Henryk Lotar

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk Lotar (1901-1979) – reżyser i aktor teatralny

Życiorys

Henryk Lotar (właśc. Henryk Luft-Lotar) urodził się 30 sierpnia 1901 we Lwowie w rodzinie żydowskiej. W latach 1923-1925 kształcił się w prywatnej szkole dramatycznej Franciszka Frączkowskiego przy konserwatorium lwowskim. Jako aktor i reżyser zadebiutował na scenie Teatru Reduta w Rzeszowie. W 1926 roku grał w teatrze objazdowym. W 1927 roku został aktorem i inspicjentem w Teatrze „Wikt”, kierowanym przez Idę Kamińską. Od 1928 r. był reżyserem w Studiu Dramatycznym "Maska" we Lwowie, a od 1936 w lwowskim Towarzystwie Literacko-Artystycznym. W roku 1939 pracował jako reżyser i asystent reżysera w Teatrze "Goset" we Lwowie.

W czasie II wojny światowej, w 1941 r., kierował kółkiem dramatycznym w Pałacu Pionierów w ZSRR. W 1942 r. był robotnikiem w Uzbeckim Teatrze ZSRR, a w 1944 został kierownikiem artystycznym, reżyserem i aktorem w teatrze Związku Patriotów Polskich. W 1945 r. powrócił do Lwowa, gdzie rozpoczął pracę reżysera i aktora w teatrze przy ZPP. W 1948 roku zdał eksternistyczny egzamin rezyserski.

Po zakończeniu wojny wyjechał do Szczecina, gdzie objął stanowisko reżysera w Teatrze Polskim. W późniejszym okresie reżyserował w teatrach w Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Grudziądzu, Rzeszowie i Częstochowie.

Zmarł 5 listopada 1979 w Bielsku-Białej. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu żydowskim przy ulicy Cieszyńskiej.

Źródła

Bibliografia

  • Encyklopedia Szczecina Suplement 1 (pod red. tadeusza Białeckiego, autor hasła Ryszard Markow), Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2003
  • Jacek Proszyk, Cmentarz żydowski w Bielsku-Białej (seria: Biblioteka Bielska-Białej), Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2002
  • Teatry dramatyczne w Szczecinie (pod red. Danuty Piotrowskiej), Wyd. Artystyczno-Graficzne RSW „Prasa”, Poznań 1965

Inne

  • Strona internetowa Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie