Gustav Jacobsthal

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gustav Jacobsthal (ur. 14. marca 1845 w Pyrzycach - zm. 9. listopada 1912 w Berlinie) – historyk muzyki, muzykolog, kompozytor.

Urodzony w Pyrzycach w 1845. W latach gimnazjalnych kształcił się muzycznie w Szczecinie u Carla Loewego (kompozycja), uczył się także matematyki u znanego szczecińskiego matematyka, Hermanna Grassmanna. Później studiował w Berlinie (m.in. fortepian i historię muzyki oraz kompozycję u H. Bellermanna).

Był jednym z z pierwszych muzykologów, zajmujących się w połowie XIX wieku historią muzyki średniowiecznej, naukowym badaniem muzyki dawnej, skalami kościelnymi i modalnymi. Profesor akademicki, autor prac naukowych z dziedziny muzykologii i teorii muzyki. Po śmierci Philipa Spitty w 1894 Jacobsthal był do 1897 jedynym w Niemczech profesorem zwyczajnym o specjalizacji z dziedziny muzykologii. Do 1905 wykładał historię muzyki średniowiecza i renesansu na uniwersytecie w Strassburgu. Jako kompozytor był m.in. twórcą utworów fortepianowych. Był też pedagogiem, w tym nauczycielem słynnego muzykologa, Alberta Schweitzera, laureata pokojowej nagrody Nobla. Zmarł w Berlinie w 1812.

Bibliografia

  • Encyklopedia Muzyczna PWM, red. Elżbieta Dziębowska, t. 4 (hij) s. 391 - 392, Kraków 1993.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Wojciech Kral