Dyskusja:Nowy cmentarz wojskowy przy ul. Kopernika

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomniejszenie cmentarza

"Najpierw w wyniku wytyczenia i zabudowy ul. Kopernika, ul. Sambora i ul. Potulickiej, zaczęto likwidację południowej części cmentarza. Od strony ul. Potulickiej, na pocmentarnym terenie, wzniesiono budynki wojskowe".

Też się spotkałem z takimi komentarzami, ale wydaje mi się to nieprawdziwe, ponieważ:

  • ulica Potulicka na pewnym odcinku przebiegała już w momencie powstania Nowego Miasta jako Neue Wall Strasse (potem ją tylko przedłużyli w stronę Bramy Portowej)
  • podczas powstawania Nowego Miasta bezpośrednio przed obecnym fragmentem ulicy Potulickiej (Neue Wall Strasse) były obwarowania miejskie, fortyfikacje (połowa XIX wieku - "otaczały" Nowe Miasto)
  • plan/projekt z 1876 wyraźnie ukazuje zasięg cmentarza oraz istniejące jeszcze obwarowania. Tutaj więcej + mapka:

http://sedina.pl/wordpress/index.php/2012/07/07/szczecinskie-przemiany-linsingenstrasepotulicka/ (jak widać "nie sięga" do obecnej Potulickiej)

Wydaje mi się zatem, że ten niecodzienny układ linii cmentarza wynika z faktu, że nekropolia powstała przed samymi obwarowaniami Nowego Miasta, które - jak widać na mapie - przebiegały właśnie w ten sposób. Po likwidacji umocnień i przedłużeniu Potulickiej wybudowano po prostu obiekty wojskowe (kwatermistrzostwo), gdyż powstał wolny obszar między cmentarzem a wspomnianą ulicą (końcówka lat 80 XIX wieku, ew. sam początek lat 90 XIX wieku). Niemożliwe jest jednak, aby w tym miejscu znajdował się wcześniej cmentarz, gdyż musiałby "przenikać" przez umocnienia miasta (na dodatek widać to dokładnie na planie z 1876 roku).

Zasięg fortyfikacji w 1889: http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Plik:Stary_i_nowy_cmentarz_wojskowy_na_mapie_Szczecina_z_1889r..jpg

Szczecin w 1862 roku: http://sedina.pl/wordpress/wp-content/uploads/2012/07/Szczecin-1862.jpeg