Kramik z muzami (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aktor Kazimierz Rudzki i Andrzej Androchowicz podczas realizacji jednego z programów Kramik z Muzami

Kramik z muzami - cykliczny program poświęcony wydarzeniom kulturalnym Szczecina i Pomorza Zachodniego, realizowany w latach 1962-1969 w Szczecińskim Ośrodku Telewizyjnym i gościnnie w Klubie „13 Muz”. W Kramiku prezentowano stałe pozycje, m.in. „Spojrzenia ze starego fotela”, „Premiery teatralne”, „U plastyków”, „Felieton muzyczny”, „Felieton z morałem”, „Z sal wystawowych”. Autorem programu i jednym z prowadzących był Andrzej Androchowicz. Autorem oprawy graficznej cyklu był Stanisław Więcek.

Wybrane programy

Andrzej Androchowicz i Zbigniew Pawlicki podczas realizacji programu w Zamku Szczecińskim (lata osiemdziesiąte)

Kramik z muzami (19 marca 1962)

Prezentacja sylwetek aktorów nowo zaangażowanych do Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie, m.in. Krystyny Bigelmajer i Andrzeja Kopiczyńskiego.

O programie

  • (...) Największą wadą kolejnego wydania „Kramiku z muzami” było to, że pomysł spóźniony był o dobre pół roku. Przedstawianie nowo (?) zaangażowanych aktorów w drugiej połowie sezonu świadczy — powiedzmy delikatnie — o braku refleksu. Audycję — zarówno w zakresie koncepcji, jak i realizacji zaliczyłbym do jednej z lepszych pozycji ubiegłego okresu. Kapitalny był kadr ukazujący Andrzeja Kopiczyńskiego w piosence. Bardzo podobały mi się również przejścia między poszczególnym! występami z zastosowaniem maski. (Obserwator, Tele echa. Tłusty poniedziałek, „Kurier Szczeciński” 1962 nr 68, s. 3)Kramik z muzami (25 marca 1966)

Jubileusz dwudziestolecia szczecińskich szkół muzycznych w relacji Zbigniewa Pawlickiego. Rozmowa z Krzysztofem Teodorem Toeplitzem na temat rozwoju i przyszłości ruchu DKF w Polsce. XX-lecie chóru „Hejnał”. Omówienie przez krytyków Jarosława Szymkiewicza i Wiesława Głowacza szczecińskiej realizacji Dziadów w reż. Jana Maciejowskiego. Relacja z imprezy muzycznej dla młodzieży Jacy jesteśmy.Kramik z muzami (27 czerwca 1966)

Relacja filmowa z Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu. Prezentacja fragmentu sztuki Mordercy i świadkowie. Piosenki śpiewają Kasia Sobczyk i Teresa Tutinas.Kramik z muzami (1 lipca 1966)

W programie: szczecińskie aktualności teatralne, ocena planów Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, sylwetki twórców – pisarza Adolfa Momota i plastyka Edmunda Witkowskiego, otwarcie wystawy „Szkice śródziemnomorskie” Żeni Mechandżijewskiego i Henryka Naruszewicza, filmowy reportaż Władysława Daniszewskiego o Dobrej Szczecińskiej, sprawozdanie Jarosława Szymkiewicza z zakończonego Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu. Fragmenty próby Incydentu w Vichy. Piosenki śpiewa Katarzyna Sobczyk.Kramik z muzami (21 października 1966)

Andrzej Androchowicz i reżyser filmu Rachunek sumienia Julian Dziedzina

Fragment spektaklu Teatru „Krypta” z monologiem Eugeniusza Wałaszka w roli ks. Bernarda. Plany i nadzieje Teatru „13 Muz” omówił Janusz Marzec. Sylwetki nowych aktorów Teatrów Dramatycznych, m.in. Ireny Kownas. Piosenka Waleriana Pawłowskiego i Tadeusza Klimowskiego. Portret pisarza Ireneusza Gwidona Kamińskiego. Rozmowa o plastycznym wystroju wnętrz statków z Janiną Kosińską. Reportaż z koszalińskiego pleneru plastycznego „Osieki 66”. Polemiki na temat przyszłości szczecińskiego zamku i festiwalu w Kamieniu Pomorskim.Kramik z muzami (listopad 1966)

Zbigniew Cybulski w filmie Cała naprzód

Sezon teatralny w Szczecinie komentuje red. Wiesław Głowacz. Sylwetki szczecińskich twórców – plastyka Jerzego Kołacza i pisarza Ryszarda Liskowackiego. Reportaże z Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Kamieniu Pomorskim, z otwarcia III Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, o pracy Chóru Związku Zawodowego Kolejarzy „Hejnał” oraz z planu realizowanego w Szczecinie filmu Cała naprzód. Rozmowa z realizatorami filmu, m.in. z odtwarzającym główną rolę Zbigniewem Cybulskim.Kramik z muzami (listopad 1966)

Piętnasty program z cyklu poświęcono miesiącowi pogłębiania przyjaźni polsko-radzieckiej. Wieczór współczesnej poezji radzieckiej w wykonaniu aktorów Teatrów DramatycznychDanuty Chudzianki, Mariana Noska, Ludmiły Legut. Działalność Klubu TPPR, wystawa prac plastyków z Moskwy, fotogramy Zenona Dmochowskiego z jego podróży do stolicy ZSRR, recital piosenek radzieckich w wykonaniu Sławy Przybylskiej. Ponadto: amatorska twórczość plastyczna, sylwetka plastyka J. Baszkowskiego. O szczecińskim Teatrze Muzycznym mówił B. Jankowski (cykl „Spojrzenia ze starego fotela”).Kramik z muzami (27 lutego 1967)

W osiemnastym programie m.in. omówienie przez sekretarza propagandy KW PZPR w Szczecinie, Henryka Hubera, problemów rozwoju kultury w woj. szczecińskim w nowej kadencji wojewódzkiej instancji partyjnej, omówienie premier teatralnych – Henryka IV Luiggi Pirandella w reż. Janusza Marca w „Krypcie”, zbliżającej się – Jesiennego ogrodu Lillian Hellman w reż. Jana Maciejowskiego w Teatrze Polskim oraz Dziękuję ci, Ewo Stanisława Renza w reż. Edmunda Waydy w Teatrze Muzycznym, spotkanie z Antonim Kaczorowskim z okazji zbliżającego się jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej aktora.Kramik z muzami (31 marca 1967)

W dziewiętnastym programie m.in. felieton o szczecińskim Tygodniu Teatralnym; jubileusze Towarzystwa im. H. Wieniawskiego i Operetki; historia Teatru Lalek „Pleciuga”; omówienie premier sztuki Tadeusza Rittnera Lato w reż. Andrzeja Ziębińskiego (12 marca - Teatr Polski) oraz widowiska Agnieszki Osieckiej Niech no tylko zakwitną jabłonie w reż. Barbary Fijewskiej (21 marca - Teatr Współczesny); sylwetki szczecińskich twórców – poety Józefa Bursewicza i malarza Mariana Nyczki; z cyklu „Spojrzenia ze starego fotela” felieton krytyczny Włodzimierza Piotrowskiego o szczecińskich klubach

  • scenariusz i prowadzenie: Andrzej Androchowicz
  • czas: 45'
  • produkcja: Redakcja Publicystyki Kulturalnej TVP Szczecin 1967
  • emisja: 31 marca 1967 (TVP – pr. lokalny)Kramik z muzami (kwiecień 1967)

Kadr z filmu Cała naprzód

W dwudziestym programie m.in. przygotowania do Dni Oświaty Książki i Prasy; festiwal chórów studenckich, omówienie filmu Cała naprzód Stanisława Lenartowicza. Zapowiedzi wydarzeń kulturalnych w Szczecinie.Kramik z muzami (17 maja 1967)

W dwudziestym pierwszym programie: relacje i komentarze z przebiegu imprez Dni Oświaty Książki i Prasy; przygotowania do Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji im. K.I. Gałczyńskiego w Szczecinie. Spotkanie z dziennikarzami szczecińskiej prasyKramik z muzami (28 czerwca 1967)

W dwudziestym drugim programie: występ zespołu Tajfuny; życie teatralne Szczecina; migawki z przedstawienia Wiosna 21 Aleksandra Sztejna w Teatrze Współczesnym w reż. Jana Maciejowskiego; omówienie IX Festiwalu Teatrów Polski Północnej (relacja red. Jarosława Szymkiewicza); zapowiedź wizyty teatru z Liberca (Czechosłowacja) z dwiema jednoaktówkami Domem wariatów na pierwszym piętrze F. Sambeka i Dziwnym popołudniem dr. Zvanka Burkego L. Smocka; relacja z III Festiwalu Muzyki Organowej w Kamieniu Pomorskim; Dekada Kultury Węgierskiej na Zamku Szczecińskim; krytyczny felieton filmowy o Parku Żeromskiego; relacja z placu budowy nowej siedziby Teatru Lalek „Pleciuga” przy ul. Kaszubskiej; występ tancerzy Teatru Muzycznego w Szczecinie Magdaleny Dracówny i Henryka Walentynowicza; spotkanie z nowym dyrektorem Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych, Jerzym Wąsowiczem; występ zespołu TajfunyKramik z muzami (31 lipca 1967)

Dwudziesty trzeci program poświęcono Festiwalowi Artystycznemu Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu; krytyczny felieton filmowy o przygotowaniach Świnoujścia do FAMY (m.in. nieukończone remonty obiektów, brak w imprezie renomowanych teatrzyków studenckich z kraju, niewykorzystana szansa do promocji miasta); spotkanie z piosenkarzami Krystyną Jarmułówną (Ballada francuska) i Jackiem Lechem (Bądź dziewczyną moich marzeń, Nie bądź zła o byle co); przypomnienie uroczystości wręczenia dorocznych nagród WRN w Szczecinie za upowszechnianie kultury; rozmowa z jednym z laureatów, dyrygentem Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej Janem Szyrockim; relacja red. Wiesława Głowacza z pobytu chóru w Austrii; filmowy felieton z pleneru plastycznego w Barlinku, zorganizowanego przy udziale Myśliborskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego; spotkanie z plastykami Stanisławą Bieńkowską, Janiną Krosińską, Tadeuszem Eysymontem, Jerzym Brzozowskim; filmowa sylwetka rzeźbiarki Ireny WabiszewskiejKramik z muzami (30 października 1967)

Dwudziesty piąty program z cyklu poświęcono obchodom 50 rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej w Szczecinie i województwie; piosenki Bułata Okudżawy w wykonaniu Aleksandra Nizowicza i zespołu Brunona Gościniaka; omówienie przez kierownika Wydziału Kultury Predydium WRN Władysława Daniszewskiego najważniejszych imprez kulturalnych z okazji rocznicy (Dni Kultury Radzieckiej, Festiwal Filmów Radzieckich, wystawy plastyczne, specjalny program okolicznościowy przygotowany przez aktorów szczecińskich teatrów); felieton filmowy ze spotkania szczecinian z twórcami kina radzieckiego: Sergiuszem Bondarczukiem, Wasylem Sołowiewem, Heleną Skobcewą, Irina Gubanową (Wojna i pokój) i Gurgenem Tonuntsem (Kamo - niebezpieczna misja); wizyta zespołu kameralnego Chóru Politechniki Szczecińskiej w Paryżu; rozmowa z dyrektorem chóru Janem Szyrockim; premiera Krainy lalek Eugeniusza Szwarca w Teatrze Lalek „Pleciuga” i rozmowa z reżyserem Włodzimierzem Dobromilskim; omówienie wystawy plastycznej Człowiek i praca w Polsce Ludowej w Zamku Szczecińskim; sylwetka artysty malarza Jerzego Brzozowskiego; piosenki radzieckie w wykonaniu Aleksandra NizowiczaKramik z muzami (28 listopada 1967)

Program dwudziesty szósty. Debiut w Kramiku piosenkarki czechosłowackiej Milady Pospišilovej; sprawozdanie z Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich w Katowicach, w tym omówienie udziału szczecińskiego teatru ze spektaklem Wiosna 21 (komentarz red. Jarosława Szymkiewicza); rozstrzygnięcie konkursu Redakcji Morskiej Wydawnictw Artystyczno-Graficznych na znak firmowy nowo powstałej Centrali Handlu Zagranicznego „Rybex”; występ ludowej kapeli z Węgier; felieton filmowy z obchodów Dni Książki Społeczno-Politycznej „Świat, człowiek, polityka”; wystawa plakatów do filmów radzieckich na Zamku Książąt Pomorskich z okazji 50-lecia kinematografii radzieckiej; felieton muzyczny red. Zbigniewa Pawlickiego (działalność Szczecińskiego Towarzystwa Muzycznego, występ Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej na Festiwalu Twórczości Wokalnej w Jihlavie na Morawach); występ tria smyczkowego (Zygmunt Walter, Barbara Rutkowska, Dominik Rutkowski) w kompozycji Ryszarda Kwiatkowskiego; sylwetka artysty plastyka z Leningradu, Eugeniusza Iwanowicza Paszkowa (filmowy felieton z wystawy zorganizowanej w Muzeum Pomorza Zachodniego); piosenka w wykonaniu Milady Pospišilovej;Kramik z muzami (3 marca 1968)

Program dwudziesty dziewiąty. Dekada Kultury Czechosłowackiej. Piosenki w wykonaniu Macieja Dłuskiego.Kramik z muzami (27 marca 1968)

Okolicznościowa laurka z okazji 30 wydania programu
Dyplom okolicznościowy z okazji 30 wydania programu

Trzydzieste, okolicznościowe wydanie programu. Tematy wydania: Wypowiedzi mieszkańców Szczecina na temat programu; prezentacja łódzkiej grupy skifflowej No To Co (koncerty No To Co i szwedzkiej grupy beatowej The Shakers w hali sportowej); spotkanie z trzynastoma Muzami patronującymi programowi (przedstawienie plansz z tytułami cykli prezentowanych w dotychczasowych wydaniach Kramiku); omówienie spektaklu Pan Wokulski w reż. Ewy Kołogórskiej w Teatrze Polskim w Szczecinie; gość „Spojrzenia ze starego fotela” - red. Stefan Janusiewicz (felieton na temat repertuaru szczecińskich teatrów); dwudziestolecie Państwowego Ogniska Baletowego w Szczecinie; felieton muzyczny red. Zbigniewa Pawlickiego na temat budowy organów w Sali Kameralnej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie; Dekada Kultury Czechosłowackiej (występ harfistki Liliany Osses-Pietryk w utworze Jana Ladislava Disika, omówienie wizyty Bohumila Hrabala w Szczecinie, praski wywiad korespondenta Telewizji Polskiej Czesława Berendy z pisarzem); rekonstrukcja Starego Ratusza na Podzamczu (zdjęcia filmowe z placu budowy i Biura Projektów Pracowni Konserwacji Zabytków); „Z sal wystawowych” (wystawa fotografiki Macieja Jasieckiego); rozmowa z przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego III Szczecińskiego Tygodnia Teatralnego, Januszem Marcem (przygotowania do imprezy)Kramik z muzami (30 września 1968)

Wywiad z bawiącą na gościnnych występach w Szczecinie Haliną Mickiewiczówną; filmowa mini-recenzja z musicalu Dama od Maxima Ryszarda Sielickiego w reż. Aleksandra Długosza (prem. 3 września)O Kramiku w prasie

  • (...) Już dwadzieścia pięć razy prezentował nam A. Androchowicz swój „Kramik”. Często go chwaliliśmy za dobre pomysły, za sprawną realizację, za solidność w przygotowywaniu tego programu. Czasami wysuwaliśmy zastrzeżenia, że... przyzwyczajony do swych „Kramików” Androchowicz zaczyna traktować je zbyt niedbale, zbyt rutyniarsko. Dzisiaj wypada stwierdzić, że bez względu na ocenę jubileuszowego programu, „Kramik z Muzami” jest dobrą wizytówką szczecińskiej telewizji. (ALFA, Na małym ekranie, „Głos Szczeciński” z dn. 8 listopada 1967)Kramik w prasie

  • Barbara Kowalska, Z czym do telewidza?, 7-my Głos Tygodnia” z dn. 13 sierpnia 1967, s. 5 i 11
  • (m), Z powodu telewizji, „7-my Głos Tygodnia” z dn. 31 stycznia 1965, s. 8
  • Na małym ekranie. „Kramik” i ryby, „Głos Szczeciński” z dn. 19-20 listopada 1966, s. 5ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz