Cmentarz komunalny (Gryfino): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „{{Autor|” na „{{AutorP|”)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
 
| cmentarz_nazwa = Cmentarz komunalny w Gryfinie
 
| cmentarz_nazwa = Cmentarz komunalny w Gryfinie
 
| cmentarz_grafika = Gryfino, cmentarz komunalny.JPG
 
| cmentarz_grafika = Gryfino, cmentarz komunalny.JPG
| grafika_opis = teren cmentarza, w tle kaplica cmentarna
+
| grafika_opis = Teren cmentarza, w tle kaplica cmentarna.
 
| nazwa_niemiecka =   
 
| nazwa_niemiecka =   
 
| osiedle =  
 
| osiedle =  
| adres = Gryfino, ul. Pomorska
+
| adres = Gryfino, ulica Pomorska
 
| powierzchnia =  
 
| powierzchnia =  
 
| wyznanie = pierwotnie ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki
 
| wyznanie = pierwotnie ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki
| data_powstania = ok. 1911 r.
+
| data_powstania = ok. [[1911]]
 
| data_zamknięcia =  
 
| data_zamknięcia =  
 
| stan_obecny = czynny
 
| stan_obecny = czynny
Linia 14: Linia 14:
 
| google_street = https://maps.google.pl/maps?q=53.258616,14.494093&hl=pl&ll=53.258436,14.492426&spn=0.013632,0.038581&num=1&t=h&z=15&layer=c&cbll=53.258353,14.492461&panoid=4h06FjGfnL9oimQkcJTJNw&cbp=12,90.27,,0,8.67
 
| google_street = https://maps.google.pl/maps?q=53.258616,14.494093&hl=pl&ll=53.258436,14.492426&spn=0.013632,0.038581&num=1&t=h&z=15&layer=c&cbll=53.258353,14.492461&panoid=4h06FjGfnL9oimQkcJTJNw&cbp=12,90.27,,0,8.67
 
  }}
 
  }}
 +
'''Cmentarz komunalny w Gryfinie''' – to najmłodszy cmentarz [[Gryfino|Gryfina]] i jedyny czynny.
 +
W [[1911]] roku podjęta została decyzja o założeniu nowego cmentarza miejskiego na północno-wschodnim skraju miasta, przy zbiegu obecnych ulic: Pomorskiej i Wojska Polskiego. Projektując go wzorowano się na szczecińskim [[Cmentarz Centralny|Cmentarzu Centralnym]]. Wykorzystano tarasowe ukształtowanie terenu przy tworzeniu kwater oraz alejek obsadzanych dziesiątkami drzew i krzewów, w tym także rzadko spotykanymi odmianami. Cmentarz ma powierzchnię ok. 7 ha. Po II wojnie światowej niemieckie nagrobki usunięto i zaczęto chować tu Polaków.
  
'''Cmentarz komunalny w Gryfinie''' jest to najmłodszy cmentarz Gryfina i jedyny czynny.
+
Od bramy głównej aleja biegnie w kierunku kaplicy cmentarnej. Zbudowana została w latach [[1907]][[1911]] w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Jest to budynek o strzelistej kopule zwieńczonej sterczyną z ozdobami i spadzistym dachu zwieńczonym metalowym krzyżem. Kaplica powstała na planie ośmioboku z trójbocznym prezbiterium wschodnim i czworobocznym westybulem zachodnim. Ma ona bogato zdobione szczyty, blendy, fryzy i witrażowe okna. Do środka prowadzą drzwi umieszczone w ostrołukowym portalu. Wnętrze kaplicy zdobią współczesne malowidła. Obiekt zachował się w niezmienionym stanie i wykorzystywany jest do dziś.
  
