Euphrosyne Auen: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 18: Linia 18:
 
}}
 
}}
  
'''Euphrosyne Auen (1677-1715)'''- poetka
+
'''Euphrosyne Auen lub Aue (1677-1715)'''- poetka
  
 
'''STRONA W BUDOWIE'''
 
'''STRONA W BUDOWIE'''
Linia 24: Linia 24:
 
== Życiorys: ==
 
== Życiorys: ==
  
Euphrosyne Auen urodziła się 3 października 1677 roku. Była córką miejskiego lekarza i skarbnika rady Johanna Auena i Euphrosyne Ursini.  
+
Euphrosyne Auen urodziła się 3 października 1677 roku. Była córką miejskiego lekarza i skarbnika rady Johanna Auena i Euphrosyne Ursini, córki Tertiusa Ursinusa, kaznodziei w Mieszkowicach (''Beerfelde'') i Ewy Magirussin.  
W 1688 roku napisała po łacinie wiersz ku czci zmarłego Fryderyka Wilhelma, a dwa lata później napisała wiersz na cześć nowego władcy Fryderyka III.  
+
Mając 11 lat napisała po łacinie wiersz ku czci zmarłego w 1688 roku Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma, a dwa lata później z okazji przybycia do Kołobrzegu nowego władcy Fryderyka III, napisała łaciński panegiryk, który osobiście wygłosiła za co otrzymała od władcy złoty medal i 8 dukatów.  
W 1693 roku wyjechała do Stargardu do swojego wuja Gottfrieda Auena, który był kaznodzieją, a także pełnił w mieście obowiązki subrektora [[Gröningschen Kollegium|Kolegium Gröninga]] (Gröningschen Kollegium). W Stargardzie rozpoczęła prowadzenie korespondencji po francusku i łacinie z uczonymi.  
+
W 1693 roku wyjechała do Stargardu do swojego wuja Gottfrieda Aue, który był kaznodzieją w kościele augustiańskim, a także pełnił w mieście obowiązki subrektora w [[Gröningschen Kollegium|Kolegium Gröninga]] (Gröningschen Kollegium). Gottfied Aue uczył bratanicę retoryki i poezji, a słynny rektor Kolegium Gröninga, magister Nicolaus Benedictus Pascha - filozofii i historii. W następnych latach wyjechała wraz z wujem do Kołobrzegu, gdzie dalej kontynuowała naukę m.in ucząc się francuskiego, który znała na równi z łaciną. Także swobodnie się wyrażała w tym języku w mowie i piśmie. Szczególny talent przejawiała w wierszach pisanych w języku łacińskim i niemieckim.
14 jej wierszy pisanych po łacinie i niemiecku zostało opublikowanych jako kompilacja w pracy [[Johann Carl Conrad Oelrichs|Johanna Carla Conrada Oelrichsa]] ''Historischer Nachricht vom Pommerschen gelehrten Frauenzimmer''
 
  
W 1702 wyszła w Kołobrzegu za mąż za oficera, Carla Christopha Fritza, który zmarł wkrótce po ślubie. Ponownie wyszła za mąż w 1709 roku za Martina Hennekena, bogatego kołobrzeskiego kupca.
+
W 1702 wyszła w Kołobrzegu za mąż za oficera, Carla Christopha Fritza, który zmarł w 1707 roku. Ponownie wyszła za mąż w 1709 roku za Martina Hennekena, bogatego kołobrzeskiego kupca. Z pierwszego małżeństwa miała dziecko, które wkrótce zmarło. Z drugiego małżeństwa dzieci nie miała.
 
   
 
   
 
Zmarła 15 czerwca 1715 w Kołobrzegu.
 
Zmarła 15 czerwca 1715 w Kołobrzegu.
 +
 +
== Prace: ==
 +
14 wierszy pisanych po łacinie i niemiecku wymienia w swojej pracy ''Historischer Nachricht vom Pommerschen gelehrten Frauenzimmer'' [[Johann Carl Conrad Oelrichs]]
 +
  
 
== Bibliografia: ==
 
== Bibliografia: ==

Wersja z 17:13, 21 lis 2015

Euphrosyne Auen
poetka
Data urodzenia 3 październik 1677
Miejsce urodzenia Kołobrzeg
Data śmierci 15 czerwca 1715
Miejsce śmierci Kołobrzeg
Narodowość niemiecka


Euphrosyne Auen lub Aue (1677-1715)- poetka

STRONA W BUDOWIE

Życiorys:

Euphrosyne Auen urodziła się 3 października 1677 roku. Była córką miejskiego lekarza i skarbnika rady Johanna Auena i Euphrosyne Ursini, córki Tertiusa Ursinusa, kaznodziei w Mieszkowicach (Beerfelde) i Ewy Magirussin. Mając 11 lat napisała po łacinie wiersz ku czci zmarłego w 1688 roku Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma, a dwa lata później z okazji przybycia do Kołobrzegu nowego władcy Fryderyka III, napisała łaciński panegiryk, który osobiście wygłosiła za co otrzymała od władcy złoty medal i 8 dukatów. W 1693 roku wyjechała do Stargardu do swojego wuja Gottfrieda Aue, który był kaznodzieją w kościele augustiańskim, a także pełnił w mieście obowiązki subrektora w Kolegium Gröninga (Gröningschen Kollegium). Gottfied Aue uczył bratanicę retoryki i poezji, a słynny rektor Kolegium Gröninga, magister Nicolaus Benedictus Pascha - filozofii i historii. W następnych latach wyjechała wraz z wujem do Kołobrzegu, gdzie dalej kontynuowała naukę m.in ucząc się francuskiego, który znała na równi z łaciną. Także swobodnie się wyrażała w tym języku w mowie i piśmie. Szczególny talent przejawiała w wierszach pisanych w języku łacińskim i niemieckim.

W 1702 wyszła w Kołobrzegu za mąż za oficera, Carla Christopha Fritza, który zmarł w 1707 roku. Ponownie wyszła za mąż w 1709 roku za Martina Hennekena, bogatego kołobrzeskiego kupca. Z pierwszego małżeństwa miała dziecko, które wkrótce zmarło. Z drugiego małżeństwa dzieci nie miała.

Zmarła 15 czerwca 1715 w Kołobrzegu.

Prace:

14 wierszy pisanych po łacinie i niemiecku wymienia w swojej pracy Historischer Nachricht vom Pommerschen gelehrten Frauenzimmer Johann Carl Conrad Oelrichs


Bibliografia:
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Kościelna