Erdmann Stiebeler

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 13:14, 25 sie 2015 autorstwa Ela (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{WEdycji}} {{Osoba infobox |osoba= Erdmann Stiebeler |grafika_osoba= |grafika_opis= |funkcja= profesor gimnazjalny |urodziny_data= 27 czerwca 1855 |urodziny_miejsce= N...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Erdmann Stiebeler
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 27 czerwca 1855
Miejsce urodzenia Neu-Ruppin
Narodowość niemiecka


Erdmann Stiebeler (1855- ) – niemiecki profesor gimnazjany.

Ernst Adolf Erdmann Stiebeler urodził się 27 czerwca 1855 roku w Neu-Ruppin. Uczęszczał do gimnazjum w swoim rodzinnym mieście, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 19 marca 1875. Następnie studiował języki nowożytne na uniwersytecie w Berlinie. Podczas studiów udał się do Anglii, tam został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy (Hilfslehrer) w Highbury House Scholl w St. Leonards koło Hastings. Po roku udał się do Paryża, skąd po trzymiesięcznym pobycie powrócił do Berlina, gdzie kontynuował przerwane studia. W latach 1879 - 1881 objął posadę nauczyciela w Institut des Pastor Pirscher w Wleniu, następnie przeniósł się do Miłoszowa. W roku 1882 został przyjęty na stanowisko nauczyciela pomocniczego w Gimnazjum w Bremen. 30 października 1883 roku przystąpił do egzaminu państwowego, po zdaniu którego nabył kwalifikacje do nauczania języków - angielskiego, francuskiego i niemieckiego. 1 kwietnia tego samego roku rozpoczął roczny okres próbny jako nauczyciel stażysta (Probekandidat) w Gimnazjum im. Króla Wilhelma (König Wilhelms-Gymnasium) w Szczecinie. Po jego zakończeniu został tam na stałe zatrudniony, w roku 1889 otrzymał awans na nauczyciela zwyczajnego (ordentlicher Lehrer), a w roku 1892 profesora gimnazjalnego (Oberlehrer). Powierzono mu nauczanie języków - angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hebrajskiego i łaciny oraz historii. 27 stycznia 1906 roku otrzymał tytuł profesora, zaś 12 marca 1906 nadano mu godność Radcy IV Klasy (Räte IV. Klasse).

Publikacje

  • Der Subjonctif in den verkürzten Sätzen des Französischen. W: Jahresbericht des König-Wilhelms-Gymnasiums zu Stettin für das Schuljahr Ostern 1894/95. Stattin: Druck von Herrcke & Lebeling 1895, s. 3-24.

Bibliografia

  • Programm des König-Wilhelms-Gymnasiums zu Stettin für das Schuljahr von Ostern 1884 bis Ostern 1885. Stattin: Druck von Herrcke & Lebeling 1885, s. 54.

Linki zewnętrzne

Kwestionariusz osobowy Erdmanna Stiebeler w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung