Gazeta Chojeńska

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gazeta Chojeńska — tygodnik powiatu gryfińskiego. Niezależny tygodnik prywatny wydawany przez firmę „Gazeta Chojeńska” w Chojnie.

Pierwszy numer ukazał się 25 marca 1990 roku. W pierwszym rok działalności Gazeta była wydawana przez Chojeński Komitet Obywatelski „Solidarność”. Pierwotnie ukazywała się w cyklu dwutygodniowym, a od 1998 roku wydawana jest co tydzień. W 2014 roku jej numery ukazywały się w nakładzie 1800 egzemplarzy.

Początkowo redakcję tworzyły cztery osoby: Robert Ryss, Barbara Rawecka, Bogdan Sternal i Tadeusz Wójcik. W 2014 roku redakcję tworzą Robert Ryss (redaktor naczelny) i Tadeusz Wójcik.

W 1992, 1994, 1998 i 2000 roku Gazeta Chojeńska była laureatką Ogólnopolskiego Konkursu dla Niezależnej Prasy Lokalnej. W 2000 r. otrzymała „nagrodę specjalną za nieustępliwe trwanie przy wartościach obywatelskich”. Robert Ryss — redaktor naczelny Gazety — jest laureatem Srebrnej Kaczki w konkursie na Publicystę Roku za 2002 rok. W 2011 r. został również nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej (za wywiad „Dużych cmentarzy nie kocham” z Eckehartem Ruthenbergiem opublikowany w II tomie „Rocznika Chojeńskiego”).

Bibliografia