Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" (Koszalin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 16:18, 16 gru 2014 autorstwa Busol (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" – odbywający się w Koszalinie od 2003 roku coroczny cykl imprez o zasięgu europejskim propagujący sztukę filmową, podejmującą problemy osób niepełnosprawnych. Festiwal ma na celu edukację i integrację różnych środowisk. W ramach festiwalu odbywa się konkurs filmowy, wystawy, koncerty, konferencje, projekcje filmowe. Organizatorem Festiwalu jest Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela [1]

Festiwal Integracja Ty i Ja

Głównym celem Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. W latach 2003-2014 zaprezentowano kilkaset filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata, których bohaterami są osoby niepełnosprawne.

Uniwersalne przesłanie tych filmów zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania z własnym losem, pokonywania barier i odnajdywaniu drugiego człowieka. Filmy oceniane są w trzech kategoriach:

  • Międzynarodowy konkurs filmowy na najlepszy film fabularny,
  • Międzynarodowy konkurs na najciekawszy film dokumentalny,
  • Konkurs na film amatorski tworzony przez osoby niepełnosprawne.[2]

Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się z roku na rok, wciąż aktualna i świeża pozostaje idea i potrzeba integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Projekcjom filmowym towarzyszą różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, na których prezentowana jest twórczość artystów niepełnosprawnych. Odbywają się koncerty, wystawy, recitale, warsztaty i spotkania autorskie, na których rozwija się i umacnia idea integracji. Dyskusje "Bez barier", podczas których podnoszone są ważkie i kontrowersyjne tematy dotyczące niepełnosprawności, stanowią ważny element programowy każdej edycji Festiwalu.[3]

Fragment jednego z przedstawień festiwalowych

Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mediów, stowarzyszeń, fundacji i instytucji samorządowych. Do udziału w koszalińskim Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja w pierwszym rzędzie zaproszone są osoby niepełnosprawne, jak również wszyscy ci, którym problem niepełnosprawności nie jest obojętny. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja to szczególne forum wymiany myśli i doświadczeń wokół problemu niepełnosprawności i integracji społecznej. Festiwal zainspirował Piotr Jaroszyk z żoną Barbarą, która do dziś kontynuuje wspólne dzieło. W roku 2013 odbyła się 10. edycja Festiwalu, w trakcie której odbył się m.in. koncert Natalii Sikory, laureatki programu The Voice of Poland i Michała Ziomka, laureata Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, projekcje filmów konkursowych, wśród nich: "Cień błękitu", reż. Carlos Lascano, Hiszpania, Francja 2011, 11 min., "Nie zapomnij mnie", reż. David Sieveking, Niemcy 2013, 88 min., "Podwójne życie Piotra S.", reż. Alina Mrowińska, Polska 2013, 46 min., "Veronika", reż. Mark Michel, Niemcy 2011, 7 min. Festiwalowi towarzyszyły liczne imprezy, m.in.: "Stwórz własne drzewo genealogiczne" czy też "Najlepsi z najlepszych" – spotkanie z paraolimpijczykami w jednej ze szkół.

Przypisy

  1. 10. Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja". W: koszalin.pl [online].[Przeglądany 9 września 2014].
  2. Historia Festiwalu. W: Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" [online]. [Przeglądany 9 września 2014].
  3. Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" w Koszalinie". W: onet.pl [online]. [Przeglądany 9 września 2014].

Bibliografia

  • Buczak, Eugeniusz. Koszalin współczesny. Koszalin, 1998. ISBN 83-905699-1-4.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski