Heinrich Gellenthin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 38: Linia 38:
 
{{AutorP|[[User:Ela|Małgorzata Elżbieta Płoszczyńska]]}}
 
{{AutorP|[[User:Ela|Małgorzata Elżbieta Płoszczyńska]]}}
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]
+
[[Kategoria:Pomeranica FB 2015b]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Nauczyciele]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Nauczyciele]]
 
{{DEFAULTSORT:Gellenthin, Heinrich}}
 
{{DEFAULTSORT:Gellenthin, Heinrich}}

Wersja z 13:20, 5 paź 2015

Heinrich Gellenthin
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 5 sierpnia 1839
Miejsce urodzenia Ückermünde
Data śmierci nieznana
Miejsce śmierci nieznane
Lata działalności 1863-1893
Narodowość niemiecka

Heinrich Gellenthin (1839-?) - niemiecki profesor gimnazjalny.

Theodor Heinrich Wilhelm Gellenthin urodził się 5 sierpnia 1839 roku w Ückermünde. Uczęszczał do Królewskiego i Miejskiego Gimnazjum (Königliches und Stadtgymnasium) w Szczecinie, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 15 września 1855 roku. W tym samym roku podjął studia teologiczne i filologiczne na uniwersytecie w Halle i Berlinie. 3 listopada 1863 roku zdał egzamin, dzięki któremu nabył uprawnienia do nauczania religii i języka hebrajskiego, następnie poszerzył je o kolejne pięć przedmiotów, by wreszcie 12 stycznia 1869 roku dołączyć do nich matematykę i fizykę.

W roku 1862 rozpoczął roczny okres próbny w Szkole im. Fryderyka Wilhelma (Friedrich-Wilhelms-Schule) w Szczecinie. Po jego zakończeniu 3 listopada 1863 roku został tam tymczasowo przyjęty na stanowisko młodszego nauczyciela (Kollaborator).

W roku 1865 Gellenthin opuścił Szczecin i udał się do Berlina, gdzie zaproponowano mu posadę nauczyciela zwyczajnego (ordentlicher Lehrer) w Dorotheestädtischen Realschule. Jednak po rocznym pobycie w Berlinie powrócił do Szczecina, tam w roku 1867 jako nauczyciel zwyczajny został ponownie przyjęty do Szkoły im. Fryderyka Wilhelma. Powierzono mu nauczanie języków - łaciny i języka niemieckiego oraz religii, matematyki, fizyki, geografii i historii.

Gellenthin w roku 1871 przeniósł się do Städtische Reallehranstal[1]. W roku 1876 został awansowany na profesora gimnazjalnego (Oberlehrer), 17 lutego 1887 roku otrzymał tytuł profesor, zaś 12 maja 1893 nadano mu godność Radcy IV Klasy (Räte IV. Klasse).

Theodor Heinrich Wilhelm Gellenthin w roku 1893 przeszedł w stan spoczynku.

Publikacje

  • Bewegung eines Punktes, welcher von einem festen Punkt mit constanter Kraft angezogen wird. W: Programm der Friedrich-Wilhelms-Schule, Real-Schule erster Ordnung, zu Stettin. Ausgegeben Ostern 1871. Stettin: Druck von R. Graßmann 1871, s. 1-32.
  • Bemerkungen über neuere Versuche, die Gravitation zu erklären, insbesondere über Isenkrahe’s Rätsel von der Schwerkraft. W: Programm des Städtischen Realgymnasiums zu Stettin. Ostern 1884. Stettin: Druck von F. Hessenland 1884, s. 1-31.

Przypisy

  1. Gimnazjum Realne przy ul. Schillera (Schiller-Realgymnasium).

Bibliografia

  • Programm des Schiller-Realgymnasiums zu Stettin. Ostern 1894. Stettin: Druck von F. Hessenland 1894, s. 7.

Linki zewnętrzne