W 1911 r. podjęta została decyzja o założeniu nowego cmentarza miejskiego na północno – wschodnim skraju miasta, przy zbiegu obecnych ulic: Pomorskiej i Wojska Polskiego. Projektując go wzorowano się na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Wykorzystano tarasowe ukształtowanie terenu przy tworzeniu kwater oraz alejek obsadzanych dziesiątkami drzew i krzewów, w tym także rzadko spotykanymi odmianami. Cmentarz ma powierzchnię ok. 7 ha. Po II wojnie światowej niemieckie nagrobki usunięto i zaczęto chować tu Polaków.
+
Od strony wschodniej cmentarz komunalny sąsiaduje z [[Cmentarz wojenny żołnierzy radzieckich (Gryfino)|Cmentarzem Żołnierzy Armii Radzieckiej]].
  
Od bramy głównej aleja biegnie w kierunku kaplicy cmentarnej. Zbudowana została w latach 1907 – 1911 w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Jest to budynek o strzelistej kopule zwieńczonej sterczyną z ozdobami i spadzistym dachu zwieńczonym metalowym krzyżem. Kaplica powstała na planie ośmioboku z trójbocznym prezbiterium wschodnim i czworobocznym westybulem zachodnim. Ma ona bogato zdobione szczyty, blendy, fryzy i witrażowe okna. Do środka prowadzą drzwi umieszczone w ostrołukowym portalu. Wnętrze kaplicy zdobią współczesne malowidła. Obiekt zachował się w niezmienionym stanie i wykorzystywany jest do dziś.
+
W północnej części nekropolii znajduje się lapidarium. Utworzone zostało na przełomie [[1994]]/[[1995]] roku z inicjatywy stowarzyszenia „Heimatkreis Greifenhagen” i władz samorządowych. Zgromadzono tu kilkadziesiąt poniemieckich nagrobków znalezionych na terenie Gryfina i [[Gmina Gryfino|gminy]].  
  
Od strony wschodniej cmentarz komunalny sąsiaduje z [[Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej (Gryfino)|Cmentarzem Żołnierzy Armii Radzieckiej]].
+
Obecnie zarządcą cmentarza jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Spółka z o. o. w Gryfinie. Biuro znajduje się na terenie cmentarza, w budynku z czerwonej cegły zlokalizowanym w południowej części cmentarza. Cmentarz jest otwarty w okresie od [[1 kwietnia]] do [[30 września]] w godzinach  7.00–21.00 , w okresie od [[1 października]] do [[31 marca]] w godzinach 7.00–17.00, (z wyłączeniem okresu od [[28 października]] do [[3 listopada]]).  
 
 
W północnej części nekropolii znajduje się lapidarium. Utworzone zostało na przełomie 1994 / 1995 r. z inicjatywy Stowarzyszenia „Heimatkreis Greifenhagen” i władz samorządowych. Zgromadzono tu kilkadziesiąt poniemieckich nagrobków znalezionych na terenie Gryfina i gminy.
 
 
 
Obecnie zarządcą cmentarza jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Spółka z o. o. w Gryfinie. Biuro znajduje się na terenie cmentarza, w budynku z czerwonej cegły zlokalizowanym w południowej części cmentarza. Cmentarz jest otwarty w okresie od 1 kwietnia do 30 września w godzinach  7.00 – 21.00 , w okresie od 1 października do 31 marca w godzinach 7.00– 17.00, (z wyłączeniem okresu od 28 października do 3 listopada).  
 
  
 
Cmentarz Komunalny w Gryfinie jest częścią Miejskiego Szlaku Historycznego
 
Cmentarz Komunalny w Gryfinie jest częścią Miejskiego Szlaku Historycznego
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
* R.Gałaj – Dempniak, Gryfino na widokówce do 1945 r., w: Gryfino i okolice na przestrzeni wieków, Idem (red.), Szczecin 2009, s. 55 – 75
+
* Gałaj–Dempniak,R. Gryfino na widokówce do 1945 r. W: Gryfino i okolice na przestrzeni wieków. Szczecin 2009, s. 55–75.
* H. Grecki, Karta cmentarza komunalnego w Gryfinie, dokumentacja WUOZ, Szczecin 1999
+
* Grecki, H. Karta cmentarza komunalnego w Gryfinie. Dokumentacja WUOZ. Szczecin 1999.
* L.A.Kemmling, Gryfińskie cmentarze, w: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne, t.1, A. Łazowski (red.), Szczecin 2002.
+
* Kemmling, L.A. Gryfińskie cmentarze, w: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T.1. Szczecin 2002.
* M. Baczyńska – Padjasek, S. Cieśla, Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego, Gryfino 2012
+
* Baczyńska–Padjasek, M.; Cieśla, S. Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego. Gryfino 2012.
  
