Idzi Izydorek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 2: Linia 2:
 
<br /><br />
 
<br /><br />
 
==Życiorys ==
 
==Życiorys ==
'''Idzi Izydorek''' urodził się [[14 marca]] [[1941]] roku w Gnieźnie. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w [[Szczecin|Szczecinie]] w klasie Haliny Durnasiowej-Nowackiej.
+
'''Idzi Izydorek''' urodził się [[14 marca]] [[1941]] roku w Gnieźnie. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej (obecnie Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego) w [[Szczecin|Szczecinie]] w klasie Haliny Durnasiowej-Nowackiej. Szkołę ukończył w 1963 roku.
  
W latach 1961-1982 związany był z Państwową Operetką, a po reorganizacji z Państwowym Teatrem Muzycznym w [[Szczecin|Szczecinie]]. Był muzykiem i korepetytorem wokalnym.
+
W 1961 roku został zaangażowany do Państwowej Operetki (późniejszy Państwowy Teatr Muzyczny) w [[Szczecin|Szczecinie]]. Był muzykiem i korepetytorem wokalnym. Z placówką tą związany był ponad 20 lat.  
  
 
Ponadto współpracował z [[Teatr Polski|Teatrem Polskim]], Filharmonią Szczecińską, Rozgłośnią PR oraz Estradą. Prowadził liczne amatorskie zespoły wokalne, m.in. przy Klubie Spółdzielców i Domu Kultury Kolejarza.  
 
Ponadto współpracował z [[Teatr Polski|Teatrem Polskim]], Filharmonią Szczecińską, Rozgłośnią PR oraz Estradą. Prowadził liczne amatorskie zespoły wokalne, m.in. przy Klubie Spółdzielców i Domu Kultury Kolejarza.  

Wersja z 08:28, 25 sie 2015

Idzi Izydorek (1941-1989) – muzyk, kompozytor, korepetytor wokalny

Życiorys

Idzi Izydorek urodził się 14 marca 1941 roku w Gnieźnie. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej (obecnie Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego) w Szczecinie w klasie Haliny Durnasiowej-Nowackiej. Szkołę ukończył w 1963 roku.

W 1961 roku został zaangażowany do Państwowej Operetki (późniejszy Państwowy Teatr Muzyczny) w Szczecinie. Był muzykiem i korepetytorem wokalnym. Z placówką tą związany był ponad 20 lat.

Ponadto współpracował z Teatrem Polskim, Filharmonią Szczecińską, Rozgłośnią PR oraz Estradą. Prowadził liczne amatorskie zespoły wokalne, m.in. przy Klubie Spółdzielców i Domu Kultury Kolejarza.

W 1982 roku wyjechał do Lipska (NRD), gdzie został zaangażowany do tamtejszej opery.

Był autorem piosenek o Szczecinie.

Zmarł 16 grudnia 1989 roku w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym.

Działalność artystyczna

Teatr

Tytuł Kompozytor Autor/autor libretta Reżyseria Forma twórczości Teatr Data premiery
Wyprawa po zielony metal Idzi Izydorek Jerzy Jesionowski Ewa Kołogórska muzyka Teatr Polski 5 listopada 1976
Kopciuszek Idzi Izydorek, Aleksander Rostan Irena Prusicka Ewa Kołogórska muzyka Teatr Polski 4 grudnia 1977
Alicja w krainie czarów Wojciech Głuch Lewis Carroll, Andrzej Strzelecki (scenariusz) Andrzej Strzelecki kierownictwo muzyczne Teatr Polski 1 czerwca 1982Telewizja

Tytuł Autor/scenariusz Reżyseria Realizacja TV Forma twórczości Data premiery
Medalion Władysław Wojciechowski Czesław Staszewski Ryszard Zawidowski muzyka 2 maja 1975 (Teatr Telewizji)
Rozśpiewany port Władysław Wojciechowski Jan Rohač (Czechosłowacja) kierownictwo muzyczne 30 czerwca 1976 (TVP 2 – Dzień morski na antenie Telewizji Polskiej)PiosenkiBibliografia
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz