Gottfried Gamm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
{{WEdycji}}
 
 
 
{{Osoba infobox
 
{{Osoba infobox
 
|osoba= Gottfried Gamm
 
|osoba= Gottfried Gamm
Linia 18: Linia 16:
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
 
}}
 
}}
'''Gottfried Gamm(1816-1884)''' – niemiecki nauczyciel.
+
'''Gottfried Gamm (1816-1884)''' – niemiecki nauczyciel.
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
Johann Gottfried Gamm urodził się [[1 października]] [[1816]] roku w Stralsundzie. W latach [[1836]]-[[1838]] uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w [[Szczecin]]ie, po ukończeniu którego [[18 maja]] otrzymał posadę nauczyciela w Zinzow koło Anklam. [[1 października]] [[1840]] roku został zatrudniony w szkole w [[Świnoujście|Świnoujściu]], skąd pięć lat później przeniósł się do [[Szczecin]]a. Tam od [[1 października]] [[1845]] roku do [[1 października]] [[1875]] roku pracował jako kościelny w Kościele Zamkowym, jednocześnie też pełnił funkcję nauczyciela w prywatnej szkole przygotowawczej, założonej i kierowanej przez Rudolfa Wilhelma Stahra (?-[[1875]]). W roku [[1858]] szkoła została jako szkoła przygotowawcza połączona z Gimnazjum Fundacji Mariackiej (''Marienstifts-Gymnasium''). Gamm jako nauczyciel szkoły przygotowawczej uczył języka niemieckiego, czytania, liczenia, pisania, geografii i religii. Pełnił też funkcję wychowawcy klas niższych w tejże szkole. Jego ulubionym przedmiotem była matematyka, z której chętnie udzielał prywatnych lekcji uczniom klas wyższych w gimnazjum.  
+
Johann Gottfried Gamm urodził się [[1 października]] [[1816]] roku w Stralsundzie.  
 +
 
 +
W latach [[1836]]-[[1838]] uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w [[Szczecin]]ie, po ukończeniu którego [[18 maja]] [[1838]] roku otrzymał posadę nauczyciela w Zinzow koło Anklam. [[1 października]] [[1840]] roku został zatrudniony w szkole w [[Świnoujście|Świnoujściu]], skąd pięć lat później przeniósł się do [[Szczecin]]a. Tam od [[1 października]] [[1845]] roku do [[1 października]] [[1875]] roku pracował jako kościelny w [[Kościół zamkowy św. Ottona|Kościele Zamkowym]], jednocześnie pełnił też funkcję nauczyciela w prywatnej szkole przygotowawczej, założonej i kierowanej przez Rudolfa Wilhelma Stahra (?-[[1875]]). W roku [[1858]] szkoła została jako szkoła przygotowawcza połączona z Gimnazjum Fundacji Mariackiej (''Marienstifts-Gymnasium''). Gamm jako nauczyciel szkoły przygotowawczej uczył języka niemieckiego, czytania, liczenia, pisania, geografii i religii. Pełnił też funkcję wychowawcy klas niższych w tejże szkole. Jego ulubionym przedmiotem była matematyka, z której chętnie udzielał prywatnych lekcji uczniom klas wyższych w gimnazjum.  
 
   
 
   
Gamm z powodu złego stanu zdrowia został zmuszony zrezygnować ze służby kościelnej [[1 października]] [[1875]] roku. Kilka lat później powtarzające się problemy zdrowotne spowodowane atakami astmy spowodowały przejściem Gottfrieda Gamma w stan spoczynku w roku [[1883]].
+
[[1 października]] [[1875]] roku z powodu złego stanu zdrowia Gamm musiał zrezygnować ze służby kościelnej. Kilka lat później, w roku [[1883]], powtarzające się problemy zdrowotne (ataki astmy) zmusiły go także do przejścia w stan spoczynku.
  
 
Johann Gottfried Gamm zmarł [[23 grudnia]] [[1884]] roku w [[Szczecin]]ie.
 
Johann Gottfried Gamm zmarł [[23 grudnia]] [[1884]] roku w [[Szczecin]]ie.
Linia 32: Linia 32:
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
  
[http://archivdatenbank.bbf.dipf.de/actaproweb/search.xhtml Kwestionariusz osobowy Gottfrieda Gamma w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung]
+
*[http://archivdatenbank.bbf.dipf.de/actaproweb/search.xhtml Kwestionariusz osobowy Gottfrieda Gamma w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung]
  
 
{{AutorP|[[User:Ela|Małgorzata Elżbieta Płoszczyńska]]}}
 
{{AutorP|[[User:Ela|Małgorzata Elżbieta Płoszczyńska]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Nauczyciele]]
 +
[[Kategoria:Szczecin]]
 +
[[Kategoria:Świnoujście]]
 +
[[Kategoria:Mecklenburg-Vorpommern]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica zredagowane 2017]]
 +
{{RedaktorP|[[User:Izabela Strzelecka|Izabela Strzelecka]]}}
 +
{{DEFAULTSORT:Gamm, Gottfried}}

Aktualna wersja na dzień 11:20, 25 paź 2017

Gottfried Gamm
nauczyciel
Data urodzenia 1 października 1816
Miejsce urodzenia Stralsund
Data śmierci 23 grudnia 1884
Miejsce śmierci Szczecin
Lata działalności 1838-1884
Narodowość niemiecka


Gottfried Gamm (1816-1884) – niemiecki nauczyciel.

Życiorys

Johann Gottfried Gamm urodził się 1 października 1816 roku w Stralsundzie.

W latach 1836-1838 uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w Szczecinie, po ukończeniu którego 18 maja 1838 roku otrzymał posadę nauczyciela w Zinzow koło Anklam. 1 października 1840 roku został zatrudniony w szkole w Świnoujściu, skąd pięć lat później przeniósł się do Szczecina. Tam od 1 października 1845 roku do 1 października 1875 roku pracował jako kościelny w Kościele Zamkowym, jednocześnie pełnił też funkcję nauczyciela w prywatnej szkole przygotowawczej, założonej i kierowanej przez Rudolfa Wilhelma Stahra (?-1875). W roku 1858 szkoła została jako szkoła przygotowawcza połączona z Gimnazjum Fundacji Mariackiej (Marienstifts-Gymnasium). Gamm jako nauczyciel szkoły przygotowawczej uczył języka niemieckiego, czytania, liczenia, pisania, geografii i religii. Pełnił też funkcję wychowawcy klas niższych w tejże szkole. Jego ulubionym przedmiotem była matematyka, z której chętnie udzielał prywatnych lekcji uczniom klas wyższych w gimnazjum.

1 października 1875 roku z powodu złego stanu zdrowia Gamm musiał zrezygnować ze służby kościelnej. Kilka lat później, w roku 1883, powtarzające się problemy zdrowotne (ataki astmy) zmusiły go także do przejścia w stan spoczynku.

Johann Gottfried Gamm zmarł 23 grudnia 1884 roku w Szczecinie.

Bibliografia

• Königliches Marienstifts-Gymnasium zu Stettin. Oster-Programm 1884. Stettin 1884, s. 31.

Linki zewnętrzne