Imiona ulic (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 08:33, 7 sie 2015 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "450px|thumb|right| Dr [[Czesław Piskorski, Andrzej Androchowicz i Gerard Aniołkowski podczas realizacji pierwszego programu z cyklu...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dr Czesław Piskorski, Andrzej Androchowicz i Gerard Aniołkowski podczas realizacji pierwszego programu z cyklu Imiona ulic

Imiona ulic (1982-1986). Cykliczny program historyczno-edukacyjny realizowany przez Ośrodek TVP w Szczecinie w latach 1982-1986 i nadawany w programie lokalnym. Pomysłodawcą programu i jednym z prowadzących był red. Andrzej Androchowicz. Hasłem wywoławczym każdego półgodzinnego odcinka była nazwa wybranej ulicy Szczecina. Pod tym pretekstem autorzy przedstawiali nie tylko jej źródłosłów i historię, ale i losy mieszkających tu ludzi czy mieszczące się przy niej ważne dla miasta instytucje. Współprowadzącym każdego odcinka i przewodnikiem po ulicach był dr Czesław Piskorski, emerytowany dziennikarz, wydawca i wybitny regionalista Pomorza Zachodniego, który w formie gawędy poszerzał przed kamerą informacje na temat poszczególnych ulic, komentował fakty i wydarzenia z nimi związane, opowiadał o architekturze i zabudowie, snuł rozważania na przyszłość.

Pierwszy program z cyklu poświęcono Alei Piastów. Odcinek wyemitowano 18 kwietnia 1982 roku. W ciągu niespełna 4 lat zrealizowano 40 programów. Ostatni program nadano 25 stycznia 1986 roku.

Informacje o programieO cyklu

  • (...) Androchowicz jest starym wygą reporterskim, który świetnie „czuje” telewizyjny ekran. Wie doskonale, że największe efekty osiągnąć na nim można przy pomocy najprostszych środków. Budując zatem własną formułę cyklu prezentacji miasta, oparł się na najprostszym z możliwych założeń. Pokazuje nam wczoraj i dziś Szczecina, robiąc kolejne programy o poszczególnych ulicach. A że umie znaleźć interesujących rozmówców, że ma dostęp do telewizyjnego archiwum i może wyemitować urywki własnych, nakręconych przed laty reportaży, całość komponuje się w jeden logiczny ciąg. Powstaje w ten sposób panorama losów miasta i losów jego mieszkańców. (...) Trzeba być Androchowiczowi wdzięcznym za podjęty trud zdokumentowania obrazu Szczecina lat 1982-83 i konsekwencję, z jaką realizuje swoje zamierzenie. Powstaje dzięki niemu swoisty, szczeciński bedeker tym ciekawszy, że zamiast drukiem i fotografią prezentuje miasto przy pomocy obrazów, niejako w ruchu. (RWG, Imiona ulic, „Morze i Ziemia” z dn. 1 września 1983)Recenzje prasowe

  • Andrzej Lipiński, Imiona ulic, „Ekran” 1985 nr 27, s. 5Źródła

  • Materiały archiwalne ze zbiorów Andrzeja Androchowicza
  • Fotografie - Pracownia Fotograficzna PR i TV w SzczecinieIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz