Erdmann Stiebeler: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 16: Linia 16:
 
|pseudonim=
 
|pseudonim=
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
}}'''Erdmann Stiebeler (1855- )''' – niemiecki profesor gimnazjany.
+
}}'''Erdmann Stiebeler (1855-?)''' – niemiecki profesor gimnazjany.
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
Ernst Adolf Erdmann Stiebeler urodził się [[27 czerwca]] [[1855]] roku w Neu-Ruppin. Uczęszczał do gimnazjum w swoim rodzinnym mieście, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości [[19 marca]] [[1875]]. Następnie studiował języki nowożytne na uniwersytecie w Berlinie. Podczas studiów udał się do Anglii, tam został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy (''Hilfslehrer'') w ''Highbury House Scholl'' w St. Leonards koło Hastings. Po roku udał się do Paryża, skąd po trzymiesięcznym pobycie powrócił do Berlina, gdzie kontynuował przerwane studia. W latach [[1879]]-[[1881]] objął posadę nauczyciela w ''Institut des Pastor Pirscher'' w Wleniu, następnie przeniósł się do Miłoszowa. W roku [[1882]] został przyjęty na stanowisko nauczyciela pomocniczego w Gimnazjum w Bremen. [[30 października]] [[1883]] roku przystąpił do egzaminu państwowego, po zdaniu którego nabył kwalifikacje do nauczania języków - angielskiego, francuskiego i niemieckiego. [[1 kwietnia]] tego samego roku rozpoczął roczny okres próbny jako nauczyciel stażysta (''Probekandidat'') w Gimnazjum im. Króla Wilhelma (''König Wilhelms-Gymnasium'') w [[Szczecin]]ie.  Po jego zakończeniu został tam na stałe zatrudniony, w roku [[1889]] otrzymał awans na nauczyciela zwyczajnego (''ordentlicher Lehrer''), a w roku [[1892]] na profesora gimnazjalnego (''Oberlehrer''). Powierzono mu nauczanie języków - angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hebrajskiego i łaciny oraz historii. [[27 stycznia]] [[1906]] roku otrzymał tytuł profesora, zaś 12 marca 1906 nadano mu godność Radcy IV Klasy (''Räte IV. Klasse'').
+
Ernst Adolf Erdmann Stiebeler urodził się [[27 czerwca]] [[1855]] roku w Neu-Ruppin. Uczęszczał do gimnazjum w swoim rodzinnym mieście, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości [[19 marca]] [[1875]]. Następnie studiował języki nowożytne na uniwersytecie w Berlinie. Podczas studiów udał się do Anglii, tam został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy (''Hilfslehrer'') w ''Highbury House Scholl'' w St. Leonards koło Hastings. Po roku udał się do Paryża, skąd po trzymiesięcznym pobycie powrócił do Berlina, gdzie kontynuował przerwane studia. W latach [[1879]]-[[1881]] objął posadę nauczyciela w ''Institut des Pastor Pirscher'' w Wleniu, następnie przeniósł się do Miłoszowa. W roku [[1882]] został przyjęty na stanowisko nauczyciela pomocniczego w Gimnazjum w Bremen. [[30 października]] [[1883]] roku przystąpił do egzaminu państwowego, po zdaniu którego nabył kwalifikacje do nauczania języków - angielskiego, francuskiego i niemieckiego. [[1 kwietnia]] tego samego roku rozpoczął roczny okres próbny jako nauczyciel stażysta (''Probekandidat'') w Gimnazjum im. Króla Wilhelma (''König Wilhelms-Gymnasium'') w [[Szczecin]]ie.  Po jego zakończeniu został tam na stałe zatrudniony, w roku [[1889]] otrzymał awans na nauczyciela zwyczajnego (''ordentlicher Lehrer''), a w roku [[1892]] na profesora gimnazjalnego (''Oberlehrer''). Powierzono mu nauczanie języków - angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hebrajskiego i łaciny oraz historii. [[27 stycznia]] [[1906]] roku otrzymał tytuł profesora, zaś [[12 marca]] [[1906]] nadano mu godność Radcy IV Klasy (''Räte IV. Klasse'').
  
 
==Publikacje==
 
==Publikacje==
Linia 27: Linia 27:
  
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
[http://bbf.dipf.de/kataloge/archivdatenbank/digiakt.pl?id=p182683 Kwestionariusz osobowy Erdmanna Stiebeler w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung]
+
* [http://bbf.dipf.de/kataloge/archivdatenbank/digiakt.pl?id=p182683 Kwestionariusz osobowy Erdmanna Stiebeler w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung]
 
{{AutorP|[[User:Ela|Małgorzata Elżbieta Płoszczyńska]]}}
 
{{AutorP|[[User:Ela|Małgorzata Elżbieta Płoszczyńska]]}}
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]
+
[[Kategoria:Pomeranica FB 2015b]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Nauczyciele]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Nauczyciele]]
 
{{DEFAULTSORT:Stiebeler, Erdmann}}
 
{{DEFAULTSORT:Stiebeler, Erdmann}}

Aktualna wersja na dzień 13:21, 5 paź 2015

Erdmann Stiebeler
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 27 czerwca 1855
Miejsce urodzenia Neu-Ruppin
Data śmierci nieznana
Miejsce śmierci nieznane
Narodowość niemiecka

Erdmann Stiebeler (1855-?) – niemiecki profesor gimnazjany.

Życiorys

Ernst Adolf Erdmann Stiebeler urodził się 27 czerwca 1855 roku w Neu-Ruppin. Uczęszczał do gimnazjum w swoim rodzinnym mieście, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 19 marca 1875. Następnie studiował języki nowożytne na uniwersytecie w Berlinie. Podczas studiów udał się do Anglii, tam został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy (Hilfslehrer) w Highbury House Scholl w St. Leonards koło Hastings. Po roku udał się do Paryża, skąd po trzymiesięcznym pobycie powrócił do Berlina, gdzie kontynuował przerwane studia. W latach 1879-1881 objął posadę nauczyciela w Institut des Pastor Pirscher w Wleniu, następnie przeniósł się do Miłoszowa. W roku 1882 został przyjęty na stanowisko nauczyciela pomocniczego w Gimnazjum w Bremen. 30 października 1883 roku przystąpił do egzaminu państwowego, po zdaniu którego nabył kwalifikacje do nauczania języków - angielskiego, francuskiego i niemieckiego. 1 kwietnia tego samego roku rozpoczął roczny okres próbny jako nauczyciel stażysta (Probekandidat) w Gimnazjum im. Króla Wilhelma (König Wilhelms-Gymnasium) w Szczecinie. Po jego zakończeniu został tam na stałe zatrudniony, w roku 1889 otrzymał awans na nauczyciela zwyczajnego (ordentlicher Lehrer), a w roku 1892 na profesora gimnazjalnego (Oberlehrer). Powierzono mu nauczanie języków - angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hebrajskiego i łaciny oraz historii. 27 stycznia 1906 roku otrzymał tytuł profesora, zaś 12 marca 1906 nadano mu godność Radcy IV Klasy (Räte IV. Klasse).

Publikacje

  • Der Subjonctif in den verkürzten Sätzen des Französischen. W: Jahresbericht des König-Wilhelms-Gymnasiums zu Stettin für das Schuljahr Ostern 1894/95. Stattin: Druck von Herrcke & Lebeling 1895, s. 3-24.

Bibliografia

  • Programm des König-Wilhelms-Gymnasiums zu Stettin für das Schuljahr von Ostern 1884 bis Ostern 1885. Stattin: Druck von Herrcke & Lebeling 1885, s. 54.

Linki zewnętrzne