Cmentarz żydowski (Suchań)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 09:27, 25 wrz 2013 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "__NOTOC__ '''Cmentarz żydowski w Suchaniu.''' Cmentarz w Suchaniu został założony na początku XIX wieku na wzniesieniu na południowy wschód od m...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Cmentarz żydowski w Suchaniu.

Cmentarz w Suchaniu został założony na początku XIX wieku na wzniesieniu na południowy wschód od miasta, przy Arnswalderstrasse (obecnie ul. Leśna). Należał do stosunkowo niewielkiej gminy żydowskiej. Ludność wyznania mojżeszowego mieszkała w Suchaniu już w XVIII wieku, ale do trzeciego dziesięciolecia XIX wieku nie liczyła więcej niż kilkanaście osób. Dopiero w latach 30. tego stulecia liczba Żydów w mieście wzrosła do ponad 30, w połowie wieku do niemal 60, by w 1861 roku osiągnąć najwyższy poziom – 76 osób pochodzenia żydowskiego, stanowiących ok. 4% ludności miasta. Na przełomie XIX i XX wieku liczba członków gminy zmniejszała się i wynosiła w 1899 roku 43 osoby, a w latach 1911-1913 od 28 do 36 osób. W [[1939[[ roku w mieście pozostało już tylko 9 osób pochodzenia żydowskiego. Kirkut przetrwał II wojnę światową, ale popadł w zapomnienie i coraz bardziej niszczał. Jednak jeszcze w połowie lat 90. XX wieku znajdowało się na jego terenie kilkanaście macew, najczęściej w złym stanie zachowania, nadal można zobaczyć ich fragmenty. Obecnie cmentarz jest nieczytelny w terenie.

==Bibliografia==
  • Katalog zabytków powiatu stargardzkiego. Red. M. Majewski. T.2, Stargard 2010.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania. Problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.
  • Salinger Gerhard. Zur Erinnerung und zum Gedenken. Die einstigen jüdischen Gemeinden Pommerns. T. 2. New York 2006.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Anna Bartczak