Kazimierz Ciuruś

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 23:46, 14 wrz 2020 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Kazimierz Ciuruś''' '''STRONA W BUDOWIE''' == Życiorys == '''Kazimierz Ciuruś''' - Po ukończeniu Technikum Budowlanego w Toruniu przyjechał do '''Szczecin...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimierz Ciuruś

STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Kazimierz Ciuruś -

Po ukończeniu Technikum Budowlanego w Toruniu przyjechał do Szczecina, gdzie podjął studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Dyplom magistra inżyniera uzyskał na podstawie pracy pisanej pod kierunkiem prof. Tomisława Matyszewskiego.

Po studiach został zatrudniony w Szczecińskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego, kierowanym przez Stanisława Malca. Kolejno pracował w „Keramzycie” i w Pomorskim Przedsiębiorstwie Budowy Elektrowni i Przemysłu. Z ramienia PPBEiP został skierowany na budowę Elektrowni „Dolna Odra” w Nowym Czarnowie k. Gryfina, będącej największą w tych latach inwestycją w regionie i jedną z większych w kraju. Tu pracował m.in. pod kierunkiem Władysława Dulibana i Stefana Szumiaty. Mimo młodego wieku zwrócił na siebie uwagę obu dyrektorów sporym już doświadczeniem zawodowym. Doceniono m.in. jego fachowość, zmysł organizacyjny oraz umiejętność współpracy z ludźmi. Wkrótce dołączył do kadry kierowniczej, zostając w wieku 34 lat zastępcą dyrektora budowy.

W późniejszych latach kierował rozbudową Fabryki Maszyn Budowlanych FAMABUD w Szczecinie i budową Świnoportu 4.

Pod jego kierunkiem prowadzono budowę elektrowni w El Homs w Libii, a potem w Sudanie. Podczas tych prac kierował kilkutysięczna załogą, współpracując z inwestorem i z zagranicznymi partnerami. Tu zapoznał się z nowoczesnymi technologiami, które przenosił na kolejne budowy

Do Szczecina powrócił w okresie przemian ustrojowych w Polsce. Wspólnie z kolegami stworzył własną firmę - Przedsiębiorstwo Budowlane CIROKO.