Georg Jakob Blank

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 12:27, 30 paź 2019 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje) (→‎Bibliografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Georg Jakob Blank
lekarz
Data urodzenia 8 lutego 1650
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 19 sierpnia 1675
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku kościół św. Jakuba
Lata działalności 1674-1675
Narodowość niemiecka


Georg Jakob Blank (Blanck, Blancke, Blanckius) (1650-1675) – lekarz w Szczecinie.

Życiorys

Georg Jakob Blank urodził się 8 lutego 1650 roku w Szczecinie. Na początku kształcił się pod okiem prywatnych preceptorów. Jako szesnastolatek rozpoczął naukę w gimnazjum Chrystiana Ernesta w Bayreuth. Następnie przez 2 lata studiował filozofię w Jenie. Zanim powrócił w rodzinne strony odbył podróż po Europie odwiedzając m.in. Gothę, Lipsk i Wittenbergę. W czerwcu 1659 roku wypłynął do Amsterdamu, zwiedził Belgię. W Lejdzie rozpoczął studia medyczne z zakresu chirurgii i anatomii. W Paryżu i Orleanie zgłębiał wiedzę z zakresu anatomii. Zawitał także do Montpellier, gdzie studia medyczne odbył jego ojciec – Balthasar. Kolejnym celem jego podróży były Włochy (1670). Zwiedził tam m.in. Genuę, Florencję i Pizę. W Rzymie i Padwie uczęszczał na wykłady z medycyny. Ostatnim punktem zwiedzania Italii była Wenecja, z której udał się do Kilonii. Tam 12 października 1674 roku na podstawie dysputy o ranach postrzałowych[1] uzyskał stopień doktora medycyny.

Po powrocie do Szczecina praktykował niespełna rok.

Zmarł przedwcześnie na gorączkę wybroczynową 19 sierpnia 1675 roku w Szczecinie, pochowany 25 sierpnia w kościele św. Jakuba.

Przypisy

Bibliografia

  • Lipenius, Martin. Ad Ultimos Honores Viro ... Dn. Georgio Jacobo Blancken, Philosophiae, & Utriusq; Medicinae Doctori ... . – Stetini: D. Starck, 1675Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska