Dolina Siedmiu Młynów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 9: Linia 9:
  
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}
[[Kategoria:Obiekty zielone]]
+
[[Kategoria:Obszary zielone]]
[[Kategoria:Nowe strony]]
 

Wersja z 00:30, 21 gru 2010


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.
Plik:Osówka-D7M (PH).jpg
Osówka w Dolinie Siedmiu Młynów przy Polanie Harcerskiej

Dolina Siedmiu Młynów – dolina cieku Osówka w Parku Leśnym Arkońskim w północnej i północno-zachodniej części Szczecina, na obszarze Wzgórz WarszewskichSzczecin, plan miasta, Cartomedia Poznań 2002, ISBN 978-83-7445-163-5.

Stanowi część zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Dolina Siedmiu Młynów i źródła strumienia Osówka". W dolinie, częściowo wzdłuż Osówki, wytyczony został Polsko-Niemiecki Szlak Turystyczny "Siedem Młynów – Gubałówka"[1]. Celem jego utworzenia było zachowanie walorów przyrodniczych przepływającego tam potoku.

Obszar doliny pokryty jest terenami leśnymi, które zachowały wiele cech naturalnych. Znajdują się tam stanowiska zagrożonych i rzadko spotykanych roślin[2].

W kronikach opisujących przeszłość Szczecina i jego okolic można znaleźć informacje sięgające czasów średniowiecznych, które wskazują na to, że już wówczas wykorzystywano bystry prąd Osówki do celów gospodarczych. W dolinie było zlokalizowanych siedem młynów wodnych oraz spiętrzające wodę stawy młyńskie o nazwach: Zazulin, Ustronie, Zacisze, Uroczysko, Nagórnik, Łomot, Wyszyna. Młyny nad Osówką funkcjonowały do XIX wieku. Kres ich działalności produkcyjnej położyła elektryfikacja młynarstwa. Infrastrukturze nadano wtedy funkcje związane z wypoczynkiem i turystyką (domy restauracyjne i noclegowe). Po 1945 roku zachowały się zabudowania tylko jednego młyna – Ustronie[3].

Przypisy