Dwór (Unin): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 13: Linia 13:
  
 
==Wieś==
 
==Wieś==
Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z [[1288]] roku. W [[1337]] roku wieś była lennem rodziny von Ostenów, a patronat nad nią sprawował żeński klasztor cysterski z [[Wolin]]a. W [[1474]] roku właścicielem majątku (razem z [[Mokrzyca Wielka|Mokrzycą Wielką]] i [[Jagienki|Jagienkami]]) był Jaspar von Apenburg, właściciel zamku w Żurawicy. W rękach tej rodziny wieś pozostała do połowy XVIII wieku.  
+
Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z [[1288]] roku. W [[1337]] roku wieś była lennem rodziny von Ostenów, a patronat nad nią sprawował żeński klasztor cysterski z [[Wolin]]a. W [[1474]] roku właścicielem majątku (razem z [[Mokrzyca Wielka|Mokrzycą Wielką]] i [[Jagienki|Jagienkami]]) był Jaspar von Apenburg, właściciel zamku w Żurawicy. W rękach tej rodziny wieś pozostała do połowy [[XVIII wiek]]u.  
  
Następnymi właścicielami wsi była rodzina von Hillerów. W [[1791]] roku właścicielem majątku został kapitan Neetzow. W [[1821]] roku wieś uzyskała status wsi dworskiej. W całym XIX wieku następowała częsta zmiana właścicieli majątku. W połowie XIX wieku we wsi istniał majątek liczący 1663 morgi ziemi obejmujący dwór, 12 budynków mieszkalnych, 23 budynki gospodarcze i cegielnię. W [[1892]] roku właścicielem folwarku liczącego 433 ha ziemi był major Höppner.  
+
Następnymi właścicielami wsi była rodzina von Hillerów. W [[1791]] roku właścicielem majątku został kapitan Neetzow. W [[1821]] roku wieś uzyskała status wsi dworskiej. W całym [[XIX wiek]]u następowała częsta zmiana właścicieli majątku. W połowie XIX wieku we wsi istniał majątek liczący 1663 morgi ziemi obejmujący dwór, 12 budynków mieszkalnych, 23 budynki gospodarcze i cegielnię. W [[1892]] roku właścicielem folwarku liczącego 433 ha ziemi był major Höppner.  
  
Od początku XX wieku do [[1939]] roku właścicielami majątków w Uninie oraz w [[Wartowie|Kołczewo]] i [[Żółwino (powiat kamieński)|Żółwinie]] była rodzina Streifensandów. W latach 1945-1992 w majątku funkcjonował PGR (Zakład Rolny Unin).
+
Od początku [[XX wiek]]u do [[1939]] roku właścicielami majątków w Uninie oraz w [[Wartowie|Kołczewo]] i [[Żółwino (powiat kamieński)|Żółwinie]] była rodzina Streifensandów. W latach [[1945]]-[[1992]] w majątku funkcjonował PGR (Zakład Rolny Unin).
  
 
==Dwór==
 
==Dwór==
Linia 26: Linia 26:
 
Obiekt dostępny z zewnątrz.
 
Obiekt dostępny z zewnątrz.
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie
+
* Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie
{{Autor|[[Użytkownik:Sidvicious|Maciej Burdzy]]}}
+
{{AutorP|[[Użytkownik:Sidvicious|Maciej Burdzy]]}}
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]
+
[[Kategoria:Pomeranica FB 2014]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Dwory]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Dwory]]
 
[[Kategoria:Unin]]  
 
[[Kategoria:Unin]]  
 
[[Kategoria:Gmina Wolin]]  
 
[[Kategoria:Gmina Wolin]]  
 
[[Kategoria:Powiat kamieński]]
 
[[Kategoria:Powiat kamieński]]
 +
{{DEFAULTSORT:Unin}}

Aktualna wersja na dzień 15:30, 27 maj 2014

Dwór w Uninie
Dwór w Uninie
Lokalizacja 72-518 Unin
Projektant nieznany
Data budowy po 1821 r., przeb. 2 poł. XIX w i pocz. XX w.

Geolokalizacja: 53.89387,,14.632317

Dwór w Uninie (niem. Alt Tonnin , gmina Wolin)

Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1288 roku. W 1337 roku wieś była lennem rodziny von Ostenów, a patronat nad nią sprawował żeński klasztor cysterski z Wolina. W 1474 roku właścicielem majątku (razem z Mokrzycą Wielką i Jagienkami) był Jaspar von Apenburg, właściciel zamku w Żurawicy. W rękach tej rodziny wieś pozostała do połowy XVIII wieku.

Następnymi właścicielami wsi była rodzina von Hillerów. W 1791 roku właścicielem majątku został kapitan Neetzow. W 1821 roku wieś uzyskała status wsi dworskiej. W całym XIX wieku następowała częsta zmiana właścicieli majątku. W połowie XIX wieku we wsi istniał majątek liczący 1663 morgi ziemi obejmujący dwór, 12 budynków mieszkalnych, 23 budynki gospodarcze i cegielnię. W 1892 roku właścicielem folwarku liczącego 433 ha ziemi był major Höppner.

Od początku XX wieku do 1939 roku właścicielami majątków w Uninie oraz w Kołczewo i Żółwinie była rodzina Streifensandów. W latach 1945-1992 w majątku funkcjonował PGR (Zakład Rolny Unin).

Dwór

We wsi znajduje się kilkufazowy dwór o powierzchni 750 m2, zbudowany w stylu neoklasycystycznym w pierwszej połowie XIX wieku (po 1821 roku). W drugiej połowie XIX wieku budynek został rozbudowany o skrzydło zachodnie oraz ganek w fasadzie frontowej. Na początku XX wieku dostawiono przybudówkę południowo-wschodnią, a część mansardy w skrzydle zachodnim przystosowano na funkcje mieszkalne. Obecnie jest to zdewaloryzowany, parterowy, dwuskrzydłowy dwór z ryzalitem i gankiem, na rzucie zbliżonym do litery L, korpus główny jest kryty dachem mansardowym, część zachodnia kryta dachem dwuspadowym. Budynek wymaga kompleksowego remontu. Historyczne wyposażenie wnętrza nie zachowało się.

W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania folwarczne (stajnia, obora, powozownia) oraz park dworski z pierwszej ćwierci XIX wieku o powierzchni 2,0 ha z bogatym drzewostanem złożonym m.in. z buków purpurowych, cisów, klonów, wiązów, dębów szypułkowych i błotnych.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy