Friedrich Wilhelm von der Osten

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Friedrich Wilhelm von der Osten
szambelan, uczony, kolekcjoner i genealog
Data urodzenia 23 luty 1721
Miejsce urodzenia Stargard Szczeciński
Data śmierci 27 luty 1786
Miejsce śmierci Płoty (Plathe)
Narodowość niemiecka


Friedrich Wilhelm von der Osten (1721-1786)- szambelan, uczony, kolekcjoner i genealog.

STRONA W BUDOWIE

Życiorys:

Friedrich Wilhelm von der Osten urodził się 23 lutego 1721 roku w Stargardzie, był synem Matthiasa Conrada von der Ostena (1691-1748) i jego żony Clary Sophie von Blücher (1700-1721) z Płot (Plathe). W 1732 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie w Królewcu, a w 1740 roku udał się do Frankfurtu nad Odrą, a dwa lata później udał się do Lipska i Halle i stamtąd wrócił na Pomorze, do domu. W 1745 roku został szambelanem. Cztery lata później zrezygnował ze służby na dworze i udał się do swoich posiadłości. W 1752 roku Ożenił się z Charlotte Henriette (1734 -1791), córką burmistrza Szczecina Matthäusa Heinricha von Liebeherra. Z Charlotte Henriette miał córkę Charlotte Wilhelmine Juliane (1759-1800).

Teść von Ostena, burmistrz Liebeherr był wielkim kolekcjonerem książek i monet pomorskich. "Zbiór Liebeherra" do 1945 roku znajdował się w Bibliotece Miejskiej w Szczecinie (Stadtbücherei Stettin). Zachęcony do kolekcjowoania, Friedrich Wilhelm von der Osten również rozpoczął zbieranie dokumentów i wszelkich innych świadectw historii Pomorza. Prowadził niezwykle ożywioną korespondencję z Amandusem Karlem Vanselowem. Wraz z Albrechtem Elzow, był jednym z redaktorów Pommerschen Adelsspiegels.

Friedrich Wilhelm von der Osten zapisał w swoim testamencie, że jego Pomorskie kolekcje są niepodzielne i nigdy nie powinny być sprzedawane. Do 1945 roku, wola ta była spełniona. Wiosną 1945 roku potomek oraz właściciel, Karl Graf von Bismarck-Osten, usunął część biblioteki zamkowej w Płotach. Duża część biblioteki jest teraz w posiadaniu Bibiloteki Uniwersytetu w Łodzi i Bibliotki Narodowej w Warszawie. Część kolekcji rękopisów znajduje się w Wojewódzkim Archiwum w Greifswaldzie (Landesarchiv Greifswald,Rep. 42 Plathe), części kolekcji, np. Portrety książąt pomorskich, znajdują się w Pommerschen Landesmuseum w Greifswaldzie.

Prace Friedricha Wilhelma von der Ostena:

  • Versuch eines Verzeichnisses sämtlicher Prälatorum und Canonicorum des Capitels zu Camin. Handschrift 1770.
  • Alphabetisches Register aller adligen Familien, welche in Vor- und Hinterpommern, Rügen, Lauenburg und Bütow ansässig gewesen und darinnen florieret haben. Handschrift 1770.
  • Villare Pomeranicum, alphabetisches Verzeichnis aller Dörfer, Vorwerke und deren jetzige Besitzer in Pommern, Rügen, Lauenburg und Bütow sowohl unter schwedischer als preußischer Hoheit. Handschrift 1772–75.
  • Kurze Nachrichten zur Pommerschen Münzwissenschaft. Greifswald 1782.
  • Verzeichnis der Schwedischpommerschen und Rügianischen Landkarten. 1784.


Bibliografia:

Gottfried von Bülow: Friedrich Wilhelm von der Osten. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 24,Leipzig 1887, s.502Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Kościelna