Karl Friedrich Genêt

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 16:27, 16 paź 2017 autorstwa Ela (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{WEdycji}} {{Osoba infobox |osoba= Karl Friedrich Genêt |grafika_osoba= |grafika_opis= |funkcja= nauczyciel |urodziny_data= 29 listopada 1815 |urodziny_miejsce= Berli...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Karl Friedrich Genêt
nauczyciel
Data urodzenia 29 listopada 1815
Miejsce urodzenia Berlin
Data śmierci 13 lutego 1879
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Gminy Francuskiej Kościoła Zreformowanego przy ul. Storrady 2
Lata działalności 1836-1879
Narodowość niemiecka


Karl Friedrich Genêt (1815-1879) – niemiecki nauczyciel.

Karl Friedrich Genêt urodził się 29 listopada 1815 roku w Berlinie. Do roku 1830 uczęszczał do szkoły w Pasewalku, którą opuścił rozpoczynając naukę w Pepiniére des Chantres et Maitres d'Ecole w Berlinie. Tm też od roku 1833 przez trzy lata uczęszczał do Königliche Seminar für Stadtschulen. W tym samym roku zostało mu powierzony urząd Surveillant an der École de Charité w Berlinie, zaś po pięcioletniej działalności zrezygnował przyjmując w roku 1841 posadę guwernera u Graf von der Schulenburg – Altenhausen zu Schwanebeck (Saksonia).

Genêt w roku 1846 przeniósł się do Szczecina, gdzie 1 kwietnia na trzynaście lat objął funkcję nauczyciela w Elisabethschule. W Grabowie w roku 1859 założył i kierował do roku 1867 prywatną szkołą - Höhere Töchterschule. W rok później został przyjęty do Gimnazjum Miejskiego (Stadtgymnasium), a w roku 1871 został zatrudniony w nowo założonym Gimnazjum przy ul. Schillera (Schiller-Gymnasium) jako nauczyciel w szkole przygotowawczej. Powierzono mu nauczanie języków – francuskiego i niemieckiego oraz pisania, czytania, geografii, rysunku i religii. Pełnił też funkcję wychowawcy klasy I.

Karl Friedrich Genêt po krótkie chorobie 13 lutego 1879 roku zmarł. Został pochowany na Cmentarzu Gminy Francuskiej Kościoła Zreformowanego przy ul. Storrady 2 (Friedhof der französisch-reformirte Gemeinde przy Französischestrasse).

Biografia

• Programm der Städtischen Real-Lehranstalt zu Stettin. Ostern 1879. Stettin 1879, s. 26.

Linki zewnętrzne

Kwestionariusz osobowy Karla Friedricha Genêt w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung