatywy Klubu Inteligencji Kamieńskiej postawiono tam tablicę pamiątkową w kształcie macewy, która wkrótce została zniszczona. W 2008 roku tym razem z inicjatywy Społecznych Opiekunów Zabytków oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej na skwerze znajdującym się na miejscu kirkutu został ustawiony obelisk z napisem „Pamięci przedwojennej społeczności żydowskiej w Kamieniu Pomorskim”.

Bibliografia

  • Barran Fritz. Städte-Atlas Pommern. Leer 1989.
  • Gemeindelexikon für die Provinz Pommern. Berlin 1908.
  • Gemeinden und Gutsbezirke der Provinz Pommern und ihre Bevölkerung. Berlin 1874.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.
  • Salinger Gerhard. Zur Erinnerung und zum Gedenken. Die einstigen jüdischen Gemeinden Pommerns. T. 2, New York 2006.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak