David Rhete: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 5: Linia 5:
 
|grafika_opis=
 
|grafika_opis=
 
|funkcja=drukarz
 
|funkcja=drukarz
|urodziny_data=[[wrzesień]] [[1605]]
+
|urodziny_data=wrzesień [[1605]]
 
|urodziny_miejsce=Szczecin
 
|urodziny_miejsce=Szczecin
 
|smierc_data=[[30 sierpnia]] [[1638]]
 
|smierc_data=[[30 sierpnia]] [[1638]]
Linia 17: Linia 17:
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
 
}}
 
}}
 
 
 
 
'''David Rhete''' (''Rehtius'', ''Rehte'', ''Rhetius'') '''(1605-1638)''' - drukarz, działał w Szczecinie w latach [[1624]]-[[1638]].
 
'''David Rhete''' (''Rehtius'', ''Rehte'', ''Rhetius'') '''(1605-1638)''' - drukarz, działał w Szczecinie w latach [[1624]]-[[1638]].
 
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
 
+
David Rhete urodził się w [[1605]] roku, zmarł w [[1638]], syn drukarza [[Joachim Rhete|Joachima Rhete]] i [[Elisabeth Rhete|Elisabeth Rhete]] (''de domo Cradell''). Do zawodu przyuczał się w rodzinnym zakładzie, który od [[1611]] roku prowadził jego ojczym Johann Christoph Landtrachtinger. Praktykę zawodową zdobywał w Gdańsku, Królewcu i Rydze.
David Rhete urodził się w [[1605]] roku, zmarł w [[1638]], syn drukarza [[Joachim Rhete|Joachima Rhete]] i [[Anna Rhete|Anny Rhete]] (de domo Cradell). Do zawodu przyuczał się w rodzinnym zakładzie, który od [[1611]] roku prowadził jego ojczym Johann Christoph Landtrachtinger. Praktykę zawodową zdobywał w Gdańsku, Królewcu i Rydze.
+
Po powrocie do Szczecina i po uzgodnieniu formalności prawnych z ojczymem<ref>Na mocy układu z 26 stycznia 1624 r. zawartego przed komisją książęcą, Rhete objął drukarnię, a Landtrachtinger księgarnię.</ref>. przejął prowadzenie drukarni, a ponad rok później uzyskał od księcia [[Bogusław XIV|Bogusława XIV]] potwierdzenie posiadanych przywilejów.
Po powrocie do Szczecina i po uzgodnieniu formalności prawnych z ojczymem<ref>Na mocy układu z 26 stycznia 1624 r. zawartego przed komisją książęcą, Rhete objął drukarnię, a Landtrachtinger księgarnię</ref>. przejął prowadzenie drukarni, a ponad rok później uzyskał od księcia [[Bogusław XIV|Bogusława XIV]] potwierdzenie posiadanych przywilejów.
 
 
Drukarz nosił się z zamiarem unowocześnienia zakładu i jego rozbudowy jednak plany te zostały pokrzyżowane przez wypadki wojenne. W [[1630]] roku Szczecin został zajęty przez Szwedów, a stacjonujące tu wojska wyrządzały duże szkody mieszkańcom miasta. Ucierpiały również budynki należące do Rhetów.  
 
Drukarz nosił się z zamiarem unowocześnienia zakładu i jego rozbudowy jednak plany te zostały pokrzyżowane przez wypadki wojenne. W [[1630]] roku Szczecin został zajęty przez Szwedów, a stacjonujące tu wojska wyrządzały duże szkody mieszkańcom miasta. Ucierpiały również budynki należące do Rhetów.  
Na początku lat 30.tych Rhete otrzymał potwierdzenie o kurateli królewskiej nad swoją oficyną, a od księcia Bogusława XIV uzyskał przywilej na prowadzenie księgarni i zatrudnienie introligatora. Wraz z drukarnią i księgarnią prowadził także młyn papierniczy.
+
Na początku lat 30. Rhete otrzymał potwierdzenie o kurateli królewskiej nad swoją oficyną, a od księcia Bogusława XIV uzyskał przywilej na prowadzenie księgarni i zatrudnienie introligatora. Wraz z drukarnią i księgarnią prowadził także młyn papierniczy.
 
 
David Rhete drukował głównie druki okolicznościowe z okazji ślubów i pogrzebów szczecinian, drobne doniesienia i nowiny o wydarzeniach wojennych oraz wydawnictwa na rzecz [[Pedagogium]] i Kościoła.
 
 
 
 
 
  
 +
David Rhete drukował głównie druki okolicznościowe z okazji ślubów i pogrzebów szczecinian oraz sławiące króla Gustawa Adolfa, drobne doniesienia i nowiny o wydarzeniach wojennych oraz wydawnictwa na rzecz [[Pedagogium]] i Kościoła.
  
 +
Drukarz ożeniony był Reginą Wentland. Zmarł w 1638 roku z żoną i pięciorgiem dzieci na dżumę, która panowała w owym czasie w Szczecinie. Spadkobiercą oficyny został brat Davida [[Georg Rhete (II)]], który mieszkał i pracował jako drukarz w Gdańsku.
 
{{przypisy}}
 
{{przypisy}}
 +
==Bibliografia==
 +
* [[Immanuel Friedrich Levezow]]. Die Wanderung der Buchdrukkerkunst, ihre Ankunst in Pommern, Ausbreitung und gegenwärtiger Zustand daselbst, insbesondere zu Stettin [...]. Stettin, Effenbart, [1777]. s. 32-33. 
 +
* [[Gottlieb Mohnike]]. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s. 20.
 +
* Metcke, Albert. F. Hessenland GmbH: die Entwicklung der Firma von ihrer Gründung im Jahre 1577 bis zur Gegenwart. Stettin, 1928. s. 22.
 +
* [[Stanisław Siadkowski]]. Najstarsze drukarnie szczecińskie. W: "Szczecin". 1947, nr 19-20, s. 1-2.
 +
* Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 501-502.
 +
* Reske, Christoph. Die Buchdrucker des 16. und 17. Jahrhunderts im deutschen Sprachgebiet. Wiesbaden: Harrassovitz Verlag, 2007. s. 863. ISBN 978-3-447-05450-8.
 +
{{AutorP|[[Użytkownik:Drukarka|Alicja Łojko]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Drukarze]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica FB]]
 +
{{DEFAULTSORT:Rhete, David}}

Aktualna wersja na dzień 11:07, 31 paź 2019

David Rhete
drukarz
Data urodzenia wrzesień 1605
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 30 sierpnia 1638
Miejsce śmierci Szczecin
Lata działalności 1624-1638
Narodowość niemiecka


David Rhete (Rehtius, Rehte, Rhetius) (1605-1638) - drukarz, działał w Szczecinie w latach 1624-1638.

Życiorys

David Rhete urodził się w 1605 roku, zmarł w 1638, syn drukarza Joachima Rhete i Elisabeth Rhete (de domo Cradell). Do zawodu przyuczał się w rodzinnym zakładzie, który od 1611 roku prowadził jego ojczym Johann Christoph Landtrachtinger. Praktykę zawodową zdobywał w Gdańsku, Królewcu i Rydze. Po powrocie do Szczecina i po uzgodnieniu formalności prawnych z ojczymem[1]. przejął prowadzenie drukarni, a ponad rok później uzyskał od księcia Bogusława XIV potwierdzenie posiadanych przywilejów. Drukarz nosił się z zamiarem unowocześnienia zakładu i jego rozbudowy jednak plany te zostały pokrzyżowane przez wypadki wojenne. W 1630 roku Szczecin został zajęty przez Szwedów, a stacjonujące tu wojska wyrządzały duże szkody mieszkańcom miasta. Ucierpiały również budynki należące do Rhetów. Na początku lat 30. Rhete otrzymał potwierdzenie o kurateli królewskiej nad swoją oficyną, a od księcia Bogusława XIV uzyskał przywilej na prowadzenie księgarni i zatrudnienie introligatora. Wraz z drukarnią i księgarnią prowadził także młyn papierniczy.

David Rhete drukował głównie druki okolicznościowe z okazji ślubów i pogrzebów szczecinian oraz sławiące króla Gustawa Adolfa, drobne doniesienia i nowiny o wydarzeniach wojennych oraz wydawnictwa na rzecz Pedagogium i Kościoła.

Drukarz ożeniony był Reginą Wentland. Zmarł w 1638 roku z żoną i pięciorgiem dzieci na dżumę, która panowała w owym czasie w Szczecinie. Spadkobiercą oficyny został brat Davida Georg Rhete (II), który mieszkał i pracował jako drukarz w Gdańsku.

Przypisy

  1. Na mocy układu z 26 stycznia 1624 r. zawartego przed komisją książęcą, Rhete objął drukarnię, a Landtrachtinger księgarnię.

Bibliografia

  • Immanuel Friedrich Levezow. Die Wanderung der Buchdrukkerkunst, ihre Ankunst in Pommern, Ausbreitung und gegenwärtiger Zustand daselbst, insbesondere zu Stettin [...]. Stettin, Effenbart, [1777]. s. 32-33.
  • Gottlieb Mohnike. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s. 20.
  • Metcke, Albert. F. Hessenland GmbH: die Entwicklung der Firma von ihrer Gründung im Jahre 1577 bis zur Gegenwart. Stettin, 1928. s. 22.
  • Stanisław Siadkowski. Najstarsze drukarnie szczecińskie. W: "Szczecin". 1947, nr 19-20, s. 1-2.
  • Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 501-502.
  • Reske, Christoph. Die Buchdrucker des 16. und 17. Jahrhunderts im deutschen Sprachgebiet. Wiesbaden: Harrassovitz Verlag, 2007. s. 863. ISBN 978-3-447-05450-8.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko