Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (Stara Rudnica)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 03:58, 26 sie 2013 autorstwa Stau (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Świątynia infobox |nazwa = kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa |zabytek = |grafika = Stara Rudnica - kościół.jpg |grafika_...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
brak zdjecia
kościół w Starej Rudnicy
Nazwa niemiecka Luther-Kirche
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju (Siekierki)
Data budowy 1845

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Rudnicy (niem. Luther-Kirche) - zbudowany został w połowie XIX wieku, oddany do użytku w 1845 roku.

Pożar który wybuchł w Podjuchach 18 sierpnia 1868 roku strawił doszczętnie kościół, plebanię i wszystkie zabudowani przy ul. Karpiej (niem. Fisherstraße). Spłonęły wówczas 23 zagrody i 60 rodzin pozostało bez dachu nad głową, spłonęły zapasy zboża i bydło uwięzione w zagrodach. Krótko po wybuchu pożaru ogień ogarnął wieżę kościelną, a następnie rozprzestrzenił się na kościół. Nowy kościół został zbudowany w latach 1875-1876 w formie ceglanej neogotyckiej świątyni założonej na planie prostokąta z wyodrębnionym pięciobocznym prezbiterium i prostokątną w rzucie wieżą przy elewacji wschodniej. Projekt wykonał szczeciński mistrz budowlany- Kruhl.

Kościół został uszkodzony w trakcie II wojny światowej a jego wyposażenie zrabowano w większości zrabowano. Po wojnie opiekę duchowną nad mieszkańcami Podjuch sprawował ksiądz Jan Palica, który dojeżdżał z Gryfina. Pierwszym stałym polskim duchownym w Podjuchach był osiedlony tu ksiądz Jan Klaub, który 15 września 1945 roku poświęcił kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła.

Kościoły i kaplice na terenie parafii

Zobacz też

Linki zewnętrzne