Jan Sylwestrzak

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 21:16, 15 cze 2014 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Jan Sylwestrzak''' '''(ur. 1941)''' – inż. rolnictwa, dziennikarz, działacz studencki i polityczny, wicewojewoda zachodniopomorski == Życiorys == '''Jan Wacław...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Sylwestrzak (ur. 1941) – inż. rolnictwa, dziennikarz, działacz studencki i polityczny, wicewojewoda zachodniopomorski

Życiorys

Jan Wacław Sylwestrzak urodził się 16 września 1941 roku w Warszawie. Ukończył wyższe studia rolnicze. Podczas studiów aktywnie uczestniczył w studenckim życiu kulturalnym.

Jest absolwentem studium dziennikarskiego przy Polskim Radiu i Telewizji. W 1966 roku rozpoczął pracę dziennikarską w redakcji rolnej Polskiego Radia w Szczecinie. W 1972 przeszedł do Szczecińskiego Ośrodka Telewizyjnego. Zajmował się głównie publicystyką rolną. Wspólnie z Widoldem Lendzionem współtworzył i redagował Telewizyjne Technikum Rolnicze, cykliczny program emitowanego na antenie ogólnopolskiej TVP w latach 1970-1990. Był autorem edukacyjnych programów poświęconych kształceniu kadry kierowniczej przedsiębiorstw rolnych. Kierował również redakcją publicystyki. Jest posiadaczem karty mikrofonowej i ekranowej.

Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1991–1996 i 2000–2003 pełnił funkcję prezesa szczecińskiego Oddziału tej organizacji.

W 1997 roku jako działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego bez powodzenia kandydował do Sejmu. Później kierował regionalnymi strukturami Partii Ludowo-Demokratycznej. Z ramienia powstałego na bazie rozwiązanej PLD Stronnictwa Gospodarczego bezskutecznie kandydował do parlamentu w 2005 i w 2007 roku.

W 2003 roku objął stanowisko wicewojewody zachodniopomorskiego. Funkcję tę pełnił do 2005.