Jan Sylwestrzak

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Sylwestrzak (ur. 1941) – inż. rolnictwa, dziennikarz, działacz studencki i polityczny, wicewojewoda zachodniopomorskiŻyciorys

Jan Wacław Sylwestrzak urodził się 16 września 1941 roku w Warszawie. Ukończył wyższe studia rolnicze. Podczas studiów aktywnie uczestniczył w studenckim życiu kulturalnym.

Jest absolwentem studium dziennikarskiego przy Polskim Radiu i Telewizji. W 1966 roku rozpoczął pracę dziennikarską w redakcji rolnej Polskiego Radia w Szczecinie. W 1972 przeszedł do Szczecińskiego Ośrodka Telewizyjnego. Zajmował się głównie publicystyką rolną. Wspólnie z Widoldem Lendzionem współtworzył i redagował Telewizyjne Technikum Rolnicze, cykliczny program emitowanego na antenie ogólnopolskiej TVP w latach 1970-1990. Był autorem edukacyjnych programów poświęconych kształceniu kadry kierowniczej przedsiębiorstw rolnych. Kierował również redakcją publicystyki. Jest posiadaczem karty mikrofonowej i ekranowej.

Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1991–1996 i 2000–2003 pełnił funkcję prezesa szczecińskiego Oddziału tej organizacji.

W 1997 roku jako działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego bez powodzenia kandydował do Sejmu. Później kierował regionalnymi strukturami Partii Ludowo-Demokratycznej. Z ramienia powstałego na bazie rozwiązanej PLD Stronnictwa Gospodarczego bezskutecznie kandydował do parlamentu w 2005 i w 2007 roku.

W 2003 roku objął stanowisko wicewojewody zachodniopomorskiego. Funkcję tę pełnił do 2005.Źródła

Bibliografia

  • Zbigniew Jarzębowski, Słuchowiska szczecińskiego radia, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2009
  • Słowem i piórem. 50 lat szczecińskie­go dziennikar­stwa na Pomorzu Zachodnim (pod red. Tadeusza Białeckiego), SDRP, Szczecin 1996

IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz