Historia Grabowa (powiat gryfiński): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "{{WEdycji}}")
 
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{WEdycji}}
+
'''Grabowo''' (dawniej ''Grabow'') — wieś w [[Gmina Chojna|gminie Chojna]] w [[Powiat gryfiński|powiecie gryfińskim]].
 +
 
 +
==Historia==
 +
Wieś Garbowo (Grabowe) po raz pierwszy została wymieniona w [[1270]] roku w akcie zamiany ziemi Löwenberg na ziemię chojeńską, dokonanej między margrabiami brandenburskimi a biskupem brandenburskim. Byłą jeszcze wtedy najprawdopodobniej zamieszkiwana przez Słowian. W [[1337]] roku była już wsią na prawie niemieckim z polami mierzącymi 46 łanów. Funkcjonował tam już wówczas także młyn. W [[1374]] roku miejscowość była lennem Wedlów, a od [[1440]] roku należała do von Schöningów. W [[1675]] roku stała się własnością dworu w Schwedt. W XIX wieku kilka razy zmieniała właścicieli, do czasu aż w [[1827]] roku nabyli ją von Humbertowie.  W [[1927]] roku Grabowo łącznie z folwarkiem folwark miało ponad 400 mieszkańców.
 +
==Bibliografia==
 +
*Voss, Georg, Hoppe, Willy. Grabow. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. III: Die nördlichen Orte. Berlin 1927, s. 152.
 +
{{AutorP|[[User:Gierke|Michał Gierke]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica FB 2015]]
 +
[[Kategoria:Powiat gryfiński]]
 +
[[Kategoria:Gmina Chojna]]
 +
[[Kategoria:Grabowo (powiat gryfiński)]]
 +
{{DEFAULTSORT:Grabowo}}

Aktualna wersja na dzień 08:28, 21 kwi 2015

Grabowo (dawniej Grabow) — wieś w gminie Chojna w powiecie gryfińskim.

Historia

Wieś Garbowo (Grabowe) po raz pierwszy została wymieniona w 1270 roku w akcie zamiany ziemi Löwenberg na ziemię chojeńską, dokonanej między margrabiami brandenburskimi a biskupem brandenburskim. Byłą jeszcze wtedy najprawdopodobniej zamieszkiwana przez Słowian. W 1337 roku była już wsią na prawie niemieckim z polami mierzącymi 46 łanów. Funkcjonował tam już wówczas także młyn. W 1374 roku miejscowość była lennem Wedlów, a od 1440 roku należała do von Schöningów. W 1675 roku stała się własnością dworu w Schwedt. W XIX wieku kilka razy zmieniała właścicieli, do czasu aż w 1827 roku nabyli ją von Humbertowie. W 1927 roku Grabowo łącznie z folwarkiem folwark miało ponad 400 mieszkańców.

Bibliografia

  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Grabow. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. III: Die nördlichen Orte. Berlin 1927, s. 152.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke