Gmina Świeszyno
Gmina Świeszyno | |||
| |||
Powiat | koszaliński | ||
Rodzaj gminy | wiejska | ||
Liczba sołectw | 21[potrzebne źródło] | ||
Liczba miejscowości | 36[potrzebne źródło] | ||
Strona internetowa miejscowości. |

Gmina Świeszyno – gmina miejsko-wiejska w północno-zachodniej Polsce, położona w woj. zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim. Siedzibą gminy jest miasto Świeszyno.
Spis treści
Geografia
Gmina Świeszyno wg regionów fizjograficznych J. Kondrackiego, położona jest na Równinie Białogardzkiej(313,52),południowa mniejsza część leży na obszarze Pojezierza Drawskiego.
Położenie
Gmina Świeszyno położona jest w Powiecie Koszalińskim na południe od Koszalina. Graniczy również z gminami Manowo, Biesiekierz, Tychowo i Białogard. Gmina zajmuje powierzchnię 132, 59 km2, jest jedną z mniejszych gmin Województwa Zachodniopomorskiego[1].
Klimat
Zalicza się do typu klimatów bałtyckich, kształtują go masy powietrza napływające znad Atlantyku. Średnia temperatura roczna na obszarze gminy Świeszyno wynosi 7,0 – 7,7°C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (18°C), najchłodniejszym styczeń i luty, kiedy to występują temperatury ujemne. Średnio w roku 18 dni zaliczanych jest do tzw. dni gorących. Roczna suma opadów waha się w granicach 650 – 800mm. Na terenie gminy przeważają wiatry południowo-zachodnie. Wiosenne wiatry północne i północno-wschodnie niosą ze sobą pogodę dość suchą, natomiast letnie: zachodnie i północno-zachodnie, wilgotne i deszczowe masy powietrza polarno-morskiego[2].
Obiekty fizjograficzne
Ukształtowanie terenu gminy jest płaskie z niewielkimi wzniesieniami. Obszar poprzecinany jest przez doliny rzek: Czarna i Radew i ich dopływy, które są pozostałościami czwartorzędowymi. Ze względu na małe spadki terenu i wiele zagłębień bezodpływowych wykształciło się tutaj dużo bagien, łąk i torfowisk. Najwyższy punkt na terenie gminy to Czapla Góra o wysokości 114,4 m n.p.m..[3].
Przyroda
Historia
Gospodarka i infrastruktura
Użytki rolne zajmują 7 170 ha, co stanowi ok. 53% obszaru gminy, na którym funkcjonuje 657 gospodarstw rolnych. Część gruntów rolnych, położona blisko miasta, przeznaczana jest sukcesywnie pod budownictwo indywidualne. W środkowej i południowej części gminy usytuowane są gospodarstwa wielkoobszarowe, zajmujące się produkcją roślinną i zwierzęcą. Do nich należą:
- Pomorsko-Mazowiecka Hodowla Ziemniaka w Strzekęcinie
- "Poldanor"- spółka z kapitałem polsko-duńskim w Zegrzu Pomorskim
Najważniejsze podmioty gospodarcze działające w sferze produkcyjnej i usługowej to:
- "Wako" producent elementów do budowy drewnianych domów
- "Hako" (produkcja urządzeń czyszczących)
- "Chemad" (wytwarzanie opakować z tworzyw sztucznych).
Ich uzupełnieniem jest około 80 małych film, reprezentowanych m.in. przez przemysł drzewny, i około 200 działających w sferze usług (transport, rzemiosło i inne)[4]. Przez gminę prowadzi droga wojewódzka nr 167 z Koszalina przez Świeszyno, Strzekęcino i Niedalino z Tychowem oraz nr 168 z Niedalina do Wyszewa (17 km, nr 11). W gminie czynne są 2 stacje kolejowe: Dunowo i Niekłonice. Na terenie gminy funkcjonuje lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie, niegdyś jako lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie.
Samorząd
Kultura
Oświata
Na terenie gminy funkcjonuje jedno przedszkole gminne z siedzibą w Świeszynie, przy szkołach podstawowych istnieją oddziały przedszkolne, żłobka brak. Szkoły podstawowe mają siedziby w Konikowie, Zegrzu Pomorskim, Dunowie i Niedalinie, gimnazjum zlokalizowane zostało w Świeszynie. Kształcenie młodzieży na poziomie średnim i wyższym związane jest z ośrodkami w Koszalinie[5].
Kościoły i związki wyznaniowe
Sport
Kluby sportowe na terenie gminy Świeszyno:
- LKS "NEMETON" w Strzekęcinie,
- GLKS "WICHER" w Mierzymiu,
- "HAJKA" w Zegrzu Pomorskim.
Bazę sportową na terenie gminy, poza salami gimnastycznymi, stanowią boiska szkolne i wiejskie zlokalizowane w: Zegrzu Pomorskim, Niedalinie, Niekłonicach, Strzekęcinie, Dunowie, Świeszynie, Konikowie, Mierzymiu, Giezkowie, Kurozwęczu. W 2010 roku oddana została do użytku hala sportowa w Konikowie[6].
Turystyka
Warunki przyrodnicze gminy Świeszyno sprawiają, że charakteryzuje się wysoką jakością produktów turystycznych. Obfitość lasów, cieków wodnych, przede wszystkim rzeka Radew, będąca siedliskiem ryb łososiowatych, obszary chronionego krajobrazu, ważne ornitologicznie i botanicznie, predysponują gminę do rozwoju agroturystyki oraz turystyki kwalifikowanej. Do miejscowości, które wykazują tendencje rozwoju w sektorze turystyki należą: Niedalino, Strzekęcin, Mierzym, Dunowo, Zegrze Pomorskie, Włoki. Do tej pory na terenie gminy Świeszyno wyznaczono następujące szlaki turystyczne:
- rowerowe: - Szlak Pałaców i Trasa Słoneczna - kolor niebieski - 66,6 km: Rosnowo (7,0 gm. Manowo) - Niedalino ( 17,5) - Strzekęcino (23,1) - Golica (26,4) - Most na Radwi (29,7).
- kajakowy: - Szlak Radwi: kanał Rosnowski (gm. Manowo - Jezioro Hajka - Niedalino - Białogórzyno.
- ścieżka rowerowa - 1600 m łącząca Trasę Pałacową ze szlakiem do gminy Manowo[7].
Demografia
Gminę Świeszyno zamieszkuje 5081 osób ( koniec grudnia 1999 r.)skupionych w 8 sołectwach na obszarze 132,59 km2. Struktura płci i wieku przedstawia się następująco: stosunek mężczyzn do kobiet w wieku przedprodukcyjnym wynosi -852/868, w wieku produkcyjnym 1478/1344 oraz w wieku poprodukcyjnym 561/373[8].
System ochrony zdrowia
Herb
Miejscowości i sołectwa
- Wsie
- Dunowo, Giezkowo, Golica, Konikowo, Kurozwęcz, Mierzym, Niedalino, Niekłonice, Strzekęcino, Świeszyno (wieś gminna) i Zegrze Pomorskie
- Osady
- Bagno, Bardzlino, Biała Kępa, Brzeźniki, Chałupy, Chłopska Kępa, Czacz, Czaple, Czersk Koszaliński, Jarzyce, Kępa Świeszyńska, Kłokęcin, Krokowo, Olszak, Sieranie, Węgorki, Wiązogóra, Włoki, Zegrzyn.
Gmina Świeszyno utworzyła 10 jednostek pomocniczych, będących sołectwami .
- Sołectwa
- Dunowo, Giezkowo, Konikowo, Kurozwęcz, Mierzym, Niedalino, Niekłonice, Strzekęcino, Świeszyno (wieś gminna) i Zegrze Pomorskie.
Przypisy
Bibliografia
Linki zewnętrzne
Zobacz też
|
|
- ↑ Strategia rozwoju Gminy Świeszyno [online]. [Przeglądany 15 czerwca 2013]. Dostępny w: http://ug.swieszyno.ibip.pl/public/?id=92370
- ↑ Klimat. W: Gmina Świeszyno [online]. [Przeglądany 15 czerwca 2013]. Dostępny w: http://www.swieszyno.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=38&Itemid=42&lang=pl
- ↑ Tamże, s. 35
- ↑ Gospodarka. W: Gmina Świeszyno [online]. [Przeglądany 15 czerwca 2013]. Dostępny w: http://www.swieszyno.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=14&Itemid=28&lang=pl
- ↑ Strategia rozwoju gminy, dz.cyt., s. 50.
- ↑ Sport. W: Gmina Świeszyno [online]. [Przeglądany 15 czerwca 2013]. Dostępny w: http://www.swieszyno.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=716&Itemid=107&lang=pl
- ↑ Turystyka. W: Gmina Świeszyno [online]. [Przeglądany 15 czerwca 2013]. Dostępny w: http://www.swieszyno.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=15&Itemid=29&lang=pl
- ↑ Źródło: Urząd Gminy w Świeszynie