Gotthilf Traugott Zachariae: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
Linia 50: Linia 50:
 
* [https://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra/publication/26659/ Cavssas, Cvr Privs Cvlta Sit Ars Poetica, Qvam Reliqvae Literae, Investigat, Ac Ad Actvm Oratorivm ...] W: {{ZBC}}
 
* [https://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra/publication/26659/ Cavssas, Cvr Privs Cvlta Sit Ars Poetica, Qvam Reliqvae Literae, Investigat, Ac Ad Actvm Oratorivm ...] W: {{ZBC}}
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
* [http://worldcat.org/identities/lccn-no2012108711/ dzieła autorstwa Gotthilfa Traugotta Zachariae]
+
* [http://worldcat.org/identities/lccn-no2012108711/ Dzieła autorstwa Gotthilfa Traugotta Zachariae]
* [https://gdz.sub.uni-goettingen.de/suche?filter%5B0%5D%5Bfacet_creator_personal%5D=Zachariae%2C%20Gotthilf%20Traugott dzieła autorstwa Gotthilfa Traugotta Zachariae]
+
* [https://gdz.sub.uni-goettingen.de/suche?filter%5B0%5D%5Bfacet_creator_personal%5D=Zachariae%2C%20Gotthilf%20Traugott Dzieła autorstwa Gotthilfa Traugotta Zachariae]
  
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
Linia 63: Linia 63:
  
 
{{AutorP|[[Użytkownik:Drukarka|Alicja Łojko]]}}
 
{{AutorP|[[Użytkownik:Drukarka|Alicja Łojko]]}}
 +
{{RedaktorP|[[User:Sylwia Wesołowska|Sylwia Wesołowska]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica zredagowane 2019]]

Aktualna wersja na dzień 10:58, 5 lis 2019

Gotthilf Traugott Zachariae
teolog, nauczyciel akademicki, rektor
Data urodzenia 17 listopada 1729
Miejsce urodzenia Tauchardt
Data śmierci 7 lutego 1777
Miejsce śmierci Kilonia
Narodowość niemiecka


Gotthilf Traugott Zachariae (Gotthelf Traugott Zachariä) (1729-1777) - teolog, nauczyciel akademicki, rektor Ratsschule w Szczecinie.

Życiorys

Gotthilf Traugott Zachariae urodził się 17 listopada 1729 w Tauchardt (Turyngia). Był synem pastora Carla Heinricha Zachariae. Edukację odbył w domu, pod kuratelą ojca. Przejawiał niezwykłe zdolności do nauki języków. Opanował język francuski oraz grekę i język hebrajski co pozwoliło mu na czytanie tekstów biblijnych w językach oryginałów. Zgłębiał matematykę, filozofię i teologię. W roku 1747 rozpoczął studia teologiczne na uniwersytecie w Königsbergu, a po dwóch latach przeniósł się na uczelnię w Halle. Pogłębiał swoją znajomość języków, zdobywając biegłość w chaldejskim i syryjskim.

W 1752 roku uzyskał stopień magistra filozofii w Halle na podstawie pracy "Dissertatio Theologica De Fraternitate Christiana". Rok później został tam asystentem wydziału filozoficznego. Prowadził wykłady z filozofii, matematyki i język hebrajskiego oraz egzegezy biblijnej.

W 1755 r. przyjął posadę rektora w szczecińskiej Ratsschule. Jego mowa inauguracyjna miała tytuł "De malo methodo, ingenia corrumpente discentium". Po ok. pięciu latach opuścił Szczecin i udał się do Bützow, gdzie objął posadę profesora teologii na uniwersytecie. W roku kolejnym uzyskał doktorat.

Rok 1765 przyniósł mu profesurę teologii na uniwersytecie w Getyndze, zaś w roku 1775 przeniósł się na uniwersytet w Kilonii gdzie także wykładał teologię oraz sprawował funkcję dziekana wydziału teologicznego i prorektora.

W kręgu jego zainteresowań pozostawała dogmatyka, historia Kościoła i teologia egzegetyczna.

Był autorem licznych dzieł. Do najbardziej znanych należy "Biblische Theologie oder Untersuchung des biblischen Grundes der vornehmsten theologischen Lehren". Wydane zostało w czterech częściach w latach 1771-1775.

Napisał także tekst będący przyczynkiem do dziejów szkolnictwa w Szczecinie pt. "Historische Nachrichten von der Raths- und Stadtschule zu Alten Stettin und von den Lehrern derselben", który ukazał się w 1760 roku.

Gotthilf Traugott Zachariae zmarł nagle, 7 lutego 1777 roku w wieku 47 lat z powodu udaru.

Brak bliższych wiadomości o jego życiu prywatnym. Wiadomo, że miał córkę Charlotte, której mężem był prawnik Andreas Wilhelm Cramer.

Bibliografia

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko