Dwór (Unin): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „|dwór_nazwa = ” na „|dwór_nazwa = ”)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Dwór infobox
 
{{Dwór infobox
 
|dwór_nazwa          = Dwór w Uninie
 
|dwór_nazwa          = Dwór w Uninie
|dwór_grafika     = Dwór Unin.jpeg
+
|dwór_grafika       = Dwór Unin.jpeg
 
|grafika_opis        =  
 
|grafika_opis        =  
 
|nazwa_niemiecka    =   
 
|nazwa_niemiecka    =   
 
 
|lokalizacja        = 72-518 Unin
 
|lokalizacja        = 72-518 Unin
 
|projektant          = nieznany
 
|projektant          = nieznany
Linia 10: Linia 9:
 
|mapa_link          =  
 
|mapa_link          =  
 
}}
 
}}
 
 
 
{{koordynaty|53.89387,|14.632317}}
 
{{koordynaty|53.89387,|14.632317}}
 +
'''Dwór w [[Unin|Uninie]]''' (niem. ''Alt Tonnin '', [[gmina Wolin]])
  
'''Dwór w Uninie''' – niem. ''Alt Tonnin '' (gmina Wolin)
+
==Wieś==
 +
Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z [[1288]] roku. W [[1337]] roku wieś była lennem rodziny von Ostenów, a patronat nad nią sprawował żeński klasztor cysterski z [[Wolin]]a. W [[1474]] roku właścicielem majątku (razem z [[Mokrzyca Wielka|Mokrzycą Wielką]] i [[Jagienki|Jagienkami]]) był Jaspar von Apenburg, właściciel zamku w Żurawicy. W rękach tej rodziny wieś pozostała do połowy [[XVIII wiek]]u.
  
==Wieś==
+
Następnymi właścicielami wsi była rodzina von Hillerów. W [[1791]] roku właścicielem majątku został kapitan Neetzow. W [[1821]] roku wieś uzyskała status wsi dworskiej. W całym [[XIX wiek]]u następowała częsta zmiana właścicieli majątku. W połowie XIX wieku we wsi istniał majątek liczący 1663 morgi ziemi obejmujący dwór, 12 budynków mieszkalnych, 23 budynki gospodarcze i cegielnię. W [[1892]] roku właścicielem folwarku liczącego 433 ha ziemi był major Höppner.
  
Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1288 roku. W 1337 roku wieś była lennem rodziny von Ostenów, a patronat nad nią sprawował żeński klasztor cysterski  z Wolina. W 1474 roku właścicielem majątku (razem z Mokrzycą Wielką i Jagienkami) był Jaspar von Apenburg, właściciel zamku w Żurawicy.  W rękach tej rodziny wieś pozostała do połowy XVIII wieku. Następnymi właścicielami wsi była rodzina von Hillerów. W 1791 roku właścicielem majątku został kapitan Neetzow. W 1821 roku wieś uzyskała status wsi dworskiej. W całym XIX wieku następowała częsta zmiana właścicieli majątku. W połowie XIX wieku we wsi istniał majątek liczący 1663 morgi ziemi obejmujący dwór, 12 budynków mieszkalnych, 23 budynki gospodarcze i cegielnię. W 1892 roku właścicielem folwarku liczącego 433 ha ziemi był major Höppner. Od początku XX wieku do 1939 roku właścicielami majątków w Uninie oraz w Wartowie i Żółwinie była rodzina Streifensandów. W latach 1945-1992 w majątku funkcjonował PGR (Zakład Rolny Unin).
+
Od początku [[XX wiek]]u do [[1939]] roku właścicielami majątków w Uninie oraz w [[Wartowie|Kołczewo]] i [[Żółwino (powiat kamieński)|Żółwinie]] była rodzina Streifensandów. W latach [[1945]]-[[1992]] w majątku funkcjonował PGR (Zakład Rolny Unin).
  
 
==Dwór==
 
==Dwór==
 +
We wsi znajduje się kilkufazowy dwór o powierzchni 750 m<sup>2</sup>, zbudowany w stylu neoklasycystycznym w pierwszej połowie XIX wieku (po [[1821]] roku). W drugiej połowie XIX wieku budynek został rozbudowany o skrzydło zachodnie oraz ganek w fasadzie frontowej. Na początku XX wieku dostawiono przybudówkę południowo-wschodnią, a część mansardy w skrzydle zachodnim przystosowano na funkcje mieszkalne. Obecnie jest to zdewaloryzowany, parterowy, dwuskrzydłowy dwór z ryzalitem i gankiem, na rzucie zbliżonym do litery L, korpus główny jest kryty dachem mansardowym, część zachodnia kryta dachem dwuspadowym. Budynek wymaga kompleksowego remontu. Historyczne wyposażenie wnętrza nie zachowało się. 
  
We wsi znajduje się kilkufazowy dwór o powierzchni 750 m2, zbudowany w stylu neoklasycystycznym w pierwszej połowie XIX wieku (po 1821 roku). W drugiej połowie XIX wieku budynek został rozbudowany  o skrzydło zachodnie oraz ganek w fasadzie frontowej. Na początku XX wieku dostawiono przybudówkę południowo-wschodnią a część mansardy w skrzydle zachodnim przystosowano na funkcje mieszkalne. Obecnie jest to zdewaloryzowany, parterowy, dwuskrzydłowy dwór z ryzalitem i gankiem, na rzucie zbliżonym do litery L, korpus główny jest kryty dachem mansardowym, część zachodnia kryta dachem dwuspadowym. Budynek wymaga kompleksowego remontu. Historyczne wyposażenie wnętrza się nie zachowało.  W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania folwarczne (stajnia, obora, powozownia) oraz park dworski z pierwszej ćwierci XIX wieku o powierzchni 2,0 ha z bogatym drzewostanem złożonym m.in. z buków purpurowych, cisów, klonów, wiązów,  dębów szypułkowych i błotnych. Obiekt dostępny z zewnątrz.
+
W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania folwarczne (stajnia, obora, powozownia) oraz park dworski z pierwszej ćwierci XIX wieku o powierzchni 2,0 ha z bogatym drzewostanem złożonym m.in. z buków purpurowych, cisów, klonów, wiązów,  dębów szypułkowych i błotnych.  
 
 
  
 +
Obiekt dostępny z zewnątrz.
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie
+
* Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie
{{Autor|[[Użytkownik:Sidvicious|Maciej Burdzy]]}}
+
{{AutorP|[[Użytkownik:Sidvicious|Maciej Burdzy]]}}
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica FB 2014]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Dwory]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Dwory]]
[[Kategoria:Unin]] [[Kategoria:Gmina Wolin]] [[Kategoria:Powiat kamieński]]
+
[[Kategoria:Unin]]  
 +
[[Kategoria:Gmina Wolin]]  
 +
[[Kategoria:Powiat kamieński]]
 +
{{DEFAULTSORT:Unin}}

Aktualna wersja na dzień 15:30, 27 maj 2014

Dwór w Uninie
Dwór w Uninie
Lokalizacja 72-518 Unin
Projektant nieznany
Data budowy po 1821 r., przeb. 2 poł. XIX w i pocz. XX w.

Geolokalizacja: 53.89387,,14.632317

Dwór w Uninie (niem. Alt Tonnin , gmina Wolin)

Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1288 roku. W 1337 roku wieś była lennem rodziny von Ostenów, a patronat nad nią sprawował żeński klasztor cysterski z Wolina. W 1474 roku właścicielem majątku (razem z Mokrzycą Wielką i Jagienkami) był Jaspar von Apenburg, właściciel zamku w Żurawicy. W rękach tej rodziny wieś pozostała do połowy XVIII wieku.

Następnymi właścicielami wsi była rodzina von Hillerów. W 1791 roku właścicielem majątku został kapitan Neetzow. W 1821 roku wieś uzyskała status wsi dworskiej. W całym XIX wieku następowała częsta zmiana właścicieli majątku. W połowie XIX wieku we wsi istniał majątek liczący 1663 morgi ziemi obejmujący dwór, 12 budynków mieszkalnych, 23 budynki gospodarcze i cegielnię. W 1892 roku właścicielem folwarku liczącego 433 ha ziemi był major Höppner.

Od początku XX wieku do 1939 roku właścicielami majątków w Uninie oraz w Kołczewo i Żółwinie była rodzina Streifensandów. W latach 1945-1992 w majątku funkcjonował PGR (Zakład Rolny Unin).

Dwór

We wsi znajduje się kilkufazowy dwór o powierzchni 750 m2, zbudowany w stylu neoklasycystycznym w pierwszej połowie XIX wieku (po 1821 roku). W drugiej połowie XIX wieku budynek został rozbudowany o skrzydło zachodnie oraz ganek w fasadzie frontowej. Na początku XX wieku dostawiono przybudówkę południowo-wschodnią, a część mansardy w skrzydle zachodnim przystosowano na funkcje mieszkalne. Obecnie jest to zdewaloryzowany, parterowy, dwuskrzydłowy dwór z ryzalitem i gankiem, na rzucie zbliżonym do litery L, korpus główny jest kryty dachem mansardowym, część zachodnia kryta dachem dwuspadowym. Budynek wymaga kompleksowego remontu. Historyczne wyposażenie wnętrza nie zachowało się.

W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania folwarczne (stajnia, obora, powozownia) oraz park dworski z pierwszej ćwierci XIX wieku o powierzchni 2,0 ha z bogatym drzewostanem złożonym m.in. z buków purpurowych, cisów, klonów, wiązów, dębów szypułkowych i błotnych.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy