Heinrich Gellenthin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 19 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{WEdycji}}
+
__NOTOC__
 
 
 
{{Osoba infobox
 
{{Osoba infobox
 
|osoba= Heinrich Gellenthin
 
|osoba= Heinrich Gellenthin
Linia 6: Linia 5:
 
|grafika_opis=
 
|grafika_opis=
 
|funkcja= profesor gimnazjalny
 
|funkcja= profesor gimnazjalny
|urodziny_data= 5 sierpnia 1839
+
|urodziny_data= [[5 sierpnia]] [[1839]]
 
|urodziny_miejsce= Ückermünde
 
|urodziny_miejsce= Ückermünde
|smierc_data=
+
|smierc_data=?
|smierc_miejsce=
+
|smierc_miejsce=?
|miejsce_spoczynku=
+
|miejsce_spoczynku=?
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
|lata_dzialalnosci= 1863-1893
+
|lata_dzialalnosci= [[1863]]-[[1893]]
 
|tytuly=
 
|tytuly=
 
|narodowosc= niemiecka
 
|narodowosc= niemiecka
 
|pseudonim=
 
|pseudonim=
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
}}
+
}}'''Heinrich Gellenthin (1839-?)''' - profesor gimnazjalny.
  
 +
Theodor Heinrich Wilhelm Gellenthin urodził się [[5 sierpnia]] [[1839]] roku w Ückermünde. Uczęszczał do Królewskiego i Miejskiego Gimnazjum (''Königlichen und Stadtgymnasium'') w [[Szczecin]]ie, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości [[15 września]] [[1855]] roku. W tym samym roku rozpoczął studia teologiczne i filologiczne na uniwersytecie w Halle i Berlinie. Po ukończeniu studiów przystąpił do egzaminów nauczycielskich, które odbyły się [[3 listopada]] [[1863]] roku i [[12 stycznia]] [[1869]] roku w Berlinie oraz [[14 marca]] [[1871]] roku w Rostoku. Po ich zdaniu Gellenthin uzyskał uprawnienia do nauczania języków - hebrajskiego, łaciny, greki i niemieckiego oraz religii, matematyki, fizyki, historii i geografii.
  
'''Heinrich Gellenthin (1839- )''' - niemiecki profesor gimnazjalny.
+
W roku [[1862]] Gellenthin rozpoczął roczny okres próbny w Szkole im. Fryderyka Wilhelma (''Friedrich-Wilhelms-Schule'') w [[Szczecin]]ie jako nauczyciel stażysta (''Schulamts-Candidat''). Po jego ukończeniu [[3 listopada]] [[1863]] roku został tymczasowo przyjęty na stanowisko młodszego nauczyciela (''Kollaborator''). Powierzono mu nauczanie języków - łaciny i niemieckiego oraz matematyki, fizyki, historii, geografii i religii.
  
Theodor Heinrich Wilhelm Gellenthin urodził się 5 sierpnia 1839 roku w Ückermünde. Uczęszczał do Królewskiego i Miejskiego Gimnazjum (''Königliches und Stadtgymnasium'') w Szczecinie, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 15 września 1855 roku. W tym samym roku podjął studia teologiczne i filologiczne na uniwersytecie w Halle i Berlinie. 3 listopada 1863 roku zdał egzamin, dzięki któremu nabył uprawnienia do nauczania religii i języka hebrajskiego, następnie poszerzył je o kolejne pięć przedmiotów, by wreszcie 12 stycznia 1869 roku dołączył do nich matematykę i fizykę. W roku 1862 rozpoczął roczny okres próbny w Szkole im. Fryderyka Wilhelma (''Friedrich-Wilhelms-Schule'') w Szczecinie. Po jego zakończeniu 3 listopada 1863 roku został tam tymczasowo przyjęty na stanowisko młodszego nauczyciela (''Kollaborator'').  
+
Gellenthin w roku [[1865]] opuścił Szczecin i udał się do Berlina, gdzie zaproponowano mu posadę nauczyciela zwyczajnego (''ordentlicher Lehrer'') w ''Dorotheestädtischen Realschule''. Jednak po roku powrócił do Szczecina i jako nauczyciel zwyczajny został ponownie przyjęty do Szkoły im. Fryderyka Wilhelma. Uczył w niej języków - łaciny i niemieckiego oraz religii, matematyki i fizyki.  
  
W roku 1865 opuścił Gellenthin Szczecin i udał się do Berlina, gdzie zaproponowano mu posadę nauczyciela zwyczajnego (''ordentlicher Lehrer'') w ''Dorotheestädtischen Realschule''. Jednak po rocznym pobycie w Berlinie powrócił do Szczecina, tam w roku 1867 jako nauczyciel zwyczajny został ponownie przyjęty do Szkoły im. Fryderyka Wilhelma. Powierzono mu nauczanie języków – łaciny i języka niemieckiego oraz religii, matematyki, fizyki, geografii i historii.  
+
W roku [[1871]] Gellenthin został przeniesiony do Miejskiej Szkoły Realnej (''Städtische Reallehranstal''), w której przekazano mu prowadzenie lekcji języka niemieckiego, matematyki, fizyki, historii, geografii i religii.  W roku [[1876]] został awansowany na profesora gimnazjalnego (''Oberlehrer''), [[17 lutego]] [[1887]] roku otrzymał tytuł profesora, a [[12 maja]] [[1893]] nadano mu godność Radcy IV Klasy (''Räte IV. Klasse'').  
 +
 +
Gellenthin jest również autorem dwóch artykułów, które opublikował w programach szkolnych. W roku [[1871]] w programie Szkoły im. Fryderyka Wilhelma zamieścił tekst, który zatytułował ''Bewegung eines Punktes, welcher von einem festen Punkt mit constanter Kraft angezogen wird'', zaś w programie Miejskiego Gimnazjum Realnego z roku 1884 - ''Bemerkungen über neuere Versuche, die Gravitation zu erklären, insbesondere über Isenkrahe’s Rätsel von der Schwerkraft''.
  
Gellenthin w roku 1871 przeniósł się do ''Städtische Reallehranstal''t<ref>Gimnazjum Realne przy ul. Schillera (Schiller-Realgymnasium).</ref>. W roku 1876 został awansowany na profesora gimnazjalnego (''Oberlehrer''), 17 lutego 1887 roku otrzymał tytuł profesor, zaś 12 maja 1893 nadano mu godność Radcy IV Klasy (''Räte IV. Klasse'').
+
Theodor Heinrich Wilhelm Gellenthin z przyczyn zdrowotnych przeszedł w stan spoczynku w roku 1893.
 
 
Theodor Heinrich Wilhelm Gellenthin w roku 1893 przeszedł w stan spoczynku.
 
  
 
==Publikacje==
 
==Publikacje==
 +
* Bewegung eines Punktes, welcher von einem festen Punkt mit constanter Kraft angezogen wird. W: Programm der Friedrich-Wilhelms-Schule, Real-Schule erster Ordnung, zu Stettin. Ausgegeben Ostern 1871. Stettin 1871, s. 1-32.
 +
* Bemerkungen über neuere Versuche, die Gravitation zu erklären, insbesondere über Isenkrahe’s Rätsel von der Schwerkraft. W: Programm des Städtischen Realgymnasiums zu Stettin. Ostern 1884. Stettin 1884, s. 1-31.
  
* Bewegung eines Punktes, welcher von einem festen Punkt mit constanter Kraft angezogen wird. W: Programm der Friedrich-Wilhelms-Schule, Real-Schule erster Ordnung, zu Stettin. Ausgegeben Ostern 1871. Stettin: Druck von R. Graßmann 1871, s. 1-32.
+
<gallery widths=200 heights=250 perrow=2>
 
+
Plik:Programm der Friedrich-Wilhelms-Schule zu Stettin 1871..jpg|Program Szkoły im. Fryderyka Wilhelma w Szczecinie z roku 1871, w którym ukazał się artykuł ''Bewegung eines Punktes, welcher von einem festen Punkt mit constanter Kraft angezogen wird''.
* Bemerkungen über neuere Versuche, die Gravitation zu erklären, insbesondere über Isenkrahe’s Rätsel von der Schwerkraft. W: Programm des Städtischen Realgymnasiums zu Stettin. Ostern 1884. Stettin: Druck von F. Hessenland 1884, s. 1-31.
+
Plik: Programm des Städtischen Realgymnasiums zu Stettin 1884.jpg|Program Miejskiego Gimnazjum Realnego w Szczecinie z roku 1884, w którym ukazał się artykuł ''Bemerkungen über neuere Versuche, die Gravitation zu erklären, insbesondere über Isenkrahe’s Rätsel von der Schwerkraft''.
 
+
</gallery>
{{Przypisy}}
 
 
 
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
+
* Programm des  Schiller-Realgymnasiums zu Stettin. Ostern 1894. Stettin 1894, s. 7.
* Programm des  Schiller-Realgymnasiums zu Stettin. Ostern 1894. Stettin: Druck von F. Hessenland 1894, s. 7.
 
 
 
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
 
+
* [https://archivdatenbank.bbf.dipf.de/actaproweb/print.xhtml?id=Vz++++++ddbdd6ab-3517-4bbb-96f5-7f90a797ecba Kwestionariusz osobowy Heinricha Gellenthina w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung]
[http://bbf.dipf.de/kataloge/archivdatenbank/digiakt.pl?id=p94113 Kwestionariusz osobowy Heinricha Gellenthina w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung]
 
 
 
  
  
 
{{AutorP|[[User:Ela|Małgorzata Elżbieta Płoszczyńska]]}}
 
{{AutorP|[[User:Ela|Małgorzata Elżbieta Płoszczyńska]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica FB 2015b]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Nauczyciele]]
 +
{{DEFAULTSORT:Gellenthin, Heinrich}}

Aktualna wersja na dzień 08:16, 9 lis 2020

Heinrich Gellenthin
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 5 sierpnia 1839
Miejsce urodzenia Ückermünde
Data śmierci ?
Miejsce śmierci ?
Miejsce spoczynku ?
Lata działalności 1863-1893
Narodowość niemiecka

Heinrich Gellenthin (1839-?) - profesor gimnazjalny.

Theodor Heinrich Wilhelm Gellenthin urodził się 5 sierpnia 1839 roku w Ückermünde. Uczęszczał do Królewskiego i Miejskiego Gimnazjum (Königlichen und Stadtgymnasium) w Szczecinie, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 15 września 1855 roku. W tym samym roku rozpoczął studia teologiczne i filologiczne na uniwersytecie w Halle i Berlinie. Po ukończeniu studiów przystąpił do egzaminów nauczycielskich, które odbyły się 3 listopada 1863 roku i 12 stycznia 1869 roku w Berlinie oraz 14 marca 1871 roku w Rostoku. Po ich zdaniu Gellenthin uzyskał uprawnienia do nauczania języków - hebrajskiego, łaciny, greki i niemieckiego oraz religii, matematyki, fizyki, historii i geografii.

W roku 1862 Gellenthin rozpoczął roczny okres próbny w Szkole im. Fryderyka Wilhelma (Friedrich-Wilhelms-Schule) w Szczecinie jako nauczyciel stażysta (Schulamts-Candidat). Po jego ukończeniu 3 listopada 1863 roku został tymczasowo przyjęty na stanowisko młodszego nauczyciela (Kollaborator). Powierzono mu nauczanie języków - łaciny i niemieckiego oraz matematyki, fizyki, historii, geografii i religii.

Gellenthin w roku 1865 opuścił Szczecin i udał się do Berlina, gdzie zaproponowano mu posadę nauczyciela zwyczajnego (ordentlicher Lehrer) w Dorotheestädtischen Realschule. Jednak po roku powrócił do Szczecina i jako nauczyciel zwyczajny został ponownie przyjęty do Szkoły im. Fryderyka Wilhelma. Uczył w niej języków - łaciny i niemieckiego oraz religii, matematyki i fizyki.

W roku 1871 Gellenthin został przeniesiony do Miejskiej Szkoły Realnej (Städtische Reallehranstal), w której przekazano mu prowadzenie lekcji języka niemieckiego, matematyki, fizyki, historii, geografii i religii. W roku 1876 został awansowany na profesora gimnazjalnego (Oberlehrer), 17 lutego 1887 roku otrzymał tytuł profesora, a 12 maja 1893 nadano mu godność Radcy IV Klasy (Räte IV. Klasse).

Gellenthin jest również autorem dwóch artykułów, które opublikował w programach szkolnych. W roku 1871 w programie Szkoły im. Fryderyka Wilhelma zamieścił tekst, który zatytułował Bewegung eines Punktes, welcher von einem festen Punkt mit constanter Kraft angezogen wird, zaś w programie Miejskiego Gimnazjum Realnego z roku 1884 - Bemerkungen über neuere Versuche, die Gravitation zu erklären, insbesondere über Isenkrahe’s Rätsel von der Schwerkraft.

Theodor Heinrich Wilhelm Gellenthin z przyczyn zdrowotnych przeszedł w stan spoczynku w roku 1893.

Publikacje

  • Bewegung eines Punktes, welcher von einem festen Punkt mit constanter Kraft angezogen wird. W: Programm der Friedrich-Wilhelms-Schule, Real-Schule erster Ordnung, zu Stettin. Ausgegeben Ostern 1871. Stettin 1871, s. 1-32.
  • Bemerkungen über neuere Versuche, die Gravitation zu erklären, insbesondere über Isenkrahe’s Rätsel von der Schwerkraft. W: Programm des Städtischen Realgymnasiums zu Stettin. Ostern 1884. Stettin 1884, s. 1-31.

Bibliografia

  • Programm des Schiller-Realgymnasiums zu Stettin. Ostern 1894. Stettin 1894, s. 7.

Linki zewnętrzne