Kościół (Przecław)
Kościół w Przecławiu - jest wzmiankowany w źródłach już w 1291 roku. Była to budowla z ciosanego granitu, założona na planie prostokąta o wymiarach zewnętrznych 14,1 x 9 m. Ściany miały grubość jednego metra. W XVIII wieku kościół przebudowano i otynkowano. Od zachodniej strony dobudowano wieżę w konstrukcji ryglowej, o kwadratowej podstawie o boku długości 5 m. Wieżę nakryto barokowym hełmem z latarnią. W 1739 roku zamontowano wiatrowskaz na dachu[1].
Z dawnego wyposażenia odnotowano zdobiony rzeźbami ołtarz ambonowy oraz figurę anioła chrzcielnego z XVIII wieku. W kościele znajdowało się epitafium zmarłego w 1748 roku studenta prawa Gottlieba Wilhelma Zimmermanna, a także dwa duże świeczniki ołtarzowe z blachy mosiężnej o wys. 50 cm z ośmiokątnymi podstawami i kropielnicami, pochodzące z 1696 roku. Znajdowała się tu również ośmioboczna misa chrzcielna z blachy mosiężnej z wytłoczonymi ornamentami roślinnymi na obrzeżach z 1690 roku. W stalli patrona znajdowało się odlane z brązu mocowanie do świecznika z 1732 roku, w formie zamkniętej dłoni. Z naczyń liturgicznych znajdujących się w kościele wymieniane są: srebrne pozłacane cyborium z 1725 roku oraz srebrny pozłacany kielich z sześciokątnym rantem utrzymany w gotyckich formach o wys. 20 cm z początku XVI wieku. Przy kamieniach rautowych na trzonie kielicha, na niebieskim emaliowanym tle znajduje się gotycki napis pisany minuskułą: thef(s)us. Polach trzonu posiadały zdobienia w formie rozet. W podstawie podzielonej na 6 półkolistych części znajdował się krucyfiks[2].
Kościół został zniszczony podczas działań wojennych, a następnie rozebrany. Na dawnym placu przykościelnym zbudowano hale targowe, zachowały się jedynie stare drzewa[3].
Przypisy
Bibliografia
- Łuczak, Marek. Gotyckie kościoły Gminy Kołbaskowo. Szczecin: Zapol, Pomorskie Towarzystwo Historyczne, 2013. ISBN 9788375185386
- Łuczak, Marek. Historia i zabytki Gminy Kołbaskowo. Szczecin: Pomorskie Towarzystwo Historyczne, Zapol Spółka Jawna, 2010. ISBN 9788375182019