Kapitan kapitanów (film): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia" na "")
Linia 51: Linia 51:
 
[[Kategoria:Pomeranica - Film dokumentalny]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Film dokumentalny]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Kultura]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Kultura]]
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]
+
 
 
{{RedaktorP|[[User:Duluni|Sylwia Wesołowska]]}}
 
{{RedaktorP|[[User:Duluni|Sylwia Wesołowska]]}}

Wersja z 09:02, 28 paź 2016

Kapitan Konstanty Maciejewicz „Macaj”

Kapitan Kapitanów (1968) – sylwetka kapitana Żeglugi Wielkiej, Konstantego Maciejewicza, związanego z morzem od 1907 roku. Słynny „Macaj” był pierwszym dowódcą żaglowca „Dar Pomorza”, organizatorem i komendantem Szkoły Morskiej w Tczewie, a po wojnie Szkoły Morskiej w Szczecinie. Wychowawcą trzech pokoleń polskich marynarzy i kapitanów.

W dokumencie wykorzystano archiwalne sekwencje filmowe, m.in. zdjęcia z portu gdyńskiego z 1930 roku, uroczyste podniesienie bandery na „Darze Pomorza”, raport składany ministrowi Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu przez kpt. Maciejewicza, okolicznościowe przemówienia min. E. Kwiatkowskiego i gen. Mariusza Zaruskiego. Ponadto wykorzystano fotografie kpt. Maciejewicza z rejsu „Daru Pomorza” dookoła świata (1934) oraz z powrotu żaglowca z pierwszego powojennego rejsu (1946).

Współczesne sekwencje ukazują pobyt fregaty w Szczecinie, wizytę kpt. K. Maciejewicza w Polskim Rejestrze Statków, kontrolę jakości przyrządów nawigacyjnych przez kapitana, a także wspomnienia jego wychowanków: Danuty Kobylińskiej-Walas, Bolesława Bąbczyńskiego, Antoniego Ledóchowskiego i Eugeniusza Wasilewskiego.

Informacje o filmie

Kpt. Konstanty Maciejewicz (lata 60.)Nagrody

Z prasy

  • (...) Autor programu, Andrzej Androchowicz, uniknął wszelkiej odświętności w tej audycji, która była przecież rodzajem hołdu składanego nie w formach oficjalnych, ale przez ludzi wdzięcznych mu za wszystko, co im dał. Dlatego te wspomnienia miały tak wiele ciepła i serdeczności. I dlatego wizerunek Kapitana kapitanów ukazał nam się tak plastycznie. (stg, Kapitan kapitanów, „Życie Warszawy” z dn. 3 listopada 1972)ŹródłaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz