Kurt Schwerdtfeger

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 10:14, 2 lis 2015 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Kurt Schwerdtfeger''' '''(1897-1966) – rzeźbiarz, pedagog '''STRONA W BUDOWIE''' == Życiorys == '''Kurt Schwerdtfeger''' urodził się 20 czerwca 1897...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurt Schwerdtfeger (1897-1966) – rzeźbiarz, pedagog

STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Kurt Schwerdtfeger urodził się 20 czerwca 1897 roku w Deutsch Puddiger (obecnie Podgórki).

W czasie I wojny światowej wstąpił jako ochotnik do wojska. W latach 1919-20 studiował w Bauhausie w Weimarze m.in. filozofię i historię sztuki. Jego nauczycielami byli m.in. Wasilij Kandinskij, Johannes Itten, Oskar Schlemmer, Gerhard Marcks.

W 1925 roku przeniósł się do Szczecina, gdzie w Kunstgewerschule (Szkoła Rzemiosł Artystycznych) przy inie (obecnie pl. Kilińskiego prowadził klasę rzeźby.

W 1937 r. w ramach walki ze "sztuką zdegenerowaną" został odwołany przez nazistów z tego stanowiska. Uczestniczył w II wojnie światowej, po zakończeniu której osiadł w Alfeld i wykładał na tamtejszej Wyższej Szkole Sztuki.

W twórczości wykorzystywał różne materiały (kamień, brąz, glinę, beton) tworząc z nich kompozycje rzeźbiarskie o zróżnicowanej tematyce: sceny figuralne, akty, portrety, sylwetki zwierząt. Jego prace wystawiane były m.in. w Berlinie, Nowym Jorku, Paryżu i Szczecinie.Zmarł 8 września 1966 w Hildesheim.