Hugo Döblin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 59: Linia 59:
 
[[Kategoria:Aktorzy filmowi]]
 
[[Kategoria:Aktorzy filmowi]]
 
[[Kategoria:Szczecin]]
 
[[Kategoria:Szczecin]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Aktorzy]]
  
 
{{AutorP|[[User:JoKo|Joanna Kościelna]]}}
 
{{AutorP|[[User:JoKo|Joanna Kościelna]]}}

Wersja z 12:12, 16 lis 2015

Hugo Döblin
aktor
Data urodzenia 29 październik 1876
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 4 listopad 1960
Miejsce śmierci Zurych
Narodowość niemiecka


Hugo Döblin (1876-1960) - aktor, brat Alfreda Döblina.

Życiorys:

Emil Hugo Döblin urodził się 29.10.1876 w Szczecinie przy ulicy Albrechtsstrasse 5 (obecnie ulica Tadeusza Czackiego) jako syn krawca Maxa Döblina (1846-1921) i Sophie z domu Freudenheim (1844-1920). Jego bratem był Alfred Döblin. Rodzina nie należała do bogatych, niestabilność finansową potwierdzają częste zmiany adresów zamieszkania, Bollwerk 37, Frauenstrasse 16 (Panieńska), Kaiser-Wilhelm-Strasse 7 (Jedności Narodowej), Elisabethstrasse 50 (Kaszubska), Friedrichstrasse (Narutowicza), Albrechtsstrasse 5 (Czackiego) i ostatnie szczecińskie mieszkanie na Lindenstrasse (3-go Maja). Max i Sophie byli wyznania judaistycznego, w domu i w kontaktach z dziećmi mówili w jidish. Döblinowie należeli do tutejszej gminy żydowskiej.

Po porzuceniu rodziny przez Maxa Döblina, pozostawiona bez środków do życia Sophie Döblin opuściła wraz z dziećmi, Szczecin i wyjechała do swych braci do Berlina. Dla dwunastoletniego Emila Hugona oznaczało to przerywanie edukację w Gimnazjum Realnym im. Fryderyka Wilhelma (Friedrich-Wilhelm-Realgymnasium).

Aktorstwo:

Od 1891 Emil Hugo pobierał lekcje aktorstwa u Josefa Kainza i Paula Pauliego. Po raz pierwszy wystąpił przed publicznością w 1896 roku na deskach Stadttheater w Celle. W 1897 wrócił do Berlina, gdzie pracował w: Carl-Weiss-Theater, Herrnfeld-Theater i Kleinen Theater. W 1901 roku ożenił się z córką Paula Pauliego - Marthą Blissé. Martha była jego pierwszą żoną, drugą została Margo Wolf, znana dziennikarka urodzona w Szczecinie w 1909 (zmarła w Miami 1990).

W 1914 roku Döblin rozpoczął pracę na planie filmowym. Początkowo grał małe rolę, m.in. żebraka, sługę, totumfackiego głównego bohatera, znachora czy też lichwiarza. Z czasem pojawiły się propozycje większych ról. W kinie nigdy nie zagrał roli pierwszoplanowej. Filmem, w którym wystąpił po raz pierwszy była komedia Carla Wilhelma pod tytułem „Der Stolz der Firma. Die Geschichte eines Lehrlings” („Duma firmy”).

W 1919 roku Döblin dostał angaż do teatrów: Reinhardt-Bühnen oraz do Deutsches Theater, dwóch najlepszych scen teatralnych. W Reinhardt-Bühnen doskonalił swoje aktorskie umiejętności pod okiem m.in. Maxa Reinhardta, czołowego twórcy nurtu ekspresjonistycznego w teatrze.

W 1920 roku zagrał w filmie Karlheinza Martina „Von morgens bis Mitternacht“ („Od poranka do północy”) u boku innego sławnego szczecinianina Hansa Heinricha von Twardowskiego. W 1921 roku zagrał ponownie z Twardowskim w filmie Richarda Oswalda „Lady Hamilton”. Ze szczecinianami: Hansem Heinrichem von Twardowskim i Heinrichem George spotkał się w 1922 roku na planie filmu „Tingeltangel”. W 1930 założył Döblin pierwszą szkołę dźwięku w Berlinie. Szkoła istniała jednak tylko trzy lata, do 1933 roku. W tymże roku pracował ze swym bratem Alfredem przy realizacji słuchowiska radiowego według powieści „Berlin Alexanderplatz”. W roku 1931 zagrał w pierwszym filmie dźwiękowym Fritz Langa pt. „M” („Morderca”).

Życie w okresie nazistowskim:

Przejęcie władzy w Niemczech przez nazistów w 1933 roku spowodowało, że Döblina wykluczono z Reichstheaterkammer (Izba Teatralna Rzeszy). Nie widząc dla siebie miejsca w coraz bardziej rasistowskiej III Rzeszy, podjął decyzję o emigracji. Ta decyzja uratowała mu życie. Drogą przez Pragę i Wiedeń trafił, w 1938 roku, do Zurychu, gdzie pracował głównie jako nauczyciel dramatu i copywriter. W 1940 r. odebrano mu niemieckie obywatelstwo.

Po wojnie:

Po wojnie, w roku 1947, został profesorem szkoły filmowej w Zurychu (Schauspiel- und Tonfilmstudio). W tymże roku zagrał w kryminalnym filmie „Matto regiert“ Leopolda Lindtberga, reżysera, dzięki któremu powojenne kino szwajcarskie przeżywało rozkwit.

Zmarł 4 listopada1960 roku w Zurychu


Bibliografia:

  • Joanna A. Kościelna, Döblin zapomniany. Hugo – brat Alfreda, w: stetinum.pl
Cz I: http://sedina.pl/wordpress/index.php/2014/05/14/doblin-zapomniany-hugo-brat-alfreda-i/
Cz II: http://sedina.pl/wordpress/index.php/2014/05/21/doblin-zapomniany-hugo-brat-alfreda-ii/Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Kościelna