{{Autor|[[User:Anubiska|Agata Freindorf]]}}
+
{{AutorP|[[User:Anubiska|Agata Freindorf]]}}
 
{{DEFAULTSORT: Gryfino}}
 
{{DEFAULTSORT: Gryfino}}
  
[[Kategoria: Pomeranica - cmentarze]]
+
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Gryfino]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica FBa]]

Aktualna wersja na dzień 12:44, 17 kwi 2014

Cmentarz komunalny w Gryfinie
Cmentarz komunalny w Gryfinie
Teren cmentarza, w tle kaplica cmentarna.
Adres Gryfino, ulica Pomorska
Wyznanie pierwotnie ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki
Data powstania ok. 1911
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz komunalny w Gryfinie – to najmłodszy cmentarz Gryfina i jedyny czynny. W 1911 roku podjęta została decyzja o założeniu nowego cmentarza miejskiego na północno-wschodnim skraju miasta, przy zbiegu obecnych ulic: Pomorskiej i Wojska Polskiego. Projektując go wzorowano się na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Wykorzystano tarasowe ukształtowanie terenu przy tworzeniu kwater oraz alejek obsadzanych dziesiątkami drzew i krzewów, w tym także rzadko spotykanymi odmianami. Cmentarz ma powierzchnię ok. 7 ha. Po II wojnie światowej niemieckie nagrobki usunięto i zaczęto chować tu Polaków.

Od bramy głównej aleja biegnie w kierunku kaplicy cmentarnej. Zbudowana została w latach 19071911 w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Jest to budynek o strzelistej kopule zwieńczonej sterczyną z ozdobami i spadzistym dachu zwieńczonym metalowym krzyżem. Kaplica powstała na planie ośmioboku z trójbocznym prezbiterium wschodnim i czworobocznym westybulem zachodnim. Ma ona bogato zdobione szczyty, blendy, fryzy i witrażowe okna. Do środka prowadzą drzwi umieszczone w ostrołukowym portalu. Wnętrze kaplicy zdobią współczesne malowidła. Obiekt zachował się w niezmienionym stanie i wykorzystywany jest do dziś.

Od strony wschodniej cmentarz komunalny sąsiaduje z Cmentarzem Żołnierzy Armii Radzieckiej.

W północnej części nekropolii znajduje się lapidarium. Utworzone zostało na przełomie 1994/1995 roku z inicjatywy stowarzyszenia „Heimatkreis Greifenhagen” i władz samorządowych. Zgromadzono tu kilkadziesiąt poniemieckich nagrobków znalezionych na terenie Gryfina i gminy.

Obecnie zarządcą cmentarza jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Spółka z o. o. w Gryfinie. Biuro znajduje się na terenie cmentarza, w budynku z czerwonej cegły zlokalizowanym w południowej części cmentarza. Cmentarz jest otwarty w okresie od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 7.00–21.00 , w okresie od 1 października do 31 marca w godzinach 7.00–17.00, (z wyłączeniem okresu od 28 października do 3 listopada).

Cmentarz Komunalny w Gryfinie jest częścią Miejskiego Szlaku Historycznego

Bibliografia

  • Gałaj–Dempniak,R. Gryfino na widokówce do 1945 r. W: Gryfino i okolice na przestrzeni wieków. Szczecin 2009, s. 55–75.
  • Grecki, H. Karta cmentarza komunalnego w Gryfinie. Dokumentacja WUOZ. Szczecin 1999.
  • Kemmling, L.A. Gryfińskie cmentarze, w: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T.1. Szczecin 2002.
  • Baczyńska–Padjasek, M.; Cieśla, S. Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego. Gryfino 2012.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf