Erazm Kalwaryjski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 20:10, 29 mar 2011 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Erazm Kal Erazm Kalwaryjski (1943 - 2009) - artysta malarz, grafik, rysownik i fotografik. W latach 1967-1973 studiował w PWSSP w Łodzi – malarstwo w pracowni pr...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Erazm Kal Erazm Kalwaryjski (1943 - 2009) - artysta malarz, grafik, rysownik i fotografik. W latach 1967-1973 studiował w PWSSP w Łodzi – malarstwo w pracowni prof. Zdzisława Głowackiego i grafikę w pracowni prof. Leszka Rózgi. Za swój dyplom otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Po studiach zamieszkał w Szczecinie i rozpoczął prace zawodową jako projektant odzieży w zakładach „Odra”. Aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie.

Jego prace prezentowane były na ponad 140  wystawach indywidualnych i zbiorowych w  Polsce i za granicą. Znajdują się w zbiorach prywatnych (m.in. w: Polsce, Chinach, USA,  Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Rosji) oraz instytucji takich jak: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum w Majdanku, Pinakoteka Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Urząd Miejski i Urząd Wojewódzki w Szczecinie, Biuro Wystawa Artystycznych w Szczecinie, Radomiu, Włocławku, Toruniu, Rzeszowie.

Był laureatem wielu nagród. Pięciokrotnie otrzymywał stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1993 roku został wyróżniony Złotą Odznaką Związku Artystów Polskich Plastyków. W zbiorach Książnicy Pomorskiej znajdują się jego prace malarskie i grafiki. Niektóre z nich można wypożyczyć w Pinakotece-Wypożyczalni Dzieł Sztuki. W 1989 r. Erazm Kalwaryjski został uhonorowany Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej