Hermann Haken

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:42, 18 sty 2019 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hermann Haken
Nadburmistrz Szczecina
brak zdjecia
Hermann Haken
Data urodzenia 5 maja 1828
Miejsce urodzenia Koszalin
Data śmierci 16 lipca 1916
Miejsce śmierci Berlin
Miejsce spoczynku pochowany 20 lipca 1916
w Szczecinie na Cmentarzu Centralnym


Hermann Haken (ur. 5 maja 1828, Koszalin, zm. 16 lipca 1916, Berlin) – prawnik z wykształcenia (absolwent Uniwersytetu Greifswaldzkiego) w latach 1867-1877 burmistrz Kołobrzegu, zapoczątkował i rozwinął działalność kołobrzeskiego uzdrowiska, w roku 1877 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta.

Od 1 stycznia 1878 do 31 marca 1907 nadburmistrz Szczecina – przeprowadził kompleksową przebudowę układu urbanistycznego miasta, m.in. w szerszym zakresie wprowadził do układu komunikacyjnego ronda. Był także inicjatorem budowy biblioteki publicznej, Cmentarza Centralnego i Teatru Miejskiego w Szczecinie, dokonał przebudowy i zagospodarowania szczecińskich Hakenterrasse – dzisiejszych Wałów Chrobrego. Za jego kadencji rozwijały się dzielnice Szczecina: Pomorzany, Niebuszewo, Łękno, Drzetowo. Do miasta przyłączono Grabowo. Po przejściu na emeryturę osiedlił się w Berlinie-Wilmersdorf i tam zmarł 16 lipca 1916. Pochowany został 20 lipca na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.

W uznaniu zasług nazwano jego imieniem rondo w Szczecinie.

Honorowy obywatel miasta Szczecina (tytuł został nadany 31 marca 1907 roku).

Zobacz też200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.