Katastrofa kolejowa na stacji Szczecin Turzyn: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Linia 1: Linia 1:
'''Katastrofa kolejowa na stacji Szczecin Turzyn''' – wydarzyła się [[4 października]] [[1946]] r. ok. godz. 0:15-0:25. W wyniku najechania pociągu zbiorowego nr 171 na stojący na stacji pociąg z repatriantami śmierć poniosło 7 osób, a 13 kolejnych zostało rannych - w tym 5 ciężko. Całkowitemu zniszczeniu uległy dwa wagony, jeden wykoleił się, a dwa spiętrzyły się na torze.
+
'''Katastrofa kolejowa na stacji Turzyn''' – wydarzyła się [[4 października]] [[1946]] r. ok. godz. 0:15-0:25. W wyniku najechania pociągu zbiorowego nr 171 na stojący na stacji pociąg z repatriantami śmierć poniosło 7 osób, a 13 kolejnych zostało rannych - w tym 5 ciężko. Całkowitemu zniszczeniu uległy dwa wagony, jeden wykoleił się, a dwa spiętrzyły się na torze.
  
Bezpośrednią przyczyną wypadku było zignorowanie zakazu wjazdu na stację (pomimo opuszczonego semafora) przez maszynistę pociągu zbiorowego. Nie bez winy był również dyżurny ruchu ze stacji kolejowej [[Szczecin Wzgórze Hetmańskie]], który zezwolił na wyjazd składu nr 171 bez zgody stacji [[Szczecin Turzyn]]. Dochodzenie w tej sprawie prowadziła Służba Ochrony Kolei i Komisja Kolejowa Okręgu Szczecińskiego.
+
Bezpośrednią przyczyną wypadku było zignorowanie zakazu wjazdu na stację (pomimo opuszczonego semafora) przez maszynistę pociągu zbiorowego. Nie bez winy był również dyżurny ruchu ze stacji kolejowej [[Wzgórze Hetmańskie]], który zezwolił na wyjazd składu nr 171 bez zgody stacji Turzyn. Dochodzenie w tej sprawie prowadziła Służba Ochrony Kolei i Komisja Kolejowa Okręgu Szczecińskiego.
 
==Lista ofiar==
 
==Lista ofiar==
Otto Marjak <br />
+
* Otto Marjak <br/>
Zofia Neubam <br />
+
* Zofia Neubahn, ur. [[16 lipca]] [[1904]]<br/>
Walter Neubam <br />
+
* Walter Neubahn, ur. [[2 września]] [[1930]]<br/>
Gerhard Neubam <br />
+
* Erwin Neubahn, [[23 czerwca]] [[1937]]<br/>
Erwin Neubam <br />
+
* Gerhard Neubahn, ur. 1 marca 1944<br/>
Julia Szyling <br />
+
* Julitka Urszulka Szylling, ur. [[29 czerwca]] [[1936]]<br/>
N.N. (nieznana z imienia i nazwiska kobieta)
+
* N.N. (nieznana z imienia i nazwiska kobieta)
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
* Ł. Skubisz, ''Katastrofa na Turzynie'', „Szczeciner” 2013, nr 3, s. 82–83.
+
* Ł. Skubisz, Katastrofa na Turzynie, „Szczeciner” 2013, nr 3, s. 82–83.
<br/>
+
== Groby ofiar katastrofy na Cmentarzu Centralnym ==
 +
<gallery>
 +
Plik:Katastrofa.JPG
 +
Plik:Katastrofa.3.jpg
 +
Plik:Katastrofa.2.JPG
 +
Plik:Katastrofa.1.JPG
 +
</gallery>
 +
 
 
{{AutorS|[[Łukasz Skubisz]]}}
 
{{AutorS|[[Łukasz Skubisz]]}}

Wersja z 00:16, 11 cze 2013

Katastrofa kolejowa na stacji Turzyn – wydarzyła się 4 października 1946 r. ok. godz. 0:15-0:25. W wyniku najechania pociągu zbiorowego nr 171 na stojący na stacji pociąg z repatriantami śmierć poniosło 7 osób, a 13 kolejnych zostało rannych - w tym 5 ciężko. Całkowitemu zniszczeniu uległy dwa wagony, jeden wykoleił się, a dwa spiętrzyły się na torze.

Bezpośrednią przyczyną wypadku było zignorowanie zakazu wjazdu na stację (pomimo opuszczonego semafora) przez maszynistę pociągu zbiorowego. Nie bez winy był również dyżurny ruchu ze stacji kolejowej Wzgórze Hetmańskie, który zezwolił na wyjazd składu nr 171 bez zgody stacji Turzyn. Dochodzenie w tej sprawie prowadziła Służba Ochrony Kolei i Komisja Kolejowa Okręgu Szczecińskiego.

Lista ofiar

Bibliografia

  • Ł. Skubisz, Katastrofa na Turzynie, „Szczeciner” 2013, nr 3, s. 82–83.

Groby ofiar katastrofy na Cmentarzu Centralnym

IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz