Kościół Chrystusa Króla (Łasztownia)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 20:55, 21 wrz 2017 autorstwa Schulz (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katolicki Kościół Chrystusa Króla
brak zdjecia
Kościół Chrystusa Króla
Nazwa niemiecka Katholische Christus-Königkirche
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia gmina katolicka Chrystusa Króla na Łasztowni
Data budowy 1931
Data poświęcenia 25 października 1931
Architekt Karl Heinrich Ernst Brand [Brandt]
i Julius Martin [Mertens, Marten] z Trewiru
Budulec żelbet/ cegła klinkierowa

Geolokalizacja: 53.417837,14.567169

Kościół Chrystusa Króla (niem. Katholische Christus-Königkirche); modernistyczna świątynia katolicka zbudowana w 1931 roku z inicjatywy gminy katolickiej na Łasztowni na miejscu istniejącej od 20 listopada 1924 r. kaplicy pod wezwaniem św. Ottona. [1]

Wnętrze kaplicy pw. św. Ottona
Kamienice przy Große Lastadie nr 103-101


Kaplica usytuowana była w kamienicy z XVIII wieku położonej przy ulicy Große Lastadie nr 103) i przede wszystkim służyła przebywającym w porcie szczecińskim marynarzom wyznania katolickiego. W 1930 roku gmina pozyskała położoną obok jej siedziby parcelę Große Lastadie nr 101-102. [2] Po wyburzeniu starych budynków na ich miejscu rozpoczęto budowę kościoła według projektu architektów Branda i Martena. [3] W dniu 31 maja 1931 roku pełnomocnik biskupa berlińskiego, wikariusz generalny ks. Paul Steinmann poświęcił kamień węgielny, a 25 października 1931 r. nastąpiło poświęcenie świątyni przez biskupa Berlina Christiana Schreibera. [4] Patronem nowo wybudowanego kościoła obrano Chrystusa Króla. Kościół oraz wybudowany obok dom misyjny dla marynarzy przebywających w porcie szczecińskim (katolicki dom marynarza), wzniesiono na rzucie prostokąta z wieżą zegarową usytuowaną w północno-wschodniej części kościoła. W budynku domu marynarza mieściła się również siedziba administracji kościelnej oraz mieszkania służbowe. Z zachowanych fotografii kościoła i wnętrza świątyni wynika, że był to kościół salowy przykryty dwuspadowym dachem drewnianym stropem, a okna w prezbiterium wypełniono witrażem wykonanym przez witrażystę Carla Buscha z Berlina [5]

Zniszczony niemal w całości w czasie nalotu w nocy z 16/17 sierpnia 1944 roku kościół w latach pięćdziesiątych ub. wieku częściowo rozebrano, a w przyległym do kościoła budynku domu marynarza ulokowano Komisariat Portowy Milicji Obywatelskiej, a od kwietnia 1990 roku Policji.

Zgodnie z dekretem erygującym parafię pw. św. Jakuba Apostoła z dnia 23 grudnia 1954 roku obszar należący dotychczas do parafii Chrystusa Króla został połączony z parafią pw. św. Jakuba Apostoła (określaną wówczas nazwą parafii św. Jakuba przy kościele św. Jana Chrzciciela). [6]

Przypisy

  1. Ks. Artur Rasmus, Powstanie parafii św. Jakuba Apostoła (cz. 1) w: Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl z dnia 4 października 2009.
  2. M. Łuczak, Szczecin Łasztownia, Międzyodrze. Lastadie, Oderbruch. Szczecin 2017, s. 84.
  3. Dostępne źródła podają różne formy zapisu nazwisk architektów (Brand, Brandt, Marten, Martens). Ustalono,iż pierwszy z nich to architekt Karl Heinrich Brand (znany także jako Ernst Brand), ur. w 1869 w Kolonii, zm. 1948 w Trewirze; członek związku zawodowego architektów w Niemczech (BDA), twórca licznych projektów kościołów i innych budowli w Trewirze oraz na terenie Niemiec. Co do drugiego bliższych informacji nie udało się ustalić (w księdze adresowej miasta Trewir z 1930 roku nie występuje architekt o nazwisku Marten lub Mertens, natomiast wymieniono architekta Juliusa Martina); por. księga adresowa miasta Trewir: Einwohnerbuch der Stadt Trier 1930/31, s. 28, 162, 169. także M. Łuczak, Szczecin Łasztownia, Międzyodrze..., op. cit., s. 84, oraz artykuł ks. Artura Rasmusa, Dwie parafie w jednej (cz. 2) w: Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl. z dnia 11 października 2009.
  4. Ks. Artur Rasmus, Dwie parafie w jednej..., op. cit.
  5. M. Łuczak, Szczecin Łasztownia, Międzyodrze..., op. cit., s. 87; witrażysta Carl Busch, ur. 19 sierpnia 1871 w Offenbach am Main, zm. 31 października 1948 w Berlinie.
  6. Granice prawobrzeżnej części utworzonej parafii św. Jakuba w dekrecie z dnia 23 grudnia 1954 r. opisano następująco: „Od zachodu – środek koryta rzeki Odry, od północy i północnego wschodu – jezioro Dąbskie, do wschodu – środek koryta rzeki Regalicy, od południa – główny tor kolejowy biegnący do Szczecina-Dąbia”. Istniejąca od 1924 roku na terenie Łasztowni parafia Chrystusa Króla była w tym czasie praktycznie niezamieszkała, a wstęp na jej obszar był dozwolony za specjalną przepustką; zob. ks. Artur Rasmus, Dwie parafie w jednej..., op. cit.


Bibliografia

  • Łuczak M., Szczecin Łasztownia, Międzyodrze. Lastadie, Oderbruch. Szczecin 2017.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk