Cmentarz przy ul. Malczewskiego

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 12:37, 14 lis 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „Kategoria: Cmentarze” na „Kategoria:Cmentarze Szczecina”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przy ul. Malczewskiego
Cmentarz przy ul. Malczewskiego
teren dawnego cmentarza
Nazwa niemiecka Grabower Friedhof
Osiedle Drzetowo-Grabowo
Adres ul. Malczewskiego 4
Powierzchnia ok. 0,3 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania 1846 r.
Data zamknięcia pocz. XX w.
Stan obecny zlikwidowany, park im. Stanisława Nadratowskiego
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz przy ul. Malczewskiego – nieistniejący cmentarz należący niegdyś do Grabowa, obecnie park im. Stanisława Nadratowskiego.

Historia cmentarza

cmentarz na mapie z 1873 r.
cmentarz i kościół na mapie z 1938 r.
zarys granicy dawnego cmentarza

Ze względu na systematycznie wzrastającą liczbę mieszkańców, samodzielnego od 1850 r. miasta Grabowo (obecnie dzielnicy Szczecina - Grabowo), zamknięto zapełniony już najstarszy cmentarz przy ul. Firlika i założono nowe miejsce pochówków przy ul. Malczewskiego. Mieszkańcy Grabowa nie byli zadowoleni, iż nowy cmentarz jest zbytnio oddalony od centrum ich miasta. Teren nekropolii ciągnący się w kierunku ul. J.Chryzostoma Paska zajął wydłużoną działkę o powierzchni 5 mórg 12 prętów, a przez jego środek biegła szeroka aleja.

Cmentarz na niektórych planach oznaczany jest jako Grabower Friedhof, tak samo jak sąsiedni cmentarz przy ul. Matejki, a także pozostałe cmentarze Grabowa: przy ul. Niemierzyńskiej oraz przy ul. Firlika.

W 1888 r. na odciętej od cmentarza jego północnej części, od strony ul. J. Chryzostoma Paska, wyznaczono plac pod budowę własnego kościoła, otwartego w 1890 r.

Prawdopodobnie już pod koniec XIX w. cmentarz ten był zapełniony i z początkiem wieku XX został zamknięty. W czasie II wojny światowej zbudowano tu kilka schronów przeciwlotniczych. Ostatnie nagrobki usunięto z niego w latach 70-tych XX w. tworząc w tym miejscu teren parkowy ze starym drzewostanem.

Mur wokół kościoła, znajdujący się od strony zachodniej, wykonany został przy użyciu fragmentów nagrobków, zapewne z tego właśnie cmentarza. Fragmenty te, z piaskowca oraz polerowanego granitu i marmuru, można łatwo dostrzec przyglądając się ogrodzeniu.


Zobacz też

Grabowo

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf