Georg Schlieff: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 18: Linia 18:
 
}}'''Georg Schlieff''' (''Schlief'', ''Schlieffen'', ''Schleiff'', ''Schleiffius'') '''(1623-1657)''' – profesor logiki i metafizyki w Greifswaldzie, kanclerz hrabstwa Nowogardu.
 
}}'''Georg Schlieff''' (''Schlief'', ''Schlieffen'', ''Schleiff'', ''Schleiffius'') '''(1623-1657)''' – profesor logiki i metafizyki w Greifswaldzie, kanclerz hrabstwa Nowogardu.
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
Georg Schlieff urodził się [[25 października]] [[1623]] roku w [[Kołobrzeg|Kołobrzegu]]. Był synem Melchiora, przedstawiciela głównej linii dreżewskiej rodu Schlieffenów. W latach [[1639]]-[[1641]] uczył się w szczecińskim [[Pedagogium]]<ref>[http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra/docmetadata?id=1343&from=publication Album Studiosorum Regii Stetinensis [cz.1]] Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa "Pomerania"</ref>. Następnie wyjechał do Wittenbergi, gdzie do [[1645]] roku studiował filozofię i teologię. We Frankfurcie nad Odra uzyskał tytuł magistra (zapewne filozofii). W latach [[1648]]-[[1650]] nauczał na uniwersytecie w Greifswaldzie. W [[1651]] roku otrzymał awans na  profesora logiki. W [[1655]] Bogusław von Croy przedstawił Fryderykowi Wilhelmowi I jego kandydaturę na stanowisko kanonika w Kołobrzegu. Elektor przychylił się do prośby, jednak Schlieff zmarł przed objęciem funkcji.
+
Georg Schlieff urodził się [[25 października]] [[1623]] roku w [[Kołobrzeg|Kołobrzegu]]. Był synem Melchiora, przedstawiciela głównej linii dreżewskiej rodu Schlieffenów. W latach [[1639]]-[[1641]] uczył się w szczecińskim [[Pedagogium]]<ref>[http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra/docmetadata?id=1343&from=publication Album Studiosorum Regii Stetinensis [cz.1]] Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa "Pomerania"</ref>. Następnie wyjechał do Wittenbergi, gdzie do [[1645]] roku studiował filozofię i teologię. We Frankfurcie nad Odra uzyskał tytuł magistra (zapewne filozofii). W latach [[1648]]-[[1650]] nauczał na uniwersytecie w Greifswaldzie. W [[1651]] roku otrzymał awans na  profesora logiki. W [[1655]] Bogusław von Croy przedstawił Fryderykowi Wilhelmowi I jego kandydaturę na stanowisko kanonika w Kołobrzegu. Elektor przychylił się do prośby, jednak Schlieff umarł przed objęciem funkcji.
  
 
Zmarł w marcu [[1657]] roku w Greifswaldzie.
 
Zmarł w marcu [[1657]] roku w Greifswaldzie.
Linia 24: Linia 24:
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==
 
Schlieff był promotorem rozpraw filozoficznych oraz autorem dysertacji i tekstów okolicznościowych.
 
Schlieff był promotorem rozpraw filozoficznych oraz autorem dysertacji i tekstów okolicznościowych.
Jest autorem m.in. gratulacji skierowanych do [[Johannes Micraelius|Johanna Micraeliusa]], w związku z uzyskaniem przez niego stopnia doktora w Greifswaldzie (Svmmis Honoribvs Academicis Sacrvm, Qvod Viris [...] Dn. Johanni Micraelio, SS. Theol. Licentiato [...] in Gymnasio Stetinensi Professori [...] Dn. Petro Geriken I.V.L. [...] Cum ijdem in Inclyta Pomeranorum Academia VI. Non. Octobris, Anno M. DC. XLIX. Cuiq; in sua Facultate conferrentur, Gryphisvvaldiae: Richter, 1649.
+
* 1649 - Svmmis Honoribvs Academicis Sacrvm, Qvod Viris [...] Dn. Johanni Micraelio, SS. Theol. Licentiato [...] in Gymnasio Stetinensi Professori [...] Dn. Petro Geriken I.V.L. [...] Cum ijdem in Inclyta Pomeranorum Academia VI. Non. Octobris, Anno M. DC. XLIX. Cuiq; in sua Facultate conferrentur, Gryphisvvaldiae (gratulacje skierowanych do [[Johannes Micraelius|Johanna Micraeliusa]], w związku z uzyskaniem przez niego stopnia doktora w Greifswaldzie)
 
+
* 1653 - De mundo ejusqve partibus
 +
* 1653 - De ubietate unita entis affectione secundaria
 +
* 1654 - De necessitate & contingentia
 +
* 1655 - De duratione attributo entis unito secundario
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==

Wersja z 13:11, 28 paź 2016

Georg Schlieff
kanclerz, profesor w Greifswaldzie
Data urodzenia 25 października 1623
Miejsce urodzenia Kołobrzeg
Data śmierci marzec 1657
Miejsce śmierci Greifswald
Narodowość niemiecka

Georg Schlieff (Schlief, Schlieffen, Schleiff, Schleiffius) (1623-1657) – profesor logiki i metafizyki w Greifswaldzie, kanclerz hrabstwa Nowogardu.

Życiorys

Georg Schlieff urodził się 25 października 1623 roku w Kołobrzegu. Był synem Melchiora, przedstawiciela głównej linii dreżewskiej rodu Schlieffenów. W latach 1639-1641 uczył się w szczecińskim Pedagogium[1]. Następnie wyjechał do Wittenbergi, gdzie do 1645 roku studiował filozofię i teologię. We Frankfurcie nad Odra uzyskał tytuł magistra (zapewne filozofii). W latach 1648-1650 nauczał na uniwersytecie w Greifswaldzie. W 1651 roku otrzymał awans na profesora logiki. W 1655 Bogusław von Croy przedstawił Fryderykowi Wilhelmowi I jego kandydaturę na stanowisko kanonika w Kołobrzegu. Elektor przychylił się do prośby, jednak Schlieff umarł przed objęciem funkcji.

Zmarł w marcu 1657 roku w Greifswaldzie.

Przypisy

  1. Album Studiosorum Regii Stetinensis [cz.1] Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa "Pomerania"

Twórczość

Schlieff był promotorem rozpraw filozoficznych oraz autorem dysertacji i tekstów okolicznościowych.

  • 1649 - Svmmis Honoribvs Academicis Sacrvm, Qvod Viris [...] Dn. Johanni Micraelio, SS. Theol. Licentiato [...] in Gymnasio Stetinensi Professori [...] Dn. Petro Geriken I.V.L. [...] Cum ijdem in Inclyta Pomeranorum Academia VI. Non. Octobris, Anno M. DC. XLIX. Cuiq; in sua Facultate conferrentur, Gryphisvvaldiae (gratulacje skierowanych do Johanna Micraeliusa, w związku z uzyskaniem przez niego stopnia doktora w Greifswaldzie)
  • 1653 - De mundo ejusqve partibus
  • 1653 - De ubietate unita entis affectione secundaria
  • 1654 - De necessitate & contingentia
  • 1655 - De duratione attributo entis unito secundario

Bibliografia

Dähnert Johann Carl. Pommersche Bibliothek. T. 2. Greifswald: Struck, 1751, s. 116. Lange, Edmund. Die Greifswalder Sammlung Vitae Pomeranorum. W: Baltische Studien. Ergänzungsband. Greifswald: Abel, 1898, s. 296. Schlieffen Martin Ernst. Nachricht von dem pommerschen Geschlechte der von Sliwin oder Schlieffen. [Kassel]: 1780, s. 216.